18. jul 2024 11:15
Barac: Litijum je ekonomska i razvojna šansa za Srbiju
podeli vest
BEOGRAD - Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost izjavio je danas da je rudarenje litijuma ekonomska i razvojna šansa za Srbiju koja ne bi trebalo da bude tabu tema, već da bi trebalo da postoji javna rasprava.
"Kod nas je u medijskoj mašineriji litijum, s obzirom da ga prikazuju kao važnu supstancu koja može lako da se zloupotrebi, stvorena je atmosfera da je to par ekselans političko pitanje, čak i važnije od Kosova, gde suštinski nije govorila struka nego je to postala politička tema", ocenio je on za Tanjug.
Barac smatra da je pravni sistem Srbije dovoljno snažan da ograniči Rio Tinto ili bilo koju kompaniju da poštuje životnu sredinu, i da maksimalno uspostavi uslove i propise kako ne bi došlo do nekog incidenta koji bi mogao da ugrozi životnu sredinu.
Prema njegovim rečima, kada Srbija već ima litijum koji se koristi u baterijama i automobilskoj industriji, onda treba da ima i konačan proizvod koji može suštinski da promeni izgled Srbije.
"Ako mi budemo imali fabriku električnih automobila, to će biti više nego značajno jer samo nemački CTF koji u Pančevu ima postrojenja, gde su plate izuzetno dobre, gde je naša visoko kvalifikovana radna snaga koja se šalje na dodatnu obuku u Nemačku, to je dodatna vrednost za Srbiju", istakao je on
Govoreći o Samitu Evropske političke zajedice u Londonu, na kojem učestvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Barac je rekao da je Evropska politička zajednica jedna međuvladina platforma, nastala nakon sukoba u Ukrajini, koja treba da služi kao prostor za razgovor o onome o čemu ne može da se razgovara na zvaničnim platformama na kojima se donose odluke koje imaju obavezujuću ulogu.
Kako je naveo, važno je prisustvo predsednika Vučića na ovom samitu na kom će glavna tema biti bezbednost i demokratija.
Imajući u vidu da je Srbija ranjiva što se tiče demokratije po pitanju Srba na KiM, Barac kaže da je ovaj samit važno mesto gde može da se, u okviru tih evropskih država koje podržavaju jednu takvu politiku, razgovara i o toj temi, ocenivši da će predsednik Srbije uspeti da nametne temu KiM u razgovorima.
"Sa strane organizatora glavna tema je Ukrajna, svaki bilateralni sastanak oni koriste sa tom agendom, ali mi svaki bilateralni sastanak koristimo da nametnemo naše probleme, i dogovor je između. Srbima na KiM se onemogućava normalan život, i to im se pokazuje na svaki mogući način. To je tema koju mi moramo da namećemo ervopskim liderima", poručio je Barac.
Analitičar Žarko Rakić izjavio je danas da poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca Beogradu predstavlja nastavak nemačke politike kada je reč o litijumu i iskopavanju litijuma u Srbiji.
"Angela Merkel je poslednji radni dan svog mandata kao kancelarka provela u Beogradu i nije došla da se pozdravi sa srpskim rukovodstvom, nego je očigledno da je imala važan razlog koji nismo saznali kada je ona bila ovde. To je prikriveno, ali je bilo reči oko litijuma, nema dileme oko toga šta je bila glavna poruka", naveo je on za Tanjug.
Kičma nemačke ekonomije je automobilska industrija, rekao je Rakić i dodao da su Nemci u jednom trenutku otkrili Kinu koja im je poslužila da očuvaju svoju ekonomiju bez obzira na energetske i druge probleme koje imaju, istakavši da se u razvoju automobilske industrije došlo do električnih automobila, odnosno litijuma.
"Vi imate države članice EU gde takođe postoje zalihe litijuma, i oni su pod velikom zaštitom ekološkog paketa EU. Srbija nema tu vrstu zaštite, a ima ozbiljne rezerve litijuma. Očigledno da smo država gde bi lakše mogli da stignu do litijuma nego u Portugaliji, Nemačkoj, Češkoj gde bi to bilo izuzetno skupo", rekao je on.
Kako je naveo, ono što bi ulilo poverenje građanima i oktlonilo sumnju jeste garancija da će eksploatacija litijuma u Srbiji uz pomoć Nemačke i EU biti na nivou kao u Holandiji, Češkoj ili bilo kojoj zemlji EU i da će kopmanija koja želi da eksploatiše morati da ispoštuje sve moguće kritrijume koje su u Evropi na najvišem nivou.
Rakić smatra da su nedopustivi napadi od strane pojedinih medija na Ustavni sud zbog odluke o vraćanju prostornog plana posebne namene za projekat "Jadar", objavljivanja fotografija sudija i optuživanje da su oni izdajice, i da to predstavlja manipulacija koja gura Srbiju sa puta razvoja.
Na pitanje da li tema Kosova i Metohije može da se nametne na Samitu Evropske političke zajedice u Londonu, na kojem učestvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić, Rakić je izjavio da je to teško očekivati s obzirom da postoje mnogo značajnije teme koje muče svet, ocenivši da će glavna tema Samita biti Ukrajina.
"Još kad je napravljena ta platforma, glavni sadržaj tih susreta su bilateralni susreti. To je nešto što vam daje prednost da u relativno kratkom vremenu sretnete što više važnih ljudi i sa njima da razgovarate. Ovde je veoma zanimljivo zato što je domaćin Velika Britanija koja više nije članica EU, to samo pokazuje širi format. Bilo je i kritika da je to neka vrsta zamene za pristupanje EU, da je to zamajavanje kandidata za članstvo", naveo je on.