15. mart 2023 13:04
Aleksandar Martinović: Popunjenost državnih inspekcija od 30 do 70 odsto, prosečna starost inspektora 59 godina
podeli vest
BEOGRAD - Ministar državne uprave i lokalne samouprave Aleksandar Martinović rekao je danas da je popunjenost državnih inspekcija između 30 i 70 procenata, u zavisnosti od ministarstva, dodajući da je njihova prosečna starost 59 godina, a da ove godine 160 inspektora odlazi u penziju.
Na konferenciji o borbi protiv sive ekonomije koja se održava u Beogradu, on je ocenio da postoji ozbiljan problem sa odlivom zaposlenih koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora.
Prema podacima Ministarstva, trenutna popunjenost je od 30 do 70 procenata, a konkursi za nove inspektore vrlo često ne uspevaju.
Dodao je da postoji slaba zainteresovanost za te konkurse posebno kada su u pitanju stručnjaci u oblasti rudarstva, saobraćaja, građevinarstva i veterine, jer su takvi profili traženi na tržištu i više plaćeni u privatnom sektoru.
Martinović je rekao da je prosečna starost inspektora u Srbiji je 59 godina, a da se taj državni posao napušta i zbog prilično teških uslova za rad.
Upozorio je da je procedura prijema novih inspektora složena i dugotrajna, te da ima mnogo prostora za zapošljavanje novih ljudi, ali da je proces prijema prilično otežan.
Kaže da je ministarstvo na čijem je čelu na upit iz drugih ministarstava dobilo podatke o inspekcijama, i dodaje da nisu previše ohrabrujući.
"Nesumnjivo da inspekcije - i republička, i pokrajinska, i lokalne - imaju značajnu ulogu u suzbijanju sive ekonomije. Trebalo bi da se sva ministarstva zajedno potrude da se unapredi položaj inspektora, skrate procedure za zapošljavanje, a da Ministarstvo finansija učini sve da se popravi materijalni položaj inspektora", rekao je on.
Kao paradoksalnu situaciju on je ocenio da lokalni inspektori sve češće imaju, čak i znatno, veća primanja od državnih inspektora.
Martinović se založio za normativni rad kako ne bilo diskriminacije između inspektora na različitim nivoima vlasti.
Najavio je da će u narednom periodu nastaviti da se insistira kod nadležnih ministarstva na zapošljavanju novog broja ljudi, jer bez dovoljno inspektora na terenu šansa za prelazak u sivu zonu su mnogo veće.
On je istakao da je po novom Nacionalnom programu za suzbijanje sive ekonomije jedna od najvažnijih mera unapređenje efikasnosti rada inspekcija.
Ocenio je da je to neizostavna karika u borbi protiv sive ekonomije, te da su inspekcije u fokusu te borbe.
On je ocenio da je uvođenjem jedinstvenog informacionog sistema eInspektor poboljšan rad inspektora, i unapređena efikasnost, te da je preko 1.500 inspektora obučeno da ga koristi, a obuke se nastavljaju.
Istakao je da su završene dve faze razvoja eInspektora po kome radi 38 od 48 republičkih inspekcija, te da se očekuje uključivanje inspekcija u oblasti kulture i kartografskih publikacija u okviru RGZ.
Najavio je da predstoji povezivanje sa elektronskim registrima, što je važno za građevinsku, vodoprivrednu i inspekcije zaštite životne sredine.
Martinović je rekao da je od 2020. godine i uvođenja kontakt centra republičkih inspekcija bilo blizu 50.000 predstavki građana i privrede koje su obrađene.
Najavio je da će u narednom periodu uslediti povezivanje softvera i eInspektor i kontakt centra republičkih inspekcija.
"Ta integracija će sa jedne strane znatno skratiti vreme obrade zahteva i unaprediti ubrzati proceduru, doprineti većem zadovoljstvu korisnika, a nadamo i smanjenju sive ekonomije", poručio je on.