22. jun 2024 22:05
Najdžel Faraž: Greške Zapada u Ukrajini katastrofalne, neću se izviniti što sam rekao istinu
LONDON - Lider britanske desničarske Reformske stranke Najdžel Faraž izjavio je danas da se neće izviniti zbog izjave da je Zapad isprovocirao sukob u Ukrajini, insistirajući da nije "apologeta ili pristalica Putina".
"Nemojte mi zameriti što govorim istinu o Putinovom ratu u Ukrajini. Suočavanje sa činjenicama o greškama iz prošlosti mora biti prvi korak ka mirnoj budućnosti koju svi želimo", naveo je Faraž u autorskom tekstu za britanski Telegraf.
Faraž je u intervjuu za BBC Panorama u petak, izjavio da je Zapad isprovocirao rat u Ukrajini širenjem Evropske unije i NATO-a prema istoku i da mu se ne sviđa ruski lider Vladimir Putin, ali da mu se divi kao političkoj figuri jer je uspeo da preuzme kontrolu nad vođenjem Rusije.
"Nisam i nikada nisam bio apologeta ili pristalica Putina. Njegova invazija na Ukrajinu je nemoralna, nečuvena i neodbranjiva. Kao šampion nacionalnog suvereniteta, verujem da je Putin potpuno pogrešio što je izvršio invaziju na suverenu naciju Ukrajine... Nikada nisam ni na koji način pokušavao da opravdam Putinovu invaziju, a nisam ni sada", istakao je Faraž.
On je podsetio da je još pre deceniju upozoravao na rusku invaziju i na to da je Zapad "igrao na ruku Putinu, dajući mu izgovor da ionako uradi ono što je želeo".
Dodao je da je 2014. godine, kada je EU prvi put ponudila Ukrajini sporazum o pristupanju, rekao u Evropskom parlamentu da će u Ukrajini biti rata, zato što je, kako je naveo, širenje NATO-a i Evropske unije davalo Putinu izgovor koji on neće ignorisati.
"Kao što sam jasno rekao u više navrata od tada, ako ruskog medveda bocnete štapom, nemojte se iznenaditi ako on odgovori. A ako nemate ni sredstava ni političke volje da se suočite sa njim, bockanje medveda očigledno nije dobra spoljna politik.", naglasio je britanski političar.
Faraž je upozorio da nije reč samo o Ukrajini, već da je"diplomatska greška Zapada oko toga kako da se izbori sa Putinovom mešavinom paranoje i samouverenosti" bila samo jedna od mnogih katastrofalnih intervencija u dve decenije otkako se laburistička vlada Tonija Blera pridružila invaziji na Irak, kojoj se, kako kaže, takođe protivio.
"Zapadni državnici su prečesto pokušavali da nose bele kaubojske šešire i predstavljaju kao heroji koji spasavaju svet. Bili smo svedoci da je sujeta zauzela mesto razuma u spoljnoj politici, a rezultat je bio destabilizacija niza zemalja sa strašnim posledicama i tamo i ovde", ocenio je lider britanskih reformista.
Prema njegovim rečima, otprilike u isto vreme kada su tenzije sa Rusijom jačale, američki predsednik Barak Obama i državna sekretarka Hilari Klinton, uz punu podršku torijevske vlade Dejvida Kamerona, sveli Libiju na ruševinu "kako bi uklonili diktatora Moamera Gadafija".
Faraž je rekao da je on sam ukazivao na opasnosti spoljne politike Zapada.
"Nije mi zadovoljstvo da kažem da se pokazalo da sam u pravu i da su torijevci i laburisti pogrešili", naveo je on.
Napomenuo je da razume da mnogi Britanci "snažno saosećaju sa otpornim Ukrajincima" i podsetio da je skoro pola miliona ljudi ubijeno ili ranjeno na obe strane u sukobu.
"To je mašina za mlevenje mesa i za ukrajinske i za ruske vojnike, a kraj klanja se ne nazire", upozorio je Faraž.
Prema njegovim rečima, samo je Velika Britanija obećala Ukrajini 12,5 milijardi funti kao vojnu podršku i drugu pomoć, a rat je doprineo rastu cena energenata, hrane i kamatnih stopa, dok je kriza troškova života pogodila milione Britanaca.
"Nema lakog rešenja za rat. Ali suočavanje sa istinom o uzrocima i posledicama mora biti početak. Zato jednostavno želim da to ispričam onako kako jeste, i tako radim već deceniju. Klevetnici koji tvrde da me izgovaranje istine čini 'portparolom Putina' samo otkrivaju sopstvenu slabost.
Eskalacija britanske podrške ratu u Ukrajini nije ni bila tema u ovoj predizbornoj kampanji, pošto se sve stare stranke slažu sa tim, naveo je Faraž.
"Da li meni, kao lideru Reform UK, stranke koja je sada druga u velikim anketama, nije dozvoljeno čak ni da dovedem u pitanje ovaj politički konformizam? Kakav bi pravi demokratski izbor mogao postojati, ako se od svih očekuje da govorimo isto i ako smo izloženi klevetama ako to odbijemo? U vreme izbora, više nego ikada, sloboda govora ostaje žila kucavica naše demokratije", zaključio je Faraž.
Britanski premijer Riši Sunak ocenio je da su izjave Najdžela Faraža "potpuno pogrešne" i da one samo ide naruku Putinu.
"To je čovek koji je postavio nervne agense na ulice Britanije, koji sklapa poslove sa zemljama poput Severne Koreje. A ova vrsta smirivanja je opasna za bezbednost Britanije, bezbednost naših saveznika koji se oslanjaju na nas, i samo dodatno ohrabruje Putina", naveo je Sunak.
Britanski ministar bezbednosti Tom Tugenhat optužio je Faraža za ponavljanje propagande Kremlja.
"Tokom Hladnog rata imali smo reč za takve ljude. Zvali smo ih korisnim idiotima. I meni zvuči kao da je Najdžel Faraž samo Putinova pudlica u ovome.Za čoveka koji uvek tvrdi da govori kao Vinston Čerčil, Faraž mnogo više zvuči kao Nevil Čemberlen", naglasio je britanski ministar.
Bivši ministar odbrane Ben Volas optužio je Faraža da „prečesto pokazuje nezdrav odnos prema stavovima Kremlja“.
"Mislim da je Najdžel Faraž pomalo nalik na onog pijanca kojeg smo svi viđali na kraju bara koji često govori 'da sam vodio državu' i daje vrlo pojednostavljene odgovore na složene probleme u 21. veku", rekao je Volas.
Iz Kijeva još nije bilo zvanične reakcije, ali je izvor iz kabineta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog rekao za BBC: "Virus putinizma, nažalost, inficira ljude".
Istaknuti britanski konzervativci i laburisti optužili su danas Faraža da brani Putina, a ministar unutrašnjih poslova Džejms Kleverli izjavio je da Faraž ponavlja "podlo opravdanje ruskog lidera za brutalnu invaziju na Ukrajinu".