Vulin: Fergusonu bi bilo bolje da je ćutao, mislili bismo da zna više o istoriji
3. novembar 20:27
13. jun 2024 21:50
podeli vest
BEOGRAD - Patrijarh srpski Porfirije rekao je danas na svečanoj Spasovdanskoj liturgiji u Hramu Svetog Save da je danas dan spasenja, slave i radosti i praznik našeg večnog spasenja.
"Događaj kada je spasitelj naš gospodin Isus Hrist jednom zasvagda premestio našu večnu otadžbinu sa zemlje na nebo i postavio ljudsku prirodu na presto sa desne strane Oca nebeskog na mesto koje toj prirodi ljudskoj pripada", rekao je Porfirije.
Dodao je da to znaju "i naši sveti Nemanjići", koji su najveće svetinje i zadužbine posvetili upravo Spasovdanu.
"Dobro nam došao sveti naš Oče Justine, dobro nam došao u naš i tvoj grad, u ovaj veliki praznični dan. Svi se mi neizmerno radujemo. I danas tvoja blagovest, tvoja reč jednako ima snagu i značaj i na isti način kao nekada zvuči", rekao je Porfirije.
Dodao je da se Otac Justin ponovo sreće "sa divnim čudotvornim likom Presvete Bogomajke koji je nastao u gradu Kursku u Rusiji" i podsetio da je on izbegao stradanje od komunista, a kratko vreme između dva svetska rata proveo u Beogradu.
"A kada je duh bezbožnog komunizma stigao u Srbiju, ti si, sveti Ave Justine, bio primoran da zameniš verske katedte beogradskih univerziteta, govornice prestoničkih dvorana i učionice, nakon brojnih stradanja i životnih opasnosti, otišao u skromni planinski manastir Čelije. I odatle si svoju ognjenu reč, proročku reč o Spasitelju čoveka i sveta, upućivao srpskom narodu, a da one stignu i do dalekih krajeva i postanu uteha i svetlost i radost svetu", poručio je Porfirije.
Galerija
Današnja vremena, dodao je, nisu ništa manje komplikovana nego ona u kojima je Justin živeo.
"I danas tvoja blagovest, reč jednako ima snagu i značaj i na isti način kao nekada zvuči i danas, i jednako je lek na ranu ljudsku žednu istine, pravde i Boga", rekao je Porfirije.
Kako je rekao, večeras i narednih dana s dubokim verovanjem i poštovanjem molićemo se svi Hristu Gospodu za mir i dobro našeg naroda, ali i mir svim ljudima i svim narodima, mir celom svetu, a naročito onima koji žive pored nas i koji žive sa nama.
"Danas strašne demonske sile vitlaju svetom, koje imaju potencijal da ga unište, da unište civilizaciju kakvu znamo. Te sile na velika i neprestana iskušenja, svakodnevne pretnje i pritiske stavljaju i naš srpski pravoslavni narod", konstatovao je poglavar SPC.
On je naglasio da rat ima svoju duhovnu osnovu, da je posledica duhovnih oboljenja i posrnuća.
"Ratna pogibelj, najveće iskušenje za ljudski rod, posledica je najvećeg duhovnog pada. Zbog toga da bismo se odoprli svim iskušenjima na ličnom, na porodičnom planu, na planu narodnom, boreći se za sigurnost, bezbednost i napredak moramo se voditi borbom, pre svega iznad svega na duhovnom planu. Stoga nam je Bog dao na ovaj dan da se saberemo ovde, oko Justina i da svi zajedno zatražimo njegove tople molitve", rekao je Patrijarh Porfirije.
Galerija
On je istakao da smo svi mi različiti, da svako ima neki svoj poseban talent, svoj poseban dar, ali da su nam te različitosti darovi Božiji, date nam da bismo se međusobno dopunjavali, podržavali i obogaćivali, da bismo bili zajedno snažni i sposobni da zajedno savladavamo svako iskušenje i svako zlo u nama i oko nas.
"Svi moramo da budemo bolji, da budemo onakvi kakvi nas Bog hoće, onakvi kako je zapisano u Svetom Jevanđelju, onakvi kako nas uče zapovesti Božije. Zato nam je potreban Hristos i Njegovo Jevanđelje, što je naš narod oduvek znao, a to znamo i mi ovde sabrani. To smo mi, to je naše opredeljenje", poručio je poglavar SPC.
Posle besede Patrijarha Porfirija služen je akatist za prepodobnog Justina Ćelijskog, čime je završena Spasovdanska liturgija.
Svečana Spasovdanska litija sa kivotom sa svetim moštima Prepodobnog Justina Ćelijskog i čudotvornom ikonom Presvete Bogorodice Znamenje, koju je predvodio patrijarh srpski Porfirije u pratnji arhijereja, počela je ispred Vaznesenjske crkve, a zatim je išla ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana do Trga Slavija, gde je patrijarh Porfirije pročitao sveto Jevanđelje i osveštao prestoničke ulice.
Slavska litija je zatim, preko Bulevara oslobođenja došla do Hrama Svetog Save.
Časni krst na litiji nosio je najbolji učenik Bogoslovije Svetog Save u Beogradu Nikolaj Stanić iz Dervente.
U litiji su učestvovali i predstavnici državnih i gradskih vlasti, na čelu sa premijerom Milošem Vučevićem i predsednikom Privremenog organa Beograda Aleksandrom Šapićem, više stotina sveštenika, članova svih beogradskih crkvenih horova i kulturno-umetničkih društava, raznih rodova Vojske Srbije i Policije, kao i brojni građani.
Slaveći Spasovdan, Beograd čuva spomen na dan 1403. godine kada ga je despot Stefan Lazarević proglasio srpskom prestonicom, a to je i slava manastira Visoki Dečani, Banjaluke, Nevesinja i Istočnog Novog Sarajeva.
3. novembar 20:27
3. novembar 17:37
3. novembar 17:20
3. novembar 09:24
3. novembar 09:00
2. novembar 22:10
2. novembar 19:47
2. novembar 19:09
3. novembar 18:25
3. novembar 15:51
3. novembar 12:16
3. novembar 11:50
3. novembar 19:16
3. novembar 19:06
3. novembar 18:59
3. novembar 12:05
3. novembar 17:44
3. novembar 13:37
3. novembar 11:10