7. novembar 2024 17:02

POS karavan u 9 gradova: Privrednici mogu besplatno da uvedu bezgotovinska plaćanja

Izvor: TANJUG

podeli vest

POS karavan u 9 gradova: Privrednici mogu besplatno da uvedu bezgotovinska plaćanja

Foto: Shutterstock.com/Paisit Teeraphatsakool, ilustracija

BEOGRAD  - U Srbiji je u novembru počeo nacionalni POS karavan u okviru koga će 7.500 malih trgovaca iz čak devet gradova imati priliku da se informišu o prednostima bezgotovinskih plaćanja i mogućnosti da se prijave za subvencije za besplatnu instalaciju i korišćenje POS terminala u trajanju do godinu dana bez ikakvih fiksnih troškova i dodatnih obaveza, saopštio je danas NALED.

Pored besplatnog POS terminala, subvencija za male biznise obuhvata i sniženu trgovačku naknadu od 0,99 odsto za sva plaćanja Mastercard i Visa karticama.

Pravo na nju imaju svi trgovci, bez obzira na delatnost, lokaciju, godine postojanja ili promete, koji u prethodnih 12 meseci nisu imali POS.

Za prijavu je dovoljno popuniti kratku onlajn formu na sajtu boljinacin.rs , a već za mesec dana moguća su prva bezgotovinska plaćanja.

Nakon isteka subvencije mali biznisi mogu da odustanu ili da nastave da koriste POS, po uslovima koje su unapred dogovorili s izabranom bankom,objašnjava Vladimir Bošković, koji trenutno predsedava POS programom ispred NLB Komercijalne banke.

Istraživanje Ipsosa je pokazalo da skoro svi privredni subjekti (94 odsto), koji svojim kupcima pružaju mogućnost bezgotovinskog plaćanja, tvrde da je ono pozitivno uticalo na njihovo poslovanje.

Glavni motiv malih biznisa da prihvataju kartice je da ne odbijaju kupce koji žele da plate na taj način.

Dve trećine njih smatra da im je to olakšalo rad, a skoro 60 odsto navodi da im je to donelo i konkretne uštede na mesečnom nivou, ističe Bošković.

Prema istraživanju, većina privrednika smatra da bi najkorisniji podsticaji za uvođenje bezgotovinskog plaćanja bili poreski podsticaji (42 odsto), kao i smanjenje trgovačke naknade za plaćanje karticama (40 odsto) i subvencije za POS uređaje (33 odsto).

Upravo zato je Inicijativa Bolji način, uz podršku čitave finansijske industrije, pokrenula POS program i obezbedila subvencije za najviše 25.000 malih radnji i onlajn prodavnica širom Srbije.

Do sad se za ovu subvenciju prijavilo više od 5.000 malih biznisa i preduzetnika koji su kroz POS Program dobili šansu da prvi put uvedu bezgotovinska plaćanja i tako povećaju svoje tržište i promete, navedeno je u saopštenju.

Svi mali biznisi koji žele da se prijave za posetu POS karavana ili da iskažu interesovanje za besplatan POS mogu to da učine preko sajta Inicijative www.boljinacin.rs.

Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje - Bolji način je zajednički projekat Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i Visa, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija Republike Srbije.