U Novom Sadu pomen postradalima u Sabornom hramu Svetog velikomučenika Georgija
4. novembar 07:39
24. januar 2023 12:07
podeli vest
BEOGRAD/RIJAD - Predstavnici Privredne komore Srbije boravili su u Rijadu gde su sa kolegama iz institucija i poslovnih asocijacija Saudijske Arabije imali niz značajnih razgovora posvećenih unapređenju ekonomskih veza dve zemlje i povećanju srpskog izvoza na saudijsko tržište.
Kako je istaknuto na sastancima, velike su mogućnosti za intenzivniju ekonomsku saradnju u sektorima kao što su poljoprivreda, energetika, IKT, turizam, investicije.
Sa predstavnicima Federacija saudijskih komora razmotrena je mogućnost da se formira Poslovni savet koji bi, kako je saopštila PKS, činile kompanije Srbije i Saudijske Arabije sa ciljem brže realizacije konkretnih projekta i poslova.
"Tržište Saudijske Arabije predstavlja jedno od najprivlačnijih na Bliskom istoku za srpsku poslovnu zajednicu. Zemlja je intenzivno počela sa diversifikacijom i velikim investicionim ulaganjima u sektore koji su prepoznati kao osnovni pokretači privrede, a to su obnovljiva energija, poljoprivreda, IKT, turizam, a u kojima i Srbija ima komparativne prednosti", rekla je pomoćnica direktora Sektora za internacionalizaciju PKS Danijela Strižak.
Može da se kaže da je Saudijska Arabija ono što je Dubai bio pre 10 godina - zemlja mogućnosti sa jasnom vizijom napretka, utvrđenom strategijom i jasno definisanim ciljevima, otvorena za saradnju i razmenu znanja i iskustva sa drugim zemljama, navela je ona.
Ova zemlja, po njenim rečima, kroz diversifikaciju i održivu ekonomiju, jača svoju sveukupnu privrednu poziciju u regionu Bliskog istoka u ulozi glavnog regionalnog igrača u međunarodnoj trgovini sa Afrikom, Azijom i Evropom, što otvara prilike i za kompanije iz Srbije.
Navodi i mogućnost većeg izvoza poljoprivrednih proizvoda iz Srbije posebno svežeg i smrznutog voća i povrća.
"Iako Srbija ovu robu već izvozi na saudijsko tržište plan je da se učešće srpskog izvoza poveća, kao i da se na tržište uvedu nove kompanije. Sa tim ciljem, PKS je osnovala Tim za privrednu saradnju sa Saudijskom Arabijom koji će se baviti obukom spoljnotrgovinskih kompanija koje proizvode sveže i smrznuto voće i povrće, za izvoz na ovo tržište", rekla je Strižak.
Očekuje i da kompanije iz Srbije u junu učestvuju na sajmu hrane Saudi Food Show.
PKS je saudijskim partnerima predstavila i aktivnosti koje sprovodi u vezi vodonične strategije i formiranja vodoničnog klastera, za šta su domaćini veoma zainteresovani, razgovore o projektima na temu zelene energije i proizvodnje zelenog vodonika u Srbiji.
Dogoverena je saradnja i intenzivniji kontakti Agencije za digitalnu saradnju Saudijske Arabije i Centra za digitalnu transformaciju PKS, rekao je savetnik predsednika PKS Igor Kronja.
Tokom trodnevne posete koja je održana prošle sedmice, privredna delegacija Srbije, u čijem sastavu su bili i predstavnici Ministarstva spoljnih poslova i Ambasade Srbije u Rijadu, imala je sastanke i sa predstavnicima ministarstava energetike, spoljnih poslova, turizma, IT, Ministarstva za investicije, kao i Agencije za digitalnu saradnju.
Jagoda Lazarević, vršilac dužnosti pomoćnika ministra za ekonomsku diplomatiju MSP, ukazala je da Srbija i Saudijska Arabija imaju dobre bilateralne odnose koji su, u poslednje vreme, značajno intezivirani posetama na najvišem nivou čime se otvara mnoštvo prilika za saradnju u različitim sektorima privrede koji bi mogli da budu zanimljivi poslovnim zajednicama u obe zemlje.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2021. godini, ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije sa Saudijskom Arabijom iznosila je 113,5 miliona dolara, što je povećanje od 59,6 odsto u odnosu na 2020. godinu. Suficit Srbije iznosio je 39,3 miliona dolara.
Privreda Saudijske Arabije zasniva se na nafti, imajući u vidu da se u ovoj zemlji nalazi 16 odsto svetskih zaliha ovog energenta.
Saudijska Arabija je najveći izvoznik nafte na svetu i ima vodeću ulogu u organizaciji OPEK.
Da bi poboljšala stanje u ekonomiji zemlje i smanjila veliku zavisnost od nafte, vlada ove države je objavila pokretanje ambicioznih ekonomskih reformi pod nazivom ''Vizija 2030. godine''.
Investicionim ulaganjima u poljoprivredni sektor drugih zemalja, namerava da obezbedi prehrambenu sigurnost u zemlji. Od 2009. Saudijska Arabija je investirala više od 11 milijardi dolara u sektor poljoprivrede u inostranstvu (Sudan, Egipat, Etiopija, Turska).
Sa više od 33 miliona potrošača, Saudijska Arabija je najveće tržište informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) na Bliskom istoku i u Severnoj Africi.
3. novembar 16:18
3. novembar 14:48
3. novembar 12:31
3. novembar 12:25
3. novembar 20:46
3. novembar 18:25
3. novembar 15:51
3. novembar 12:16
4. novembar 06:48
3. novembar 22:31
3. novembar 19:16
3. novembar 19:06