1. novembar 2024 15:01
Međunarodna agencija za atomsku energiju ponudila pomoć Srbiji
podeli vest
BEOGRAD - Zamenik generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju Hua Liu izjavio je danas na sastanku u Vladi Srbije da naša zemlja ozbiljno i posvećeno pristupa mirnodopskoj primeni nuklearne energije i ponudio podršku te agencije u razvoju nacionalne infrastrukture Srbije za njenu mirnodopsku upotrebu.
On je ocenio da je potrebno dalje jačanje regulatornog tela Republike Srbije, saopštio je Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.
U Vladi Srbije je održan sastanak sa predstavnicima Međunarodne agencije za atomsku energiju na kome se razgovaralo o podršci i saradnji sa tom agencijom .
Prisustvovali su direktor Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije i nacionalni oficir za vezu sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju Slađan Velinov, zamenik direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju Hua Liu, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, kao i predstavnici pet ministarstava koji su u julu ove godine potpisali Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije.
Huan Liu predložio je da bi nadležno ministarstvo trebalo da napravi nacrt nacionalnog projekta za cikluse 2026/27. i 2028/29. u kojima bi se razmatrala pomoć Agencije Republici Srbiji u pogledu razvoja nuklearne energetike.
"Veoma smo zadovoljni što smo ovde, jer Srbija ima nuklearnu tradiciju i jasne namere za budućnost kada je u pitanju nuklearna energija, koje ste kao zemlja komunicirali u međunarodnoj zajednici. Mi smo spremni i voljni da vam pružimo podršku na tom putu. Kroz saradnju možete da koristite našu ekspertizu, resurse i znanje u oblasti medicine, poljoprivrede, prehrambene industrije, zaštiti životne sredine, kao i u energetici", rekao je Hua Liu.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović navela je da su razmatrane opcije za nastavak saradnje sa međunarodnom agencijom za atomsku energiju najpre u kreiranju baze znanja, kroz podršku u jačanju kapaciteta i razvoju kvalifikovane radne snage u Srbiji u oblasti nuklearne energije i objasnila da bi se to realizovalo na osnovu Memoranduma o razumevanju u oblasti primene nuklearne energije, koji je u julu potpisan sa više od 20 institucija, među kojima su ministarstva, fakulteti, naučni instituti, kao i energetska preduzeća.
Vlada Srbije usvojila je Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine koji u jednom od scenarija razmatra uvođenje nuklearne energije u nacionalni energetski miks kao izvor bazne energije posle 2040. godine.