11. oktobar 2024 14:06
EU i Nemačka uložile 1,3 miliona evra u prvu fazu rekonstrukcije Kraljevog podruma
podeli vest
TOPOLA - U Topoli je danas svečano obeležen završetak prve faze rekonstrukcije Kraljevog podruma u okviru Kraljeve vinarije, koju je 1931. godine podigao kralj Aleksandar Prvi Karađorđević.
Radovi, vredni 1,3 miliona evra, izvedeni su u okviru projekta "EU za kulturno nasleđe i turizam", koji su finansirali Evropska unija i Vlada Savezne Republike Nemačke, a sprovela Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Prva faza rekonstrukcije obuhvatila je sanaciju i revitalizaciju krovova, arhitektonsko-građevinske radove i popravku energetske i hidro instalacije.
Galerija
Ministar kulture u Vladi Republike Srbije, Nikola Selaković, zahvalio je Evropskoj uniji i Saveznoj Republici Nemčkoj na važnom ulaganju i vanredno prepoznatom projektu koji objedinjuje i tradiciju, ali i budućnost.
Kako je rekao u čitav veliki projekat Evropske unije za kulturno nasleđe i turizam, uloženo je 25 miliona evra, a da ovaj veliki projekat projekat predstavlja i ogledalo onoga što smatramo našim zajedničkim vrednostima, koje stoje u korenu evropskih integracija kojima smo posvećeni.
"A to je poštovanje tradicije, vera u stvaralaštvo, odnosno kreativnost, čuvanje kulturne raznolikosti. Pored ostalog, o tome svedoči i činjenica da su naši zajednički projekti svoje mesto našli i na listi svetske kulturne baštine UNEKSO-a, kao što je Felixs Romulijana, kao i na listama kulturnih dobara od izuzetnog značaja, i da čine deo kulturno-istorijskih celina", rekao je Selaković.
Šef delegacije EU u Srbiji Emenuele Žiofre kazao je da Kraljevska vinarija nije samo zgrada, već je i simbol bogate vinogradarske tradicije Srbije i svedok vizije Kralja Petra Prvog, koji je prepoznao izvanredan potencijal ove zemlje pre više od jednog veka.
"Ovde, u srcu Šumadije, kralj Petar je započeo proizvodnju vina i imali smo prilike da vidimo i prve boce koje su napunjene, a koje su sada već skoro stotinu godina stare. Te boce i ova vinarija pričaju fascinantne priče do dana današnjeg, i mi odajemo počast tom nasleđu i našoj zajedničkoj posvećenosti da ih čuvamo i dalje, u mnogim budućim generacijama i vekovima", rekao je Žiofre.
Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić rekao je da Kraljevu vinariju godišnje poseti oko 50.000 turista.
"Očekujemo da će nakon kompletnog završetka projekta rekonstrukcije, u čiju će drugu fazu Evropska unija uložiti još pola miliona evra, Kraljevu vinariju godišnje posećivati 100.000 turista", rekao je Kandić.
Ambasadorka Nemačke Anke Konrad navela je da je Kraljeva vinarija mesto bogatog istorijskog i kulturnog nasleđa, i velikih potencijala za razvoj celog regiona .
"Nemačka je ponosna na to što podržava napore usmerene na ekonomski rast i poboljšanje uslova života u ovom važnom, ali još uvek donekle zapostavljenom regionu. Podrška turizmu i očuvanju kulturnog nasleđa je bio rzuman izbor. Drago nam je što je pružamo zajedno sa Evropskom unijom, kao tim Evrope u okviru projekta EU programa za kulturno nasleđe i turizam", rekla je Konrad.
Predsednica opštine Topola Jasna Vuković istakla je da je veoma značajno što se renovira Kraljevska vinarija.
"To će biti značajan korak u budućnosti turizma, ne samo u Topoli, nego i u čitavoj Srbiji", rekla je ona.
U vreme kada je kralj Aleksandar I Karađorđević podigao u okviru Zadužbine kralja Petra I na Oplencu, Kraljeva vinarija bila je jedna od najsavremenijih vinarija na Balkanu.
Posle Drugog svetskog decenijama je bila zapuštena, a nakon obnove, od 2007. ponovo proizvodi vino, i to isključivo iz sopstvenih vinograda.
Kompleks poseduje i muzej i podzemnu vinoteku sa 280 flaša vina velike vrednosti.
Današnja svečanost u Kraljevoj vinariji bila je samo uvod u 61. Oplenačku berbu, svetkovinu u čast grožđa, vina, tradicije i folklore, koja u Topoli traje do nedelje.