AMSS: Potreban oprez zbog poledice na kolovozima, na graničnim prelazima nema gužvi
27. decembar 06:46
15. oktobar 2024 12:02
podeli vest
BEOGRAD - Vodeći stručnjaci iz oblasti transporta, logistike i lanaca snabdevanja koji dolaze iz Srbije, Italije, Slovenije, Hrvatske i Grčke okupili su se danas u Privrednoj komori Srbije na trećem izdanju konferencije pod nazivom "Moć zajedničkog planiranja: Transport i logistika za stabilnu privredu regiona", s ciljem identifikacije ključnih izazova, inovativnih rešenja i razvoja strategije za unapređenje ovog sektora s fokusom na regionalnu saradnju.
Na konferenciji je potpisan sporazum o saradnji "Osnaživanje žena u logistici", koji ima za cilj isticanje značaja žena u toj oblasti i pružanje podrške njihovom daljem razvoju, posebno kada su u pitanju rukovodeće pozicije.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović istakao je da se protok robe preko granice, u poslednje tri godine, uvećao za gotovo 50 odsto, a da je u prehodnih deset godina višestruko uvećan.
"Kvantitet i obim razmene dobavljača iz celokupnog regiona pokazuje koliko su transport i logistika u stvari ključni deo privrednih aktivnosti i koliko oni mogu da utiču na konkurentnost samih kompanija i njihovih proizvoda", rekao je Vesović.
Dodaje da logistika predstavlja ekonomski krvotok bez kojeg privreda postaje nefunkcionalna, ali da je neophodna saradnja privatnog i javnog sektora.
"Nemoguće je da transport i logistika dobro funkcionišu, ako regionalno dobro ne funkcionišu. Pričamo o regionu Zapadnog Balkana, pričamo o najbližoj trasi proizvoda i robe ka Evropskoj uniji, koja je glavni kupac skoro 65 odsto robe koja se proizvede u ovom regionu", naveo je Vesović i dodao da je bitno pitanje kadrova, ali i ekologije u ovom sektoru.
Član Upravnog odbora Konfindustrije Srbije Erik Košuta navodi da je lanac snabdevanja bitan investitorima, a da se to najbolje vidi u uslovima globalnih kriza i izazova.
"Srbija svojom politikom privlači sve više investicija, investitori žele da budu blizu. Zbog toga je i EU i te kako prisutna kod nas", rekao je Košuta.
Govoreći o sporazumu osnaživanja žena u logistici, Košuta kaže da sve više žena imamo u kompanijama, a da će one tek doći do izražaja.
"U kompanijama moramo imati svest da žene treba da imaju vizibilnost, naročito na ključnim pozicijama", kazao je on.
Naglašava da je potrebno dati vizibilnost i čitavom lancu snabdevanja, tako da njegova digitalizacija ide zajedno sa razvojem infrastrukture.
Fabiana Urbani iz ambasade Italije navodi da je Berlinski proces ključan za budućnost Zapadnog Balkana, a da se Srbija nalazi na starteškom raskršću tog regiona.
"Srbija čini veliki napredak, naročito u pripremi Ekspa i u naporima da napravi direktne veze sa Italijom, Hrvatskom, Slovenijom i Grčkom. Moramo da uložimo zajedničke napore, da unapredimo i modernizujemo granične prelaze, kao i da ubrzamo trgovinu sa EU, koja je glavni trgovinski partner Srbije", istakla je Urbani.
Ističe da Italija može biti pouzdan strateški partner naše zemlje, a da po pitanju regionalne saradnje ključnu ulogu ima Srbija i to kroz inicijativu Otvoreni Balkan.
Urbani je najavila zajednički samit Italije i Srbije koji je planiran za 2025. godinu, a glavne teme biće održivost i zelena tranzicija.
Direktor Hrvatske gospodarske komore u Srbiji Pero Mijakić kaže da transport osim što utiče na redovnost isporuka, ima uticaj i na krajnje cene proizvoda.
"Hrvatskoj je Srbija sedmi poslovni partner i za nas su stvarno ovakve konferencije bitne", rekao je Mijakić.
Predsednica Asocijacije Žene u logistici i profesorka Saobraćajnog fakulteta Snežana Tadić naglašava da je Srbija iznad evropskog proseka kada je u pitanju zastupljenost žena u logistici.
"Ono što jeste problem i u čemu malo zaostajemo je zapravo učešće žena na liderskim pozicijama, odnosno u višim nivoima vlasti", rekla je Tadić.
Ona dodaje da je priroda ženama dala neverovatan potencijal, koji je prema njenim rečima, nedovoljno iskorišten.
"Sa aspekta univerzitetskog obrazovanja, žene su u prednosti. One su uglavnom bolji studenti, imaju bolje proseke, brže završavaju fakultete, a onda se u privredi ređe nađu na liderskim pozicijima", istakla je Tadić.
Glavne teme konferencije bili su i projekti intermodalnosti sa fokusom na inovativna rešenja, koja optimizuju kretanje robe, smanjujući uticaj na životnu sredinu i ispunjavajući ciljeve održivosti unutar lanca snabdevanja.
Zatim inovacije u transportu hrane s akcentom na izazove prelaska na održivije prakse u lancu snabdevanja, a u cilju prilagođavanja savremenim zahtevima proizvođača i potrošača za budućnost održivog transporta.
Konferenciju je organizovalo Udruženje italijanskih industrijalaca - Konfindustrija Srbija u partnerstvu sa Privrednom komorom Srbije, Slovenačkim poslovnim klubom, Predstavništvom Hrvatske gospodarske komore u Srbiji i Helenskim privrednim udruženjem Srbije.
26. decembar 23:35
26. decembar 21:19
26. decembar 20:04
27. decembar 07:52
27. decembar 07:39
27. decembar 07:13
27. decembar 07:11
26. decembar 18:36
26. decembar 18:07
26. decembar 12:53
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
27. decembar 07:23
26. decembar 17:29
26. decembar 13:41
27. decembar 06:18
26. decembar 18:13
26. decembar 09:46
26. decembar 18:04
26. decembar 14:53
26. decembar 13:11
26. decembar 14:00