3. april 2023 16:27

StarTek konkurs za inovativne ideje trajaće do 3. maja, iznosi od 15.000 do 100.000 dolara

Izvor: TANJUG

podeli vest

StarTek konkurs za inovativne ideje trajaće do 3. maja, iznosi od 15.000 do 100.000 dolara

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Startapi, neformalni timovi kao i mala i srednja preduzeća, mogu sa svojim inovativnim idejama do 3. maja da konkurišu za 15.000 do 100.000 dolara podrške iz StarTek programa, a do 7. aprila da se prijave za program podrške u izradi aplikacije.

To je rečeno danas na Info danu koji je organizovao NALED, kako bi zainteresovane inovatore upoznao sa uslovima i kriterijumima za dobijanje grantova.

Ovaj projekat, vredan pet miliona dolara, NALED sprovodi zajedno sa Vladom Srbije uz finansijsku podršku kompanije Filip Moris, a ministarka za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Jelena Begović je istakla da je ovo veoma važna podrška startap ekosistemu, ali i budućim istraživačima koji tek planiraju da stvore startap kompanije.

"U Srbiji imamo oko 500 startap kompanija i taj broj treba da raste. Ministarstvo nauke, inovacija i tehnološkog razvoja će podržavati komercijalizaciju i internacionalizaciju naših domaćih rešenja", istakla je ona.

 

Ocenila je da je ovaj program odlična ideja čiji je cilj da podrži inovacije u vitalnoj transformaciji privrede, što su, kako je rekla, prioriteti ne samo Ministarstva na čijem je čelu već i cele Vlade Srbije.

Zahvalila je kompaniji Filip Moris što finansira ovaj važan projekat i istakla da je startapima potrebna podrška celog društva.

"Zanimljivo je i da vidimo koliko naši istraživači i preduzetnici prate globalne tendove jer kada se vidi iz kojih su oblasti kompanije koje su ranije dobile podršku za ovaj program vidi se da je reč o oblastima veštačke inteligencije, biotehnologija, zdravstva, poljoprivrede i zaštite životne sredine a to jesu među najvećim izazovima sa kojima se čovečanstvo suočava", navela je ministarka Begović.

 

Direktorka Centra za četvrtu industrijsku revoluciju, Jelena Bojović, ukazala je da je Vlada Srbije zajedno sa Svetskim ekonomskim forumom, lane formirala ovaj centar sa idejom da je osim novca potrebna još jedna podrška, a to je ona koja se odnosi na javne politike i propise, kojima je neophodno omogućiti da nešto što je inovacija počne da se koristi u svakodnevnom životu.

"Duži niz godina ulaže se u inovacije i to je put kojim treba i dalje da idemo. Broj patenata je povećan za 3,6 odsto u odnosu na prošlu godinu. Ono što je sledeći korak je povezivanje inovativnog i komercijalnog i pronalaženje načina da te inovacije stignu do svih nas", zaključila je Bojović.

 

Ističući da su ljudi početak i kraj inovacija i da bi zato ulaganje u ljude trebalo da bude prioritet, direktor Odeljenja za konkurentnost i investicije u NALED-u Dušan Vasiljević je ukazao da ni jedna dobra ideja ne sme da bude zanemarena ako njeni tvorci nemaju iskustva u izradi biznis planova i da to neće biti prepreka za dobijanje pomoći.

"Osim finansijske podrške dajemo i stručnu podršku, kroz vaučerski i mentorski program", naveo je Vasiljević.

 

Dodao je da kroz ovaj program bespovratna sredstva mogu da dobiju i neformalni timovi, što pokazuje i podatak da je od 57 grantova koji su dati po ranijim konkursima, 19 dato za neformalne timove.

Programski direktor organizacije ENECA Milivoje Jovanović, objasnio je da postoje tri lota StarTeća, pri čemu će se kroz prvi moći dobiti između 15.000 i 25.000 dolara, sa učešćem od 10 odsto, kroz drugi od 25.000 do 50.000 dolara uz učešće od 20 odsto a kroz treći 50.000 do 100.000 dolara uz 30 odsto učešća u realizaciji granta.

Prvi lot je namenjen startapima i biznisima osnovanim nakon 1. januara 2021. godine, drugi za mikro, mala i srednja preduzeća osnovana najkasnije do kraja 2020. a treći za firme koje planiraju nova zapošljavanja i izlazak na inostrano tržište.