18. decembar 2024 15:54

Medović: Najava američkih sankcija NIS-u nije usmerena protiv Srbije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Medović: Najava američkih sankcija NIS-u nije usmerena protiv Srbije

Foto: Shutterstock.com/MaxZolotukhin, ilustracija

NOVI SAD - Stručnjak za međunarodno pravo profesor Vladimir Medović izjavio je danas povodom najave SAD da će uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva da ona nije usmerena protiv Srbije već protiv svih entiteta u kojima ruske državne kompanije imaju većinski udeo.

"Američke sankcije prema NIS-u nisu same po sebi problem. Problem su te sekundarne sankcije, jer bi se pod sankcijama našla svaka evropska ili neka druga firma koja bi poslovala sa NIS-om, a to ni jedna velika firma u Evropi ne bi sebi dozvolila", rekao je Medović za Tanjug.

Kako je naveo, Srbija se u trenutnoj situaciji dobrim delom našla svojom krivicom pre svega što je odlučila 2008. da proda većinski udeo u NIS-u ruskom Gaspromu.

Kaže da je drugi razlog najave ovih sankcija taj što Srbija praktično ništa nije uradila za tri godine koliko traje sukob u Ukrajini, da bi izbegla ovakav scenarijo.

"Mislim da je Srbija morala mnogo ranije da reaguje. Ona se nalazi potpuno u okruženju Evropske unije, u okruženju NATO-a i morala je na svaki način da ovo pitanje vlasništva reši. Ako nije bilo moguće sporazumom sa Gaspromom, onda je država morala da pribegne nacionalizaciji", rekao je Medović.

Naglasio je da Srbija ne može da bude talac ruske politike i da nema razloga da snosi bilo kakve posledice poteza te zemlje, jer Rusija nije tražila od naše zemlje mišljenje niti saglasnost da li da izvrši, kako je rekao, agresiju na Ukrajinu.

Medović tvrdi da svi problemi oko trenutne situacije sa NIS-om potiču iz 2008. kada je Srbija prodala većinski udeo u nacionalnoj naftnoj kompaniji Gaspromu za kako kaže "besramno nisku cenu" od 400 miliona evra.

"To je bila potpuno jedna sramotna odluka koju je Srbija donela tada, a koju su, moram reći podržale sve partije, počevši od onih koje su bile na vlasti tada, koje su pravile taj aranžman i koje su na vlasti sada, a koje su onda bile u opoziciji", rekao je profesor.

On je naveo da se tada očekivalo da će se "besramno" niska cena kompenzovati taksama za tranzit nafte gasovodom Južni tok koji, kako kaže, nikakda nije zaživeo i da se od početka znalo da je pravni okvir za takav gasovod bio u suprotnosti sa pravilima Evropske unije.