14. mart 2023 15:15

Evropska komisija predlaže reformu tržišta električne energije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Evropska komisija predlaže reformu tržišta električne energije

Foto: Shutterstock.com/urbans, ilustracija

BRISEL - Evropska komisija danas je predložila reformu tržišta električne energije u EU, kako bi se ubrzao porast obnovljivih izvora energije i postepeno ukinuo gas, a računi potrošača bili manje zavisni od promenljivih cena fosilnih goriva.

Cilj reforme je bolja zaštita potrošača od budućih skokova cena i potencijalne tržišne manipulacije, i učiniće industriju EU čistom i konkurentnijom, saopštila je EK.

EU već više od 20 godina ima integrisano tržište električne energije.

Energetska kriza podstaknuta invazijom Rusije na Ukrajinu je podvukla potrebu brzog prilagođavanja tržišta električne energije kako bi se podržala zelena tranzicija i ponudila potrošačima energije, i domaćinstvima i preduzećima, širok pristup pristupačnoj obnovljivoj i nefosilnoj električnoj energiji.

Predložena reforma treba da smanji uticaj fosilnih goriva na račune potrošača za struju, kao i da obezbedi nižu cenu obnovljivih izvora energije.

EK smatra da će predložena reforma podstaći otvorenu i fer konkurenciju na evropskim veleprodajnim energetskim tržištima kroz povećanje transparentnosti i integriteta tržišta.

"Reforma dalje ima za cilj da podstakne stabilnost cena smanjenjem rizika od neuspeha dobavljača", navodi Komisija I dodaje da reforma obavezuje države članice da uspostave snabdevače u krajnjoj instanci tako da nijedan potrošač ne ostane bez električne energije.

Reforma, obećava EK, treba da pruži veću zaštitu ugroženim potrošačima i omogućava državama članicama da prošire regulisane maloprodajne cene na domaćinstva i mala i srednja preduzeća u slučaju krize.

"Prema predlogu, pravila o podeli obnovljive energije se takođe menjaju. Potrošači će moći da investiraju u vetroparkove ili solarne parkove i da prodaju višak solarne energije na krovovima susedima, a ne samo svom dobavljaču. Na primer, stanari će moći da podele višak solarne energije na krovu sa komšijom”, stoji u saopštenju EK.

Da bi stupio na snagu, predlog reforme sada treba da bude odobren od zemalja članica EU i od Evropskog parlamenta.