12. novembar 2024 14:54

Razmenjen IPARD III finansijski sporazum između Vlade Srbije i Evropske komisije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Razmenjen IPARD III finansijski sporazum između Vlade Srbije i Evropske komisije

Foto: Tanjug/video

MIONICA  - U selu Tolić kod Mionice danas je između Vlade Srbije i Evropske komisije razmenjen finansijski sporazum IPARD III u iznosu od 288 miliona evra.

Sporazum su razmenili šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević u prisustvu ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića, koji su prethodno obišli gazdinstavo IPARD korisnika Srđana Miletića, koje se bavi uzgojem tovnih pilića.

IPARD III predstavlja bespovratna sredstva koja Evropska unija opredeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede, a koji za cilj ima povećanje efikasnosti poljoprivredne prakse ulaganjem u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstva, infrastrukturu u ruralnim područjima, tehnologiju i usvajanje ekološki prihvatljivih metoda.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović istakao je da su u okviru IPARD III programa nova bespovratna sredstva uvećana za oko 65 odsto u odnosu na IPARD II program.

"Ovakva podrška izuzetno je značajna i za našu državu i za naše poljoprivredne proizvođače. Mi smo već započeli sprovođenje IPARD III programa raspisivanjem javnih poziva, a interesovanje korisnika širom zemlje je veliko, što pokazuje broj podnetih zahteva", rekao je Martinović.

Kako kaže, gazdinstvo Srđana Miletića je dobar primer IPARD korisnika, ali i pokazatelj da Vlada Srbije kontinuirano radi na unapređenju poljoprivrednog sektora.

"Uveren sam da ćemo jednako uspešne primere imati i kroz novi IPARD III razvojni program", poručio je ministar.

Martinović je dodao da je iskorišćeno 60 odsto sredstava dobijenih u okviru IPARD II programa, kao i da je cilj da se poveća izvoz poljoprivrednih proizvoda.

"Poslednjih godina imamo disbalans između proizvodnje ratarskih kultura i stočarstva. Proizvodimo dovoljno kukuruza, pšenice, suncokreta, ali se suočavamo sa padom broja grla, nemamo dovoljno stoke, posebno svinje i goveda", kazao je Martinović.

Kako kaže, to je razlog zbog kojeg je potrebno ojačati navedeni sektor.

"To je veliki izazov koji stoji pred nama. Nismo zadovoljni količinom mesa koju imamo, naš cilj je da u narednom periodu povećamo stočni fond", poručio je Martinović.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre navodi da oni rade na tome da podrže srpske poljoprivrednike, kao i da im obezbede da, kada Srbija postane članica EU, srpski poljoprivrednici postanu konkurentni poljoprivrednici EU.

"Sredstva iz IPARD programa su znatno povećana, što odražava posvećenost EU ovim ciljevima, jer na Srbiju gledamo kao na buduću članicu EU. Srbija će morati da dobro iskoristi ova sredstva i poveća svoje kapacitete za apsorpciju kako bi na najbolji način iskoristila fondove", rekao je Žiofre.

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević kaže da je IPARD IIi namenjen pravnim i fizičkim licima u regionima Beograda, Vojvodine, Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije.

"Oni će moći da nabave opremu i mašine, da grade ili obnavljaju poljoprivredne objekte - kako bi i time dostigli evropske standarde u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, da unapređuju svoju proizvodnju i sposobnost i kapacitete za preradu, kako bi proizvode plasirali na tržište EU", objasnila je Miščević.

Predsednik opštine Mionica Boban Janković kaže da postoji i lokalni podsticaj za razvoj poljoprivrede, pre svega u oblasti organske proizvodnje.

"Gledaamo da uvežemo turizam i poljoprivredu", rekao je on.

Prvi javni poziv za IPARD II program raspisan je u decembru 2017. u iznosu od 175 miliona evra, a do kraja drugog ciklusa ovog programa više od 1.100 poljoprivrednika imalo je priliku da iskoristi bespovratna sredstva EU.

IPARD III program za Srbiju usvojen je u martu 2022. godine, a njegov budžet iznosi 288 miliona evra.