13. april 2023 15:01

PKS: Rumunija i Srbija imaju mnoge oblasti za saradnju

Izvor: TANJUG

podeli vest

PKS: Rumunija i Srbija imaju mnoge oblasti za saradnju

Foto: TANJUG/ZORAN ŽESTIĆ

BEOGRAD - Poslovni forum Srbija - Rumunija, na kom su svoja iskustva i predloge za moguću saradnju razmenili predstavnici 31 rumunske i 43 kompanije iz Srbije, održan je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS), a direktor sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović rekao je da je ovo prva poseta privredne delegacije Rumunije u poslednjih 10 godina.

"Vrlo važna poruka za sve privrednike u Srbiji, ali i donosiocima odluka na političkom nivou, jeste da je Rumunija jedan od naših najvažnijih evropskih partnera i jedna od najvećih ekonomija sa kojom se graničimo, i veoma značajna u svom strateškom smislu zbog koridora, veze koju sa njom imamo preko Dunava, veze sa Crnim morem, lukom Konstanca", rekao je Vesović.

 

On je dodao da će posle ovog susreta fokus biti na onome što može da doprinese da se podigne trgovinska saradnja koja je, kako je rekao već sada na zavidnom nivou.

"Naša trgovinska razmena je 2,5 milijardi evra u prethodnoj godini. Potrebno je da vidimo na koji način možemo da iskoristimo prednosti Dunava, luke Konstanca, ali i ono što je pored pitanja logistike i transporta najvažnije u ekonomskim odnosima to su dve univerzalne teme za ceo svet - sigurnost hrane i sigurnost enegetike", rekao je Vesović.

Dve zemlje dele Đerdap, a sigurnost snabdevanja hranom jeste ključno pitanje koje nas očekuje u narednom periodu, ističe Vesović, jer Rumunija je izuzetno važan proizvođač žita, kukuruza i suncokretovog semena i u Evropi se rangira negde na prvom, negde na drugom mestu.

"Imamo interes i jer privlačimo i gađamo istu publiku potencijalnih investitora, i mnogo je važno da oni investitori koji dolaze i u Srbiju, i u Rumuniju, traže lokalne dobavljače na obe strane. Već imamo nemačke kompanije koje su sa obe strane i kojima je potreban brz prohod i ljudi i kapitala", rekao je Vesović.

 

Vesović je rekao da je potrebno unaprediti i razviti infrastrukturu, i puteve ali i Dunav, a takođe i granične prelaze kako bi transport bio brži.

"Pozivam sve kompanije da nam se obraćaju tokom cele godine, mi planiramo uzvratnu posetu i delegaciju, gledaćemo da to bude za vreme nekog od važnijih sajmova u Rumuniji, jer srpska privreda već deset godina nije organizovano prisutna na nekom od sajmova i verujem da ćemo to uspeti već na jesen", ocenio je Vesović.

 

Predsednik Privredne komore Rumunije Mihai Daraban rekao je da Srbija za tu zemlju predstavlja vrlo značajnog partnera, kao i da su firme iz Srbije važne kada je reč o luci Konstanca.

"Najmoderniji i najsavremeniji terminal u luci Konstanca izgrađen 2005. ili 2006. godine je izgradila srpska firma", rekao je Daraban.

On je rekao da su nažalost, kada je reč o Dunavu i transportu Dunavom samo tri zemlje zainteresovane - Austrija, Srbija i Rumunija, i da nažalost Bugarska, Slovačka i Mađarska nisu zainteresovane.

 

"Mi Dunavom možemo jednim jedinim konvojem da vozimo 18.000 tona robe odjednom, i vi možete da zaključite šta to znači - šta je bolje? Da li voziti tih 18.000 tona Dunavom ili drumskim putem?", rekao je Daraban.

Počev od 2007. godine kada je Rumunija postala članica EU, ističe Daraban, imala je 34 milijarde direktnih investicija, a prošle godine zemlja je ostvarila 107 milijardi evra direktnih investicija.

 

"Srbija može da bude naš dobar partner. Moramo da savladamo i da naučimo da idemo preko granica EU. Imamo nameru iz jednog položaja koji je prilično miran da na neki način osvojimo, da tako kažem, privredu EU. Ja mislim da smo mi u Rumuniji postigli taj nivo, s obzirom da 75 odsto našeg izvoza ide u EU, 10 odsto je saradnja sa zemljama koje nisu u EU, kao što je Srbija i druge balkanske zemlje", ističe Daraban.

Mislim da naše zemlje treba da rade zajedno, dodaje on, da osvoje i tržišta koja su izvan EU, jer zemlje nemaju takav poslovni kapacitet da individualno osvoje tržišta kao što su, na primer, Severna ili Južna Amerika.

 

"Ako se ujedinimo, naše firme koje imaju zajedničku oblast delatnosti možda bismo u tome uspeli", rekao je Daraban.