Ministar Martinović pozvao na sastanak predstavnike udruženja stočara i mlekara
27. decembar 19:26
26. novembar 2024 15:07
podeli vest
BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je afričko tržište jedino koje ozbiljno raste, ali ne samo tržište, već i resurs znanja u budućnosti i pozvao zvaničnike i privrednike da sa velikom pažnjom i ogromnim interesom gledaju na Afriku.
Vučić je, obraćajući se na okruglom stolu "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost", koji se održava u okviru zvanične posete predsednika Ekvatorijalne Gvineje Teodora Obijanga Ngeme Mbasogu Srbiji, rekao da u Evropi vlade, pa i privrednici, neretko sa potcenjivanjem gledaju na sve što ne dolazi iz SAD, EU, eventualno Japana i Koreje.
Ocenio je to kao veliku grešku i poručio da je afričko tržište mesto gde može mnogo da se nauči.
Vučić je ukazao privrednicima koji učestvuju na Okruglom stolu da je Ekvatorijalna Gvineja izrazito prijateljska zemlja Srbiji, a da se polako pojavljuju mogućnosti da se investira i na afričkom tlu.
U tom smislu, naveo je da privrednicima iz Srbije koji budu hteli da izvoze, ali i da investiraju u Ekvatorijalnoj Gvineji, država mora da pruži stopostotnu pomoć. "To je u interesu naše zemlje", rekao je Vučić i dodao da je važno uspostaviti što više veza.
Predsednik Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodoro Obijang Ngema Mbasogo ocenio je danas da bi primena modela privrednog razvoja Srbije doprinela razvoju privatnog sektora Ekvatorijalne Gvineje, stvarajući nova radna mesta za žene i mlade.
"Naš primarni cilj jeste privredni razvoj, kao i prepoznavanje prijateljskih zemalja poput Srbije, sa kojom imamo dobro iskustvo i koja napreduje na svim poljima tehnologije, nauke i industrijalizacije. Naša Vlada je preusmerila svoje napore da stvori povoljnu poslovnu klimu, kako bi garantovala stabilnost i dobre investicije", rekao je Mbasogo na okruglom stolu "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost".
On je dodao da se Ekvatorijalna Gvineja suočava sa brojnim krizama, iako je već 50 godina politički nezavisna zemlja. "Glavni uzročnici kriza su rast cena nafte, što našu ekonomiju čini ranjivom. Ulazimo u novu eru naših odnosa sa Srbijom, promovišući pre svega ekonomske, privredne i trgovinske odnose zajedničkim naporima", naglasio je on.
Podsetio je da su klimatske promene jedan od glavnih problema afričkog kontinenta, ali da Ekvatorijalna Gvineja poseduje prirodne resurse i omladinu preduzetničkog duha.
"Slobodna trgovinska zona je imperativ za sve afričke zemlje. Ekvatorijalna Gvineja više nego ikada zahteva da dođe do naučno-tehnoloških sredstava i alata kako bi mogla da razvije svoju industriju što će joj garantovati održivu proizvodnju i produktivnost, ali i održati na globalnom tržištu vrednosti", istakao je Mbasogo.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Mihailo Vesović predstavio je danas na okruglom stolu "Srbija- Ekvatorijalna Gvineja-parnerstvo za budućnost" projekat Ekspo 2027 delegaciji iz Ekvatorijalne Gvineje i pozvao ih da uzmu učešće na ovoj specijalizovanoj izložbi.
On je rekao da je ovo prvi put da se na prostoru Jugoistočne Evrope i Balkana organizuje ova specijalizovana izložba.
"To je prilika da nakon 170 godina postojanja Ekspa i 140 godina od kada Srbija učestvuje na Ekspu budemo domaćin", istakao je on i dodao da mu je čast što na okruglom stolu osam kompanija iz Ekvatorijalne Gvineje i 20 iz Srbije mogu da se upoznaju sa ovim projektom.
"Ono što je važno jeste da smo postavili jednu temu, a to je igra za čovečanstvo, sport i muzika, za sve. I to je jedna ideja vodilja, to je jedan univerzalni jezik i to je nešto što svako može da razume", rekao je Vesović.
Istakao je da je cilj da za tri meseca trajanja ove izložbe Srbiju poseti četiri miliona posetilaca iz čitavog sveta.
U Palati Srbija danas je održan okrugli sto "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost" u okviru koga su privrednici iz Srbije i Ekvatorijalne Gvineje razgovarali o saradnji, a privrednici iz Srbije istakli su da je održavanje takvih sastanaka od ključne važnosti za izvoz proizvoda iz Srbije, pre svega prehrambrenih.
Aleksandar Kolić iz kompanije "Sigma d.o.o. Crvenka" Aleksandar Kolić, rekao je da su okrugli stolovi na kojima učestvuju privrednici izuzetno važni, pogotovo ako se organizuju sa drugim državama, radi uspostavljanja bližih i boljih poslovnih kontakata i potencijalne saradnje. "Važni su zbog povećanja obima izvoza robe iz Srbije i radi uspostavljanja boljih trgovinskih ugovara sa drugim državama", rekao je Kolić za Tanjug.
On je istakao da ova kompanija nije imala za sada saradnju sa Ekvatorijalnom Gvinejom, ali da je svakako tržište Afrike važno. "Bitno nam je da uspostavimo kontakte i da pokušamo da nađemo partnere sa kojima imamo zajedničke interese", dodao je on.
Generalani direktor kompanije "Jumis" iz Niša Milan Marković rekao je za Tanjug da je ova kompanija poznata kao jedan od najvećih proizvođača hrane, koja je izvozno orjentisana. "Afrika je nama ključno tržište u našem poslovanju. Veliki deo plasmana se odnosi na čitavu Afriku. Sa Republikom Ekvatorijalnom Gvinejom mi sarađujemo već dve godine, izvozimo različite vrste prehrambrenih proizvoda", naveo je on.
Istakao je da su 2023. godine u okviru državno-privredne delegacije posetili Ekvatorijalnu Gvineju. "Ovo je samo nastavak jedne saradnje koja je izuzetna. Njima je potrebna hrana, ono što mi koristimo kao resurse, to su njihove luke i dobra strateška pozicija kako bi razvili saradnju sa tim delom Afrike", rekao je on.
U Palati Srbija počeo je okrugli sto "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost" na kojem će se obratiti predsednici Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Ekvatorijalne Gvineje Teodor Obijang Ngeme Mbasogo.
Kako je najavljeno iz PKS, na okruglom stolu će govoriti i direktor Sektora za strateške analize usluge i internacionalizaciju komore Mihailo Vesović i predsednik Privredne komore Bioko Anhel Nokonoko Mikoso.
Galerija
Delegacija Republike Ekvatorijalne Gvineje boravi u zvaničnoj poseti Srbiji do 27. novembra.
Kako je Tanjugu rečeno u PKS-u, ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje u 2023. bila je 5,68 mliona dolara, što predstavlja četvorostruko povećanje razmene u odnosu na godinu dana pre, a dominantan je bio izvoz iz naše zemlje koji je iznosio čak 5,6 milona dolara, dok je uvoz bio neznatan.
Prema podacima tog udruženja privrednika, u prvih devet meseci 2024. ukupno je ostvarena razmena od 2,36 miliona dolara, što predstavlja smanjenje od 56 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i celokupna vrednost razmene pripisuje se izvozu Srbije, dok uvoz iz Evatorijalne Gvineje nije zabeležen.
U top 10 izvoznih proizvoda iz Srbije u 2023. bili su nerazvrstana roba-vojna roba koja je činila 35 odsto, zatim iznutrice jestive od svinja, smrznute i ostalo sa učešćem od 12 odsto, brašno od obične pšenice i pira, mešani začini, sosovi i ostalo sa po osam odsto, pirinač obrađen i dugačkog zrna (šest odsto), kao i ormari za numeričko upravljanje, kokošje meso, gume za autobuse i kamione i so jodirana namenjena za ljudsku ishranu.
U uvozu iz Ekvatorijalne Gvineje je dominirala nerazvrstana roba (CT).
U PKS ocenjuju da Ekvatorijalna Gvineja može biti važan privredni partner Srbiji, ne samo kroz standardne uvozno-izvozne aktivnosti, već i kroz transfer tehnologije, znanja i obuka.
27. decembar 19:26
27. decembar 19:16
27. decembar 18:51
27. decembar 15:48
27. decembar 18:33
27. decembar 17:57
27. decembar 17:43
27. decembar 19:16
27. decembar 19:36
27. decembar 16:57
27. decembar 13:45
27. decembar 18:56
27. decembar 16:49
27. decembar 11:35
27. decembar 10:27
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
27. decembar 19:28
27. decembar 17:37
27. decembar 15:17
27. decembar 14:51
27. decembar 11:09
27. decembar 09:49