20. septembar 2024 13:17
PKS i Udruženje banaka Srbije predstavili upitnik za procenu ESG rizika
podeli vest
BEOGRAD - Udruženje finansijskih institucija Privredne komore Srbije i Udruženje banaka Srbije predstavili su danas standardizovani upitnik za procenu ESG rizika, koji je u skladu sa međunarodnom praksom dizajniran da unapredi razumevanje i primenu principa održivog poslovanja.
ESG se odnosi na skup standarda koji usmeravaju korporativne politike kako bi bile u skladu sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja.
Slavica Drinić iz Udruženja banaka Srbije ističe da je aktuelnost oko ESG porasla u prethodne dve, tri godine.
"Banke su se našle pod jako velikim pritiskom, jer zelena tranzicija zahteva dosta finansijskih sredstava, koje države i kreatori ekonomske politike ne mogu sami da obezbede, nego se računa na sredstva privatnog sektora, banaka", rekla je Drinićeva.
Prema njenim rečima većina banaka u Srbiji ima sedište u Evropskoj uniji, te zbog toga one moraju i da posluju u skladu sa pravilima EU.
"Evropa je zeleni dogovor formulisala 2019. godine gde su se države obavezale na klimatsku neutralnost do 2050. što znači smanjenje karbonskog otiska i ulaganje u aktivnosti koje doprinose tome", rekla je Drinićeva.
Standardizacija upitnika za procenu ESG rizika omogućava da sva pravna lica koriste isti pristup, što olakšava uporedivost i doslednost podataka.
Takođe, bankama omogućava da na jedinstven način tumače i analiziraju informacije, što poboljšava efikasnost i tačnost procene rizika.
Upitnik je rezultat opsežnog istraživanja i prilagođen je potrebama lokalnog tržišta, uzimajući u obzir najbolje međunarodne prakse.
Najveći izazov za upravljanje rizicima vezanim za ESG faktore bio je nedostatak podataka, a upitnik je izradio ekspertski tim za ESG čiji su članovi predstavnici banaka, a koji je odobrio Upravni odbor Udruženja banaka Srbije.
Upitnik će biti na raspolaganju svim bankama i one će ga koristiti u skladu sa svojim poslovnim politikama.
Upitnik se sastoji od zatvorenih pitanja, najviše iz oblasti zaštite životne sredine i popunjavaće se jednom godišnje.
Dostupan je na srpskom i engleskom jeziku. Implementacija upitnika planirana je za april 2025.