19. januar 2023 14:52
Evropski parlament traži formiranje specijalnog međunarodnog tribunala za zločine Rusije u Ukrajini
STRAZBUR - Evropski parlament (EP) usvojio je danas rezoluciju kojom se poziva na formiranje specijalnog međunarodnog tribunala za navodne ruske zločine u Ukrajini.
U rezoluciji poslanici traže da rusko političko i vojno rukovodstvo bude pozvano na odgovornost za zločin agresije na Ukrajinu.
EP navodi da zločini koje su počinile ruske snage u Buči, Irpinu i mnogim drugim ukrajinskim gradovima otkrivaju brutalnost rata i naglašavaju važnost koordinisane međunarodne akcije kako bi se oni koji su odgovorni doveli pred lice pravde po međunarodnom pravu.
Poslanici pozivaju EU da, u bliskoj saradnji sa Ukrajinom i međunarodnom zajednicom, podstakne stvaranje specijalnog međunarodnog suda za krivično gonjenje ruskog političkog i vojnog rukovodstva i saveznika Moskve.
Osnivanje tribunala bi, tvrde poslanici EP, popunilo vakuum u međunarodnom krivičnom pravosuđu i dopunilo istražne napore Međunarodnog krivičnog suda, jer trenutno ne može da istražuje zločin agresije kada je u pitanju Ukrajina, a političko i vojno rukovodstvo u Rusiji i Belorusiji, kako se navodi, moraju da odgovaraju.
Napominjući da tačni modaliteti i sastav specijalnog tribunala tek treba da se utvrde, poslanici naglašavaju da on mora imati nadležnost da istražuje ne samo Vladimira Putina i političko i vojno rukovodstvo Rusije, već i beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njemu bliske.
Tekst izražava uverenost da bi osnivanje ovog specijalnog suda “poslalo veoma jasan signal i ruskom društvu i međunarodnoj zajednici da Putin i rusko političko i vojno rukovodstvo mogu biti osuđeni za zločin agresije u Ukrajini” i naglašava da bi osnivanje ovog tribunala takođe bilo “jasan signal političkoj i poslovnoj eliti u Rusiji i ruskim saveznicima da više nije izvodljivo da se Ruska Federacija pod Putinovim vođstvom vrati na „uobičajen posao“ sa Zapadom”.
Tekst nalaže predsednici EP da ovu rezoluciju prosledi visokom predstavniku Unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepu Borelju, Savetu, Evropskoj komisiji, vladama i parlamentima država članica, generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija, Savetu Evrope, OEBS-u, Crvenom krstu, Međunarodnom krivičnnom sudu, zemljama G7, beloruskim vlastima, predsedniku, vladi i parlamentu Ruske Federacije i predsedniku, vladi i parlamentu Ukrajine.
Rezolucija je usvojena danas sa 472 glasa za, 19 protiv i 33 uzdržana.