Vesna Turkulov: Šesti dan traje borba za živote troje teško povređenih, stanje nepromenjeno
7. novembar 09:38
5. novembar 2024 10:31
podeli vest
ŠANGAJ - U Šangaju je danas otvoren sedmi Međunarodni sajam uvoza na kome je prisutno više od 40 organizacija i oko 3.500 izlagača iz više od 120 zemalja među kojima je i Srbija, a premijer Miloš Vučević je izjavio da je to jedinstvena sajamska manifestacija za razvoj i poslovanje i da je Srbija najveći prijatelj Kine u Evropi.
Vučević ne otvaranju istakao da mu je čast da se obrati na tom mestu koje simbolizuje ravnopravnost i poručio je Međunarodni sajam uvoza u Kini jedinstvena manifestacija sa jasnom porukom i simbolikom.
"Jača poruka od svih komercijalnih ugovora jeste poruka dobre namere. Ovo je mesto jednakih šansi za razvoj i poslovanje, prijateljstvo i razumevanje. Ovaj sajam je nastao kao plemenita ideja predsednika Si Đinpinga. Mesto je susreta različitih kompanija, ljudi i nacija", naveo je Vučević.
Galerija
Srbiju na sajmu ove godine predstavlja oko 20 domaćih kompanija, od kojih neke već izvoze svoje proizvode na tržište Kine. Među njima su vinarije, prehrambene kompanije i transportne kompanije.
Vučević je rekao i da u Srbiji ne delimo kompanije na velike i male, već na one koji imaju viziju.
"Još od davnih vreme postoji izreka 'sličan se sličnom raduje'. Danas Kina i Srbija po želji da budu slični i nezavisni raduju se svakom povezanošću. U toj želji za saradnjom, možemo imati koristi i iz prijateljstva. Srbija je najveći prijatelj Kine u Evropi, ali u isto vreme zemlja odličnih matematičara, inženjera...Srbija je slobodarska zemlja koja vodi miroljubivu politiku prema Istoku i Zapadu, Severu i Jugu. U našem srcu posebno mesto ima Kina. Ponosni smo što nas vezuje čelično prijateljstvo koje su iskovali dvojica predsednika Aleksandar Vučić i Si Đinping", rekao je Vučević.
Premijer Srbija izrazio je očekivanje da će Kina učestvovati na specijalizovanoj izložbi EXPO 2027. u Srbiji. Naveo je i da se unapred raduje budućoj saradnji.
Premijer Kine Li Ćijang je na otvaranju sajma rekao da je taj sajam važan korak kako bi Kina dalje proširila svoju saradnju.
"Sajam se održava od 2018. i bio mesto susreta za prijatelje širom sveta da šire svoju saradnju. Imajući u vidu pandemiju kovida nije nas zaustavilo da nastavimo onako kako smo nameravali. Tokom proteklih šest sajmova uspostavljeni su različiti sporazumi koji iznose 400 milijardi dolara, a očekujemo ove godine još veći promet", rekao je Li.
Preijer Kine je naveo da države moraju sarađivati, a posebno uzimajući u obzir trenutna geopolitička dešavanja.
"Istraživaćemo standarde inostranih trgovina i investicionih sporazuma. Moramo da proširimo prostor za otvaranja time što ćemo se zalagati za međunarodne benefite. Samo ukoliko se time budemo vodili moći ćemo da ostvarimo veći nivo razvoja. Moramo da jačamo tržište i resurse kako bismo pravili prostor za dalji razvoj. Kina će nastaviti da organizuje brojne izložbe i druge vrste sajmova na najvišim standardima u cilju jačanja uvoza, a sve kako bi pred svetom mogla da čini bolje i više i kako bi drugim tržištima dala mogućnost da uđu na tržište Kine", rekao je on.
Zaključio je da je otvaranje Kine kao države ključno, te da će se upravo zvanični Peking truditi da ostane na putu otvaranja i još dublje integracije sa svetom.
6. novembar 15:56
7. novembar 09:33
7. novembar 09:28
7. novembar 09:09
7. novembar 08:59
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
7. novembar 05:30
6. novembar 17:06
6. novembar 16:52