Petar Petković: Kurti i izgrednici u Novom Sadu imaju isti interes - da Srbija bude oslabljena
6. novembar 11:35
4. novembar 2024 09:14
podeli vest
PODGORICA - Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja severa Crne Gore Damjan Ćulafić izjavio je da je izgradnja auto-puta prema Srbiji od izuzetnog značaja i veliki pokazatelj napretka razvoja putne infrastrukture Crne Gore.
On je za list "Politika" rekao da je sever Crne Gore je, po mnogim pokazateljima, bio zapostavljen u odnosu na ostatak države, ali da aktuelna vlada ipak stavlja značajan fokus konkretnim koracima na njegov razvoj.
"Za to postoje i eklatantni dokazi, poput sve bolje putne infrastrukture. Ta mreža se razvija iz dana u dan, zaista su velika ulaganja, da ne govorim koliko će značiti prolazak preostale deonice auto-puta i spajanja sa Srbijom", istakao je za Politiku Ćulafić.
Ministar je dodao da na severu zemlje takođe ima mnogo prostora za razvoj turizma i da će biti ozbiljnih infrastrukturnih ulaganja kada su turistički kapaciteti na tom prostoru u pitanju.
"Na strateškom razvoju severa takođe moramo raditi ubrzanom dinamikom, trasirajući put na inter-resornoj osnovi. Sever Crne Gore, koji jeste bio zapostavljen zapostavljen prethodnih 30 godina, samim tim dobija šansu da se u njega najviše ulaže", objasnio je.
Ćulafić je istakao da se u kapitalnom budžetu Crne Gore nalaze projekti iz oblasti ekologije čija vrednost iznosi 110 miliona evra za opštine na severu zemlje i čije će izvođenje značiti veliki ekonomski impuls za taj prostor i rešenje problema sa kojima se suočava.
"U mnogim zajednicama kao na jedan od razloga za iseljavanje nailazite na problem adekvatnog vodosnabdevanja ili kanalizacije. Mnogo je infrastrukturnih problema koji se tiču elementarnih uslova života, koji takođe mogu da utiču na negativan trend iseljavanja", rekao je ministar.
Po njegovim rečima, Crna Gora koristi fondove Evropske Unije i međunarodnih organizacija kako bi unapredila infrastrukturu za tretman otpada i postigla ciljeve održivog razvoja, kao i da konkretni koraci zavise od finansijskih sredstava koja se opredeljuju iz budžeta.
Dodaje da su u većim gradovima poput Nikšića i Belog Polja pokrenuti projekti izgradnje regionalnih reciklažnih centara i sprovode se kampanje koje imaju za cilj podizanje svesti o važnosti reciklaže i održivog upravljanja otpadom.
"Predviđeno je da do 2030. godine sve divlje deponije u Crnoj Gori budu uklonjene. Fond za zaštitu životne sredine (Eko-fond) dodeljuje bespovratna sredstva za realizaciju projekta uklanjanja otpada nesavesno odbačenog u životnu sredinu, a pravo na korišćenje tih sredstava ostvaruju jedinice lokalne samouprave", zaključio je Ćulafić.
6. novembar 11:35
6. novembar 11:06
6. novembar 10:54
6. novembar 08:02
6. novembar 06:02
6. novembar 04:48
6. novembar 04:10
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
6. novembar 06:15
5. novembar 14:18
5. novembar 14:05