23. maj 2024 19:43

Mekači: ODIHR će podržati Gruziju kroz zakonodavnu pomoć

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

TBILISI - Mateo Mekači, direktor Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), izrazio je danas u Gruziji duboku zabrinutost zbog nacrta zakona ''O transparentnosti stranog uticaja” i istakao spremnost ODIHR-a da podrži Gruziju u obezbeđivanju zakonodavne pomoći i stručnosti.

''Rad civilnog društva je kamen temeljac svake demokratije, a pravo na slobodu udruživanja podupire širok spektar drugih ljudskih prava“, rekao je on.

Istakao je da svi novi zahtevi za organizacije civilnog društva moraju biti opravdani iz perspektive ljudskih prava.

''Opšte zakonodavstvo koje označava sve organizacije civilnog društva koje dobijaju finansijsku podršku iz inostranstva kao da predstavljaju interese stranih sila podriva pravo na slobodu udruživanja”, poručio je Mekači.

Tokom posete, Mekači je održao sastanke sa predsednicom Salome Zurabičvili, predsednicom parlamenta Šalvom Papuašvili, premijerom Iraklijem Kobahidzeom i ministrom spoljnih poslova Ilijom Darčiašvilijem, kao i parlamentarcima iz vladajuće stranke i opozicije.

On se susreo i sa predstavnicima civilnog društva, koji su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog predloženog zakona i celokupnog okruženja u kojem rade.

Ponovio je spremnost ODIHR-a da radi sa vlastima i drugim zainteresovanim stranama kako bi osigurao poštovanje slobode udruživanja i da rad civilnog društva nije ni ograničen ni stigmatizovan.

Pored toga, Mekači je napomenuo da ODIHR trenutno radi na pravnoj analizi nacrta zakona na zahtev dva zamenika šefa skupštinskih odbora, i ponudio dalju diskusiju na ekspertskom nivou kada bude objavljen.

Na sastancima je Mekači takođe istakao važnost poštovanja prava na slobodu mirnog okupljanja i izrazio zabrinutost zbog nedavne prekomerne upotrebe sile od strane policije protiv mirnih demonstranata, kao i izveštaja o zastrašivanju.

Konačna verzija kontroverznog zakona o "stranim agentima", koji je parlament Gruzije usvojio u trećem i poslednjem čitanju 14. maja, izmenjena je 17. maja, a predviđa novčane kazne za pojedince za neotkrivanje podataka o agentima "stranog uticaja".

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, koja je nestranačka ličnost, 18. maja stavila je veto na ovaj zakon.