12. jun 2024 14:40
Festival maštovite fizike u BG: Naučni eksperimenti uživo u Muzeju nauke i tehnike
podeli vest
BEOGRAD - Vatreni tornado, Influentna mašina, Hladnijeve figure, Plamen Rubensove cevi... samo su deo naučnih avantura koje posetioci Festivala maštovite fizike mogu da dožive danas u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu.
Na pitanje zašto je tema festivala baš maštovita fizika, inicijator festivala, predstavnik Molekul centra zabavne nauke i Fizičkog fakulteta u Beogradu Vuk Jovićević kaže za Tanjug da je namera organizatora da festival prikaže, prvenstveno deci, fiziku kao zanimljivu nauku.
"Ideja za koncept ovakve vrste festivala jeste da deci i mladima, bakama, dekama, mamama, tatama...prikažemo da je fizika jedna vrlo apstraktna nauka. Uglavnom postoje stereotipi da je fizika dosadna nauka, ali mi smo se potrudili od samog početka da prikažemo da ona jeste i opipljiva i mirišljava i dodirljiva, ukoliko je to bezbedno" objasnio je Jovićević.
Posetioci su imali priliku da vide različite eksperimente, a jedan od tih naučnih avantura je i ploča za prikazivanje Hladnijevih figura gde se u zavisnosti od frekvencije menja oblik materije koja je izložena na ploči.
Demonstratori eksperimenta su na ploču stavili kuhinjsku so koja je kroz različite jačine frekvencije menjala veličinu i oblik.
"Ovde vidimo razne eksperimente koji su vizuelno atraktivni i koji na lep način predstavljaju nauku. Tu je Vatreni tornado, Influentna mašina sa točkom koja objašnjava Žiroskopski efekat... Lisažuove figure i mnogi drugi eksperimenti", rekao je profesor Prve beogradske gimnazije i jedan od organizatora festivala, Čedomir Škorić.
Još jedan od eksperimenata koji su posetioci mogli da vide je i vakum koji je menjao veličinu lopte pri različitom uticaju frekvencije.
Učenici su demonstrirali i Teslino kolumbovo jaje pomoću čega se prikazuje efekat rotirajućeg magnetnog polja tako što se u elektromagnetno polje postavi bakarno jaje koje se rotira do vrha i postane okruglo.
Prikazan je i Teslin transformator pomoću kojeg se upali sijalica na dodir.
Galerija
Učenici Prve beogradske gimnazije, kao dobitnici brojnih nagrada iz fizike i robotike poveli su kroz eksperiment sa elektorodama koje se stave paralelno na mišiće ruku dve osobe, nakon čega, u zavisnosti od impulsa prikazuje se pomeranje jedne ruke na ruku druge osobe.
Posetioci su mogli da vide plamen Rubensove cevi, ali da i potpuno bezbedno osete plamen na goloj ruci.
Pored Prve beogradska gimnazije na festivalu učestvuju i Fizički fakultet i Matematička gimnazija.
Organizatori su Muzej nauke i tehnike i Molekul centar zabavne nauke.
Festival će biti otvoren za posetioce danas do 18 časova.