Brankica Janković: Kultura i umetnost u borbi protiv nasilja mogu pomoći više od strategija
5. decembar 20:10
4. decembar 2024 17:36
podeli vest
BEOGRAD - Psiholog u Sektoru za podršku zapošljavanju Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Ivana Božić rekla je danas da testovi profesionalne orijentacije namenjeni mladima koji još uvek nisu odabrali dalji put obrazovanja mogu predstavljati veliku pomoć pri donošenju odluke.
"Usluga profesionalne orijentacije je prevashodno za one izrazito neodlučne, za mlade koji imaju neki raskorak želja i mogućnosti, imaju poteškoće u učenju ili se pitaju hoće li imati dovoljno poena da upišu to što žele", rekla je ona za Tanjug.
Božić je rekla da u skladu sa godinama deteta i problemom sa kojim se suočava prilikom odabira škole koju će upisati, postoji više tipova provere koje im pomažu u donošenju odluke.
"Postoje testovi profesionalnih interesovanja, testovi sposobnosti i testovi ličnosti. Najčešće su u pitanju mladi koji dolaze na profesionalnu orijentaciju, obično učenici osmog razreda, maturanti, dok ima mladih koji zapravo i tačno znaju šta žele i imaju dovoljno informacija ali su im potrebne stručne konsultacije", istakla je Božić.
Prema njenim rečima, testovi se odnose na različite oblasti rada i sposobnosti koje mladi poseduju, u potpunosti prilagođeni ličnosti učenika.
Psiholog objašnjava da testiranje traje dva dana, pri čemu se prvog dana rade testovi provere, a drugog dana se dolazi na savetodavni razgovor.
"Važno je da se nikada kruto ne gledaju samo rezultati testa. Uzimamo uvek u obzir ono što mlada osoba ispriča tokom savetodavnog dela razgovora. Priča nam o svojim interesovanjima, pitamo ga za hobije, vanškolske aktivnosti, ono čime voli da se bavi u slobodno vreme, čemu posvećuje vreme", objasnila je.
Potrebno je razumeti, kako navodi Božić, da osoba sa 14 godina ne zna šta želi da radi i u kom poslu se pronalazi, tako da je za taj period dovoljno da se postojeće želje, afiniteti i sposobnosti usmeravaju i da se na njih obraća pažnja.
"Vodič za osnovce na sajtu NSZ može biti koristan, ima raznih upitnika samoprocene profesionalnih interesovanja i onda oni to popunjavaju. To je web aplikacija programirana da zapravo izvuče neke smerove iz našeg srednjeg stručnog obrazovanja koji se nadovezuju na lične želje učenika", rekla je i objasnila da pored vodiča, mnogo besplatnih kurseva na internetu može predstavljati dobar početak razmišljanja o daljem obrazovanju.
Božić je istakla za testiranje može puno pomoći deci da usmere interesovanja i kvalitete kako bi došli do ispravne odluke, ali da su ljudi, kao i vreme, podložni promenama, zbog čega ne treba očekivati da je trenutno interesovanje put ka jednom poslu koji će se do kraja života raditi ili zanimati osobu.
"Ljudi se menjaju. Čovek nije statično biće. Vremena se menjaju i nekad nam nameću određene sfere koje su možda u datom trenutku atraktivnije, poželjnije, a za dve, tri godine neće biti. Test profesionalne orijentacije može da bude poruka i roditeljimada to nije nešto što će ih usmeriti na jedan posao koji će do kraja života sigurno raditi", objasnila je.
Naglasila je da bitan momenat prilikom testiranja predstavlja vaganje između želja i opcija, jer dete kroz proces prolazi sa psihologom i zajedno razmatraju sve mogućnosti, kao i da se odluka nikada ne nameće, već proces odluke donosi sam učenik.
"Može da se desi čak i ako neko nije zadovoljan izabranim fakultetom, da tokom radnog veka uspe da se izbori za vrstu posla koja mu više leži, koja mu više odgovara. Znači da treba probati, pokušati, povezati sve svoje potrebe, interesovanja, afinitete, izdvojiti vreme i razmišljati o tome za početak", rekla je Božić i dodala da je normalno u tako ranom periodu biti neodlučan i zbunjen po pitanju budućnosti.
Kako navodi, roditelji dece se iz najbolje namere trude da učestvuju u procesu odlučivanja, zbog čega neretko dolazi do vršenja pritiska na decu, što ne bi trebalo da se dešava.
Božić je apelovala na roditelje da deci pruže punu podršku i da im sve informacije koje imaju stave na raspolaganje, ali da imaju puno razumevanja, strpljenja i sluha za želje deteta, jer krajnju odluku o upisu u određenu školu na kraju mora doneti dete.
5. decembar 20:10
5. decembar 19:57
5. decembar 18:14
5. decembar 15:26
5. decembar 14:58
5. decembar 14:49
5. decembar 13:57
5. decembar 19:57
5. decembar 18:05
5. decembar 17:45
5. decembar 17:36
5. decembar 19:20
5. decembar 19:01
5. decembar 18:51
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
5. decembar 17:52
5. decembar 16:39
5. decembar 15:59
5. decembar 14:12
5. decembar 09:04
5. decembar 05:30