30. maj 2023 14:48

Samit u Bečićima: Akcizni kalendari donose predvidive i stabilne prihode budžetima - Srbija je dobar primer

Izvor: TANJUG

podeli vest

Samit u Bečićima: Akcizni kalendari donose predvidive i stabilne prihode budžetima - Srbija je dobar primer

Foto: TANJUG/MEDIA BIRO

BEČIĆI - Zahvaljujući stabilnom i predvidljivom rastu prihoda od akciza, budžeti zemalja regiona se konstantno uvećavaju, rečeno je danas u Bečićima na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava zemalja regiona i istaknuto da je da je dobar primer Srbija koja od 2012. redovno usvaja petogodišnje akcizne kalendare i od 2012. do 2022. beleži porast u budžetu od čak 57 odsto ili 43,6 milijardi dinara.ž

U većini zemalja u regionu Zapadnog Balkana postoji praksa usvajanja akciznih kalendara i to je, u kombinaciji sa odlučnom borbom protiv šverca duvana i duvanskih proizvoda, zapravo razlog stabilnih, ali i povećanih budžetskih prihoda u budžet.

"Zahvaljujući dobroj odluci Vlade Crne Gore o zatvaranju Luke Bar, prihodi u budžetu Crne Gore porasli su za 16 miliona evra, dok su u Bosni i Hercegovini porasli za čak 56 miliona evra. Ovo je bio pametan potez koji je imao višestruku korist za ceo region, ali i tržišta Evropske unije s obzirom da je procena da se iz Luke Bar snabdevalo oko 20 odsto ilegalnog tržišta u EU", rekao je direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji Japan Tobacco International (JTI) za Zapadni Balkan Goran Pekez, saopštila je kompanija.

Zaključio je da su zatvaranje Luke Bar, kao i kampanja "Stop švercu" u Bosni i Hercegovini najbolji primeri borbe protiv ilegalne trgovine duvana i duvanskih proizvoda.

U Srbiji JTI pruža podršku unapređenju kapaciteta inspekcijskog nadzora, a borbi protiv ilegalne trgovine doprinosi i kroz donacije u vidu dronova i dresiranih pasa, ali i kroz projekat "Satelit".

Cilj projekta "Satelit" je satelitsko snimanje i identifikovanje parcela na kojima se nelegalno gaji duvan, a zatim i njegovo uništavanje kako bi se sprečilo da završi na tržištu.

Samo u toku 2022. uništeni su nezakoniti zasadi duvana ukupne površine oko sedam hektara, sa kojih bi bilo proizvedeno oko 14 tona osušenog duvana ili 18,7 miliona komada cigareta.

Uništenjem ovih nelegalnih zasada duvana sprečena je šteta po republički budžet u iznosu od 1,75 miliona evra - ako bi se od te količine duvana napravile i prodale cigarete na crnom tržištu.

Istovremeno, nezakoniti zasadi duvana smanjeni su za 91,6 odsto u odnosu na 2021, a tokom poslednjih sedam godina, uništeno je ukupno oko 800 tona duvana i sprečena je šteta po budžet Republike Srbije u proseku za 390 miliona evra na godišnjem nivou.

U regionu Zapadnog Balkana duvanska industrija čini i do 10 odsto ukupnih budžetskih prihoda, ima otvorenih 18 fabrika i indirektno i direktno zapošljava oko 45.000 ljudi.