29. novembar 2024 16:55

Vladimir Vasić: I u Srbiji se sve više plaća karticama i mobilnim telefonom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vladimir Vasić: I u Srbiji se sve više plaća karticama i mobilnim telefonom

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD  - Finansijski konsultant Vladimir Vasić izjavio je danas da se i u našoj zemlji plaćanje sve više obavlja karticama, ali i putem mobilnog telefona, kao i da je korišćenje gotovine kod mladih sve manje zastupljeno.

"Sve se dešava na telefonu, a danas kada imate mobilnu aplikaciju, 365 dana u godini i imate pristup novcu, vi zapravo nemate potrebu da imate gotovinu", rekao je Vasić za Tanjug govoreći o digitalizaciji.

On je objasnio da je Švajcarska insistirala na tome da gotovina ostane način plaćanja, ali i da na prostorima Srbije postoji tradicija u kojoj je gotovina uvek bila prisutna i da je za stariju populaciju važan osećaj da znaju koliko imaju novca tako što ga stave u kovertu.

"Na nama je da pomognemo tim ljudima da mogu da prevaziđu tu bojaznost ili tu naviku. Jer zapravo, zašto biste čekali negde u redu? Prvo da podignete penziju, a onda da tražite taj novac kod kuće", istakao je Vasić.

Naveo je i da je došlo do smene generacija i da su sistemi napredovali kao i da je sve dostupno na telefonu i pohvalio Narodnu banku Srbije koje je uvela mogućnost plaćanja elektronskim novčanikom (direktno plaćanje karticom putem telefona).

"Sa elektronskim novčanikom nemate potrebu ni da nosite karticu. Vama je telefon i uređaj i kompjuter i model plaćanja, mi sada imamo mogućnost da nešto platimo u milisekundi", kazao je Vasić.

Naveo je da će verovatno i u Srbiji biti omogućeno "davanje napojnica" putem kartice.

Upozorio je i da ostavljanje CVV, odnosno, poslednje tri cifre koje se nalaze na poleđini platne kartice na beloj potpisnoj traci omogućava otvoren pristup kartici kada se plaća onlajn i da o tome mora da se vodi računa.

"Ako neki od tih sajtova zapravo traži da zapamtite podatke, ja savetujem da se pre svega to ne radi, ako to nisu neki provereni sajtovi. To su najčešće fišing kampanje gde vam neko traži da date podatke vaše kartice, a banka nikada neće tražiti te podatke od vas, tako da vodite računa da nikome ne date taj prvi broj i ona tri broja koje se nalaze iza", naveo je Vasić.

Kada je reč o pristupanju Srbije SEPA sistemu, Vasić je rekao da je naša zemlja "delimično tehnički spremna" za uvođenje jedinstvenog tržišta za plaćanje u evrima sledeće godine i naglasio da će to olakšati komunikaciju ne samo unutar Srbije, nego i plaćanje van granica Srbije sa Evropskom unijom i regionom.

Stavovi Beograđana kada su u pitanju navike plaćanja karticom ili gotovinom su podeljeni.

Ipak, kako su rekli Tanjugu, čak i oni koji više koriste karticu smatraju da je gotovina bezbedniji način plaćanja.

"Svejedno mi je, ali je bezbolnije kad se provuče kartica", rekla je jedna Beograđanka.

Druga koja radije koristi gotovinu izrazila je mišljenje da je gotovina u svetu prevaziđena, ali da je ona preferira jer je smatra sigurnijom.

Na pitanje šta misle o tome što u nekim zemljama čak i ulični svirači mogu da se časte putem kartice, većina Beograđana je imalo pozitivnu rekaciju.

Ipak, jedan Beograđanin je rekao da "u tome onda više nema romantike".

Pojedini su rekli da je to skroz ok, ali da mora da se to omogući kroz sistem.