13. avgust 2024 10:51
Delegacija Ministarstva rudarstva i energetike i EPS boravila u radnoj poseti Slovačkoj i Češkoj
podeli vest
BEOGRAD - Pomoćnica ministarke rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju i evropske integracije Jovana Joksimović zajedno sa generalnim direktorom "Elektroprivrede Srbije" Dušanom Živkovićem i direktorom Instituta za nuklearne nauke "Vinča" Slavkom Dimovićem boravila je u radnoj poseti u Slovačkoj i Češkoj, a u skladu sa smernicama nedavno potpisanog Memoranduma o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u mirnodopske svrhe u Srbiji.
"Energetska kriza i ciljevi Zelene agende doveli su praktično do renesanse nuklearne energije u Evropi. Kako Strategija razvoja energetike Srbije, koja je na javnoj raspravi, prvi put predviđa mogućnost upotrebe nuklearne energije u našoj zemlji, iskustva država poput Slovačke i Češke mogu nam dati značajne smernice u pogledu izmene legislative, značajnijeg uključenja nauke i stručne javnosti, kao i u eventualnom načinu razvoja projekata koji su svuda zahtevni i kompleksni", izjavila je Joksimović posle sastanka sa predstavnicima češkog Ministarstva industrije i trgovine zaduženim za nuklearnu energiju i međunarodnu saradnju.
Živković je rekao da će "Elektroprivreda Srbije" pratiti strateške pravce razvoja energetike koji podrazumevaju postepeno napuštanje uglja, navodi se u saopštenju Ministrarstva rudarstva i energetike.
Galerija
On je podsetio da je to dug, skup i složen proces i da je na kraju tog procesa, osim OIE i skladišta za potrebe balansiranja, potreban i stabilan izvor bazne energije, što nuklearna svakako jeste.
"Velika nuklearna elektrana jeste zahtevnija zbog enormnih finansijskih zahteva i potrebe za zanavljanjem stručnih kadrova, ali tu su i modularni reaktori, ukoliko smo spremni za naredni korak i spremni da budućim generacijama obezbedimo sigurniju energetsku budućnost", rekao je Živković.
Direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović izjavio je da je taj institut, kao jedan od potpisnika Memoranduma, zainteresovan za uspostavljanje saradnje sa vodećim slovačkim i češkim naučnim institucijama iz oblasti nuklearne energije.
"Nuklearni program u mirnodopske svrhe nije samo nuklearna energija, to je istorijska šansa u naučnom i istraživačko-razvojnom pogledu. Institut 'Vinča' može i treba da bude strateški partner državi u daljim koracima, koji Srbiji mogu da donesu dugoročnu energetsku sigurnost i nezavisnost", naglasio je Dimović.
Delegacija Srbije je u Slovačkoj, koja više od polovine električne energije proizvodi u nuklearnim elektranama, razgovarala i sa predstavnicima kompanije "JESS" o projektu gradnje još jednog reaktora snage 1.200 MW u NE "Jaslovske Bonunjice", dok je u Češkoj obišla NE "Temelin" i trening centar u okviru Fakulteta za nuklearne nauke u Pragu.
Kako se navodi, u toku je rad na Preliminarnoj tehničkoj studiji radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Republici Srbiji, u okviru koje će biti analizirane konvencionalne nuklearne elektrane treće plus generacije, ali i naprednije tehnologije, kao što su mali modularni reaktori (SMR), i to sa ciljem da se izabere najbolja dostupna tehnologija prilagođena jedinstvenim potrebama naše zemlje.