15. februar 2024 14:58
Politiko: Nepo bebe - Političari koji funkcije čuvaju u porodici
BRISEL - Briselski Politiko izdvojio je danas nekoliko političara čiji su se roditelji takođe bavili politikom, a neki od njih su Kirijakos Micotakis, Aleksandar De Kro i Kaja Kalas.
Kako se navodi, postoji mnogo načina da se postane političar - ali imati poznatog tatu ili mamu svakako može da pomogne.
Povod za tekst briselskom portalu bila je vest da je nemački evroposlanik Helmut Gojking, dao ostavku na mesto poslanika i da ga je zvanično zamenio njegov sin Nils Gojking.
Sve to je, navodi se legitimno, jer je sin bio sledeći na listi stranke predviđen da zameni poslanika ukoliko taj odustane.
Belgijski istraživači su nedavno objavili studiju o političkim dinastijama u kojoj su otkrili da najmanje jedan od 10 poslanika u Belgiji ima roditelja koji je takođe bio na funkciji, a udeo političkih naslednika u belgijskim parlamentima je u porastu poslednjih 20 godina i ne pada ispod 12 odsto.
Politiko izdvaja još devet tzv. Nepo beba.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel, koji je nedavno izazvao bes svojom odlukom da se kandiduje na evropskim izborima, a zatim ponovo promenio mišljenje ostao je čvrsto u porodičnom poslu - njegov otac bio je belgijski ministar spoljnih poslova, evropski komesar i član Evropskog parlamenta.
Šarl Mišel se na početku karijere borio da izbegne poređenje sa ocem, ali je ubrzo stekao ime kao najmlađi belgijski premijer pre nego što je preuzeo funkciju predsednika Evropskog saveta.
Mišel ima mlađeg brata Matjea, koji trenutno služi kao državni sekretar u Briselu za administraciju zgrada.
Premijerka Estonije Kaja Kalas, prva žena na toj funkciji, ćerka je bivšeg premijera, ministra spoljnih poslova i predsedničkog kandidata Sima Kalasa, koji je je proveo više od jedne decenije u Evropskoj komisiji, poslednji put kao potpredsednik i komesar za transport, a trenutno ima mesto u estonskom parlamentu Rigikoguu.
Kaja Kalas, advokat i bivša poslanica Evropskog parlamenta, videla je kako njena popularnost raste širom kontinenta zbog njenog tvrdog stava prema Rusiji i Kini iza čega stoji najverovatnije to što je njena majka deportovana u Sibir kao beba.
Takođe, njen pradeda Eduard Alver takođe je bio veliko ime u politici i predstavljao je, kao komandant Lige odbrane Estonije, jednu od vodećih ličnosti koje se bore za nezavisnost Estonije od Sovjetskog Saveza.
Marin Le Pen je pošla krajnje desničarskim stopama svog oca Žan-Mari Le Pena, osnivača krajnje desničarskog Nacionalnog fronta (sada Nacionalnog skupa), ali se često opisuje kao manje radikalna verzija svog oca.
Pored nje u porodici se politikom bavi i njena nećaka Marion Marešal, koja je odbacila deo svog imena Le Pen 2018., a koja je nedavno najavila da će se njena stranka pridružiti ECR-u u Evropskom parlamentu.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, koji će u oktobru proslaviti 10 godina na toj funkciji, je još jedan sa politikom u krvi kao sin istaknutog norveškog diplomate Torvalda Stoltenberga i državne sekretarke Karin Hajberg, piše briselski portal.
Njegova tetka Marijana Hajberg bila je direktor terenske kancelarije Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama na Bliskom istoku (UNRVA) u Jerusalimu i udata za bivšeg ministra spoljnih poslova Johana Jorgena Holsta.
Pre nego što je preuzeo svoju ulogu u NATO-u, Jens Stoltenberg je bio norveški ministar industrije i ministar finansija i na kraju postao premijer.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis, koji je na vlasti od 2019. godine, rođen je u moćnoj političkoj dinastiji - njegov otac je bio Konstantinos Micotakis, koji je bio u kabinetu premijera 1990-ih, a njegov deda je bio istaknuti političar Kirijakos Micotakis.
Pra-ujak aktuelnog premijera bio je Elefterios Venizelos, istaknuti lider grčkog oslobodilačkog pokreta i premijer 12 godina.
Njegova sestra Dora Bakoiannais, bila je ministarka spoljnih poslova i ministarka kulture, ali i prva žena gradonačelnica Atine - funkcija koju je obavljao i njen sin Kostas.
U Grčkoj je, navodi se, osim dinastije Micotakis poznata i porodica Papandreu u mkojoj je Jorgos papandreu bio premijer, kao i njegov sin Andreas i unuk Jorgos i drugi unuk Nikos koji je bio član Evropskog parlamenta.
Belgijski premijer Aleksandar De Kro je sin Hermana, poznatog političara i bivšeg ministra obrazovanja, saobraćaja i spoljne trgovine, koji se povukao iz politike 2019. godine, ali je bio belgijski poslanik punih 48 godina.
Alekander De Cro je prešao iz privatnog sektora u politiku 2009. godine, kada je bez ikakvog političkog iskustva izabran za partijskog lidera flamanskih liberala, a kasnije je postao ministar zadužen za razvoj i digitalnu agendu.
Bivši poljski premijer Mateuš Moravjecki, iz nacionalističke partije Pravo i pravda, ima poznatog oca aktivistu Kornela Moravjeckog, koji je bio osnivač i vođa Borbe protiv solidarnosti, radikalnog ogranka pokreta Solidarnost koji se borio protiv komunizma, a koji je kasnije izabran u donji dom poljskog parlamenta.
Bivši češki poslanik Vaclav Klaus mlađi, koji se povukao iz političkog života 2021. godine, ima iskustva u politici koja se proteže decenijama unazad, kao i njegov otac, bivši češki predsednik Vaclav Klaus u dva mandata.
Mlađi Klaus je izbačen iz stranke 2019. godine zbog davanja "kontroverznih izjava", uključujući da neće glasati za ODS iako je član.
Nemačka evroposlanica Monika Holmajer, predsednica odbora za kontrolu budžeta Evropskog parlamenta i članica Evropske narodne partije, ćerka je Franca Jozefa Štrausa, bivšeg ministra odbrane pod Konradom Adenauerom.
Holmajer je bio bavarski državni ministar za obrazovanje i kulturu do 2005. godine, a 2009. je osvojio mesto u Evropskom parlamentu.
Njen otac je morao da podnese ostavku na mesto ministra odbrane nakon afere Špigl, kada su dvojica novinara tog lista bila pod istragom za izdaju zbog pisanja članka o odbrambenim sposobnostima Nemačke.