29. oktobar 2024 16:43

Projekat Treesury: Finansiranje poljoprivrede tokenima i povezivnaje sa investitorima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Projekat Treesury: Finansiranje poljoprivrede tokenima i povezivnaje sa investitorima

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Na skupu "Izgradnja održive budućnosti: Povezivanje poljoprivrednika i investitora kroz inovacije" danas je, u prisustvu ministarke nauke i tehnološkog razvoja Jelene Begović, predstavljen projekat "Treesury" koji uvodi potpuno nov način finansiranja poljoprivrede i povezivanje između poljoprivrednika i investitora.

Poljoprivrednicima će na taj način biti omogućeno da ulažu putem tokena, rečeno je na predstavljanju u Naučno-tehnološkom parku Beograd.

Ministarka Begović rekla je na predstavljanju rezultata projekta, koji je pomogao Fond za inovacionu delatnost, da on Srbiju predstavlja kao predvodnika u digitalnoj revoluciji.

"Zahvaljujući digitalnoj imovini - tokenima, naši građani će moći da ulažu u poljoprivredu. Kupovinom jednog tokena, koji u ovom pilot projektu košta 100 evra, kupac tokena se vezuje za jedno drvo lešnika koje će se nalaziti na velikoj plantaži od 100 hektara u Čoki, a kompanija 'Treesury' će se o tom stablu brinuti i gajiti ga, dok će profit dobijen od plodova biti podeljen pola-pola", objasnila je ministarka.

Ona je dodala da je moguće kupiti i više tokena, kao i da su oni najsigurnija vrednost u digitalnom svetu, te da se sa njima kasnije može trgovati.

Ministarka je naglasila da će se na taj način doprineti i održivosti i zelenoj poljoprivredi, primenom najsavremenije tehnologije - od biosenzora i satelitiskih snimaka, do regenerativne poljoprivrede.

"Lešnici su izabrani zbog njihove sposobnosti da apsorbuju više ugljen-dioksida nego što ga emituju, čime se smanjuju negativne posledice klimatskih promena. Mislim da nema pametnijeg i ispravnijeg načina nego da i mi kao građani možemo da ulažemo u poljoprivredu, i to u zelenu i održivu", navela je ministaka.

Begovićeva je dodala da je upotrebu tokena odobrila Narodna banka Srbije (NBS), te da je kompanija "Treesury" predvodnik, jer nema mnogo kompanija na svetu koje finansiranju poljoprivrede prilaze na sličan način.

"Srbija jeste poljoprivredna zemlja i sigurna sam da je ulaganje u poljoprivredu najsigurniji način, jer će nam hrana uvek biti potrebna, a mislim da na ovaj način čak i građani mogu da utiču na to šta će se gajiti, u šta ćemo ulagati i kako ćemo pomoći malim i srednjim privrednicima", istakla je Begovićeva.

Ministarka je izrazila uverenje da će tokeni ubrzo biti prodati, čime će se pokazati da model radi i da će moći da se primeni i na druge kulture.

"Na ovaj način, novim tehnologijama, zelenim rešenjima i regenerativnom poljoprivredom pomažemo da imamo bolju i zdraviju životnu sredinu, kao i bolje, zdravije i kvalitetnije proizvode koje konzumiramo. Krećemo od samog početka, zajedno sa građanima, pravimo nove plantaže, u ovom slučaju lešnika, ali očekujemo da se to proširi i na druge biljne kulture", rekla je Begovićeva.

Direktor kompanije "Treesury" Jovan Paunović rekao je da je cilj projekta povezivanje poljoprivrednika sa investitorima i industrijskim kupcima.

"Da se povežu sve članice poljoprivrednog ekosistema, kako bi se farmerima omogućilo da na jednostavan način prikupe sredstva koja će koristiti tokom proizvodnog procesa, uz garanciju za plasman svega toga što proizvedu", rekao je Paunović.

On je dodao da će, u tom lancu, industrijski kupci dobiti stabilan izvor kvalitetne sirovine na koju mogu da se oslone, jer će biti proizvedena u skladu sa svim standardima koje nameće međunarodna regulativa, kako u Evropskoj uniji (EU), tako i u drugim jurisdikcijima.

Paunović je naveo i da će projekat investitorima omogućiti da, poput e-trgovine, investiraju u velike poljoprivredne proizvodnje koje mogu biti konkurentne na globalnom nivou.

"Ovakav način investiranja premašuje sve barijere koje smo imali do sada, za čije prevazilaženje je trebalo investirati mnogo kapitala, ali i nelikvidnost poljoprivrede", objasnio je Paunović.

On je dodao da je ideja da se nakon pilot projekta proširi lepeza kultura, kao i da već postoje zainteresovani proizvođači koji su u tom poslovnom modelu videli potencijal.

"Ali, da bismo u potpunosti smanjili rizike, prvo želimo da samostalno prođemo kroz pilot projekat, a onda da otvorimo vrata svim drugim proizvođačima koje ćemo podržati, kako kroz tehnološki deo tokenizacije, tako i kroz čitav proces digitalizacije proizvodnih procesa", rekao je Paunović.

Direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Naida Bin-Zečević rekla je da je podrška malim i srednjim preduzećima u Srbiji ključan deo strategije Agencije u Srbiji jer su, kako je navela, mala i srednja preduzeća okosnica svake privrede.

"Zbog toga ulažemo i u ovako inovativne i alternativne načine finansiranja malih i srednjih preduzeća, jer mislimo da je to zaista budućnost za Srbiju i za celi Zapadni Balkan", rekla je Bin-Zečević.

Ona je navela da USAID, pored lešnika, finansira i plantažu oraha i proizvodnju vina.

"U ovakvim projektima vidimo veliki potencijal i zaista želimo da ohrabimo druga mala i srednja preduzeća i inovatore da se uključe, doprinesu i benefitiraju od ovakvog aranžmana", rekla je Bin-Zečević.

Regionalni direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli rekao je da projekat "Treesury", podržan kroz program "Star Venture", startapima omogućava pristup globalnoj mreži investitora i stručnosti, kao i da će od sledeće godine omogućiti ptistup grantovima, što je preduslov za dodatni rast preduzeća.

"Inovacije su za nas u EBRD sve važnije. Ne samo da radimo individualno sa startapima, već i direktno sa Srbijom, finansiranjem naučno-tenholoških parkova", rekao je Kolanđeli.

On je podsetio da je prošle godine opredeljeno 80 miliona evra za podršku razvoju sličnih institucija u Nišu, Čačku i Kruševcu, kao i za finansiranje nekih zgrada u okviru budućeg BIO4 Kampusa u Beogradu.

"Želimo da uradimo više u ovoj oblasti i istražimo potencijale za finansiranje druge faze za pokrivanje dodatnih naučnih i tehnoloških parkova širom zemlje", rekao je Kolanđeli.