30. oktobar 2024 12:03

Privredna komora Srbije: Transformacijom prehrambenih sistema do proizvodnje hrane na ogovoran način

Izvor: TANJUG

podeli vest

Privredna komora Srbije: Transformacijom prehrambenih sistema do proizvodnje hrane na ogovoran način

Foto: Privredna Komora Srbije

BEOGRAD - Na konferenciji "Transformacija prehrambenih sistema", koja je održana danas u Privrednoj komori Srbije, rečeno je da prehrambeni sistemi obuhvataju čitav spektar aktivnosti u proizvodnji, trgovini, preradi, marketingu i potrošnji poljoprivrednih dobara i da sinergija među ovim procesima može da omogući iskorišćavanje potencijala za razvoj održivog sistema za proizvodnju hrane na odgovoran način.

Predsednik PKS Marko Čadež poručio je na konferenciji da veliki značaj u transformaciji prehrambenih sistema ima tehnologija i da će ta institucija nastaviti da pomaže inovativne ideje.

On je rekao da je ta tema važna, ne samo za poljoprivredu, već i za čitavu privredu jer je to postalo strateško pitanje

"Kada razgovaramo o rešenjima i potencijalima kako da konkurentnije proizvodimo i kako da pratimo svetske trendove, sigurno je da moramo da razmišljamo kako da promenimo filozofiju odnosa prema resursima, prema zemlji i prema tome kako proizvodimo", rekao je Čadež.

On je istakao da PKS želi da u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, ali i u saradnji sa drugim državama u regionu pronađe način za kooperaciju velikih proizvođača i prenos znanja i modela ka manjim proizvođačima.

"Velike kompanije mogu da pomognu manjim poljoprivrednim gazdinstvima, a PKS sa ministarstvom radi na tome kako da se naprave još bolja i efikasnija saradnja između kompanija i poljoprivrednih proizvođača u lancu snabdevanja", poručio je Čadež.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Srbije Aleksandar Martinović je istakao da je neophodno da se, zbog klimatskih promena, preispitaju dosadašnji načini proizvodnje poljoprivrednih dobara.

"Poljoprivreda se u prethodnim decenijama oslanjala na intenzivne metode koje su donele velike prinose, ali po cenu degradacije zemljišta, bidiverziteta i stabilnosti eko sistema. Moramo da se usmerimo ka održivom i ekološki prihvatljivom pristupu poljoprivredi. Regenerativna poljoprivreda predstavlja takav pristup i to je vizija poljoprivrede koja radi u skladu sa prirodom, a ne protiv nje", rekao je Martinović.

On je istakao da regenerativna poljoprivreda podrazumeva kontrolisanu ispašau smanjenje upotrebe hemijskih sredstava i obradu zemljišta na moderan način, kao i da to omogućava poboljšanje zdravlja zemljišta čime se povećava njegova plodnost i otpornost na sušu.

"Regenerativna poljoprivreda ne samo da obnavlja prirodne resurse, već i jača lokalne ekonomije i podržava naše zajednice. Boljitak mogu da osete svi, od poljoprivrednih proizvođača koji ostvaruju veće prinose, do potrošača koji imaju zdravu hranu sa minimalnim uticajem na životnu sredinu", rekao je ministar.

Konferenciji "Transformacija prehrambenih sistema" prisustvovali su i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore i Severne Makedonije Vladimir Joković i Cvetan Tripunovski koji su dali doprinos u panel diskusiji tokom koje je rečeno da regenerativna poljoprivreda podrazumeva da se setva i sadnja obavljaju bez obrade zemljišta teškom mehanizacijom, a ukoliko se radi obrada, ona se radi lakim mašinama ili rukama.