6. oktobar 2024 14:54
Žarko Rakić: Kreditni rejting dobra vest za Srbiju, videćemo nivo investicija krajem godine
podeli vest
BEOGRAD - Spoljnopolitički komentator Žarko Rakić rekao je danas da je kreditni rejting izuzetno važan za svaku državu i da Srbija nikada do sada nije imala potvrdu agencije "Standard end Purs", te da veliki investitori svoja ulaganja zasnivaju upravo na kreditnim rejtinzima potencijalnih destinacija za ulaganje.
Rakić je za Tanjug rekao da ulaganja, osim od rejtinga, zavise i od politike, kao i da upoređivanje Srbije sa zemljama Evropske unije nije moguće, jer one i bez rejtinga dobijaju novac i ne moraju da vode računa o dovođenju investitora.
"Ministar finansija treba da govori onako kako govori, a mi da to kritički doživljavamo i da na kraju godine vidimo kako će izgledati saldo stranih investicija. Činjenica je da su strane investiije nešto donele Srbiji - rast BDP-a i zaposlenost, pa i standard, bez obzira što mi kao građani nismo zadovoljni", rekao je Rakić.
Govoreći o situaciji o ukidanju zabrane srpske robe u AP Kosovo i Metohija, Rakić je rekao da mediji prenose da je EU zapretila premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju da će biti uklonjen iz Berlinskog procesa, dok se sami lideri EU nisu oglašavali o tome.
"Nemačka u ovim veoma ozbiljnim situacijama pokušava da dobije pozitivan poen kada je je reč o spoljnoj politici, budući da je sve što je do sada radila njena koaliciona vlada bilo protiv njenih interesa", rekao je Rakić.
On je dodao da nije ustaljen primer da se aktivira pitanje tzv. Kosova, ali i da je nemački kancelar Olaf Šolc aktivirao i pitanje Svernog toka jer im, kako je rekao, ne ide dobro u ekonomiji, kao i da se pojavljuju naznake da bi mogli da budu zainteresovnai i za Severni tok 2.
Govoreći o sednici Narodne skupštine o litijumu zakazanoj za sutra, Rakić je istakao da smatra da je preuranjeno da se na takav način priča o tom pitanju i da sednica govori u prilog tome koliko je to pitanje ispolitizovano.
"Mi, kao obično građani, teško možemo na osnovu jedne rasprave u Skupštini da odredimo jesmo li za ili protiv. Moram da budem i dalje uzdržan i da čujem reči stručnjaka iz Srbije i inostranstva. Ovo što smo do sada videli ne liči na ozbiljnu raspravu o temi koja može da u znatnoj meri odredi budućnost Srbije", rekao je Rakić.
On je rekao da će tokom sednice biti incidenata i da predlog Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima neće biti usvojen.
"Na šta to liči da predložiš jedan zakon, a da lideri opozicije kažu - čim dođemo na vlast, mi ćemo nastaviti da se bavimo tim pitanjem. Neko je procenio da, kao što na pitanju Kosova možeš da rušiš vlast u Srbiji, da litijum može da izazove ozbiljne političke promene, tako da ja od toga ništa ne očekujem", naveo je on.
Rakić je istakao da će mu biti interesantno da vidi kakva će atmosfera vladati u Skupštini, kao i da ga ne bi čudilo da sednica bude prekinuta zbog incidenata.
"Ako si demokratska država, o svakoj temi koja je od važnosti za zdravlje treba da se raspravlja u parlamentu. Pritom treba da se pokažu i primeri nekih država. Neko je pitao zašto Nemačka 'gura' Srbiju, a ona je daleko odmakla u eksploataciji litijuma. Ovde se ljudi igraju međunarodnih iskustava, a zapravo ne znaju ništa o tome šta se događa", rekao je Rakić.
Govoreći o sukobu Irana i Izraela, Rakić je rekao da je upitno da li je tačna vest da je Iran priznao da ima nuklearno oružje, ali da su predstavnici Međunarodne agencije Ujedinjenih nacija za atomsku energiju saopštili da Iran ima dovoljno materijala da napravi čak i do 20 nuklearnih bombi, ne prevelikog kapaciteta.
"Meni je potpuno jasno da su Iranci bili veoma vešti u razvoju nuklearnog programa i njegovom skrivanju, a iskoristili su znanja Severne Koreje i Pakistana", rekao je Rakić.
Govoreći o razvoju nuklearnog energije u Srbiji, on je rekao da je upravo ta oblast jedan od segmenata razvoja odnosa između naše zemlje i Francuske, što je pozdravio.
"Francuzi su lider u Evropi bo broju atomskih centrala i po tehnologiji koju imaju. Mislim da je za Srbiju dobar izbor da ima takvog partnera", naglasio je Rakić.
On je ocenio da je rat na Bliskom istoku, dan uoči obeležavanja godišnjice njegovog početka, u potpunosti bacio senku na rat u Ukrajini.
"To je sad medijski glavna stvar, svi se plaše izbijanja velikog sukoba i korišćenja najmodernijeg naoružanja gde se pobednik ne vidi odmah. Ako vidimo šta je Izrael uradio u Pojasu Gaze, Libanu, zapadnoj Siriji mogu da kažem da ćemo, ukoliko se stvari ne promene, imati i drugu godišnjicu napada Hamasa na Izrael", zaključio je Rakić.