2. oktobar 2024 13:27

Četvrtina građana traži fiskalni račun zbog nagradne igre Uzmi račun i pobedi

Izvor: TANJUG

podeli vest

Četvrtina građana traži fiskalni račun zbog nagradne igre Uzmi račun i pobedi

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD - Predsednik POS programa Inicijativa Bolji način Vladimir Bošković izjavio je danas da prema istraživanjima ove inicijative oko četvrtine građana u slučaju kada traži fiskalni račun, to radi zbog učešća u nagradnoj igri Uzmi račun i pobedi, što prema njegovim rečima dokazuje ogroman edukativni i motivacioni značaj ove igre.

Bošković je na konferenciji za novinare, na kojoj je najavljen novi krug ove nagradne igre, rekao da uvođenje novine da bezgotovinska plaćanja ove godine donose duplu šansu za osvajanje nagrada, svakako predstavlja važan podsticaj za građane i za male biznise da pređu na elektronska plaćanja u što većem broju.

"To nije samo praktičnije i bezbednije već donosi ogromnu korist za celokopno društvo i za našu ekonomiju, jer svaka digitalna transakcija doprinosi transparentnijem praćenju novčanih tokova čime se suzbija siva ekonomija i jača naš fiskalni sistem", rekao je on.

Istakao je da su najnovije analize inicijative Bolji način pokazale da približavanje Srbije Evropskoj uniji u pogledu razvoja bezgotovinskih plaćanja može smanjiti sivu ekonomiju do 2,4 odsto i doneti dodatne poreske prihode do iznosa od 500 miliona evra godišnje.

"Zato verujem da je posebno važno naglasiti što je Vlada Srbije kroz svoja strateška dokumenta, kao što je program za suzbijanje sive ekonomije prepoznala bezgotovinska plaćanje kao jedan od ključnih mehanizama da se smanji obim nelegalnog poslovanja što potvrđuje i uspešnost sprovođenje već spomrenutih sistemskih reformi poput e-faktura i e-fiskalizacije", rekao je Bošković, koji je član Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke.

Istakao je da je ohrabrujući primetan veliki rast bezgotovinskih plaćanja čija je vrednost u prethodnoj godini iznosila više od 9,5 milijardi evra, što je rast od 20 odsto u odnosu na 2022. godinu.

Dodao je da pre osam godina, vrednost bezgotovinskih plaćanja iznosila tek nešto oko dve milijarde evra, što znači da je u međuvremenu povećana četiri puta.