6. jun 2023 13:33
Mihailo Janković: Menadžer budućnosti je neko ko je spreman da se menja i unapređuje
podeli vest
BEOGRAD - Srpska asocijacija menadžera (SAM) organizovala je danas Forum menadžera koji je okupio osmoro vizionarskih lidera iz Srbije, kao i lidere iz regiona, a na kom su predstavljeni novi trendovi u preoblikovanju industrije, nove mogućnosti i budućnost u poslovanju - u korak sa razvojem tehnologije i evolucijom ponašanja potrošača.
Predsednik SAM-a Mihailo Janković rekao je da je Forum menadžera usmeren na sve nove tendencije koje se dešavaju kako bi sagledali koje su teme i koje su potrebe lidera budućnosti.
"Zbog toga u ovom kratkom formatu obrađujemo nekoliko važnih tema od OIE, strategije, eMobilitija, digitalizacije poslovanja i lanaca snabdevanja, veštačke inteligencije, investiranja - sve su to teme koje treba da pokriju lideri budućnosti", rekao je Janković.
On je rekao da Srbija stoji jako dobro kada su u pitanju menadžeri, i istakao da u Srbiji ima jako kvalitetnih ljude koji imaju "širinu i dubinu", kao i da je važno dalje razvijati i trenutne generacije, ali i nove generacije lidera.
"Menadžer budućnosti je neko ko je spreman sam sebe da menja i unapređuje. Kada pričamo o razvoju tehnologije, o veštačkoj inteligenciji ono što ne smemo da zaboravimo je da i tom veštačkom inteligencijom treba da upravlja ljudska inteligencija. Upravo iz tog razloga ne smemo da zanemarimo inteligenciju koja obuhvata i emocionalnu i socijalnu inteligenciju - odnosno ne smemo da zaboravimo ljudsku inteligenciju, jer je ona ta koja će praviti razliku", rekao je Janković.
Na nivou Evrope i u Srbiji, dodao je Janković, postoje nove tendencije koje treba ispratiti, koje treba da isprati i sistem obrazovanja, ali i razvoj kako u kompanijama tako i u raznim organizacijama.
Direktor kompanije Mikroelektronika Nebojša Matić u kojoj je pre 11 meseci uvedena radna nedelja od četiri dana ističe da su rezultati fantastični, i da je pored uspeha kompanije, važno da se menja društvo na bolje.
"Sada je skoro 11 meseci kako naša proizvodnja radi četiri radna dana, efekti su prelepi. Krenula su nova odeljenja jer to morate da uvedete jedno po jedno odeljenje ne može ništa da bude danas za sutra. To su procesi od godinu, dve dana. Moj savet svakom menadžeru u svakoj firmi u Srbiji je da prati taj trend jer se on ne radi samo o Mikroelektronici - šta god mi da uradimo neće promeniti stanje u društvu. Bolje društvo je cilj svih nas, nije cilj samo produktivnost i uspeh firme, jeste i to, ali ako ne budemo mislili na bolje društvo onda ćemo i dalje imati samo ostrva uspešnih, a svi ostali će biti na nekom nivou koji nije dovoljno dobar za život ili za sve nas", poručio je Matić.
Potpredsednica Delta Holdinga Aleksandra Đurđević istakla je da je automobilska industrija u periodu najveće transformacije i da su strogi standardi koje je Evropska komisija propisala - među kojima je i da do 2030. nema ni prodaje ni proizvodnje vozila koja će imati bilo kakvu štetnu emisiju, proizvođače stavila u paničnu situaciju.
"Ova tema je aktuelna i u našoj zemlji, postoje subvencije, ali infrastruktura je dosta slaba tačka. Moramo da budemo spremni za sve što se dešava, ne smemo biti inertni i kažemo - da li će me udariti struja od električnih vozila kada su ona već na ulicama, ili da kažemo da su autonomni sistemi vozila nesigurni.
Ovde je bilo puno priče o tome kako menadžeri treba da podignu svest o budućnosti mobilnosti", rekla je Đurđević.
Osnivač i direktor Senzal Kapital Rade Rakočević rekao je da je ideja bila da predstavi investiranje kao nešto što je potpuno normalna stvar i potpuno uobičajeno već decenijama u razvijenim zapadnim ekonomijama.
"Reč je o investiranju u neke druge vrste imovine, pored nekretnina koje se u Srbiji smatraju "svetim gralom". To je nešto što je kao sinonim za investiranje u Srbiji - ali ja želim da predstavim da postoji mnogo drugih alternativa koje su zakonski omogućene i dozovljene ovde, poput investiranja u akcije na svetskim berzama, investiranje u obveznice, u investicione fondove čak i u kriptovalute što mnoge sablažnjava ali to je sve deo jednog ukupnog ličnog bogatstva pojedinca koji odgovorno pristupa svojoj imovini", rekao je Rakočević.
On je istakao da je pandemija promenila ovu oblast pozitivno, da su se u vrlo kratkom roku berze oporavile i neke akcije skočile po pet, šest puta u roku od manje od godinu dana.
"Sa druge strane rat u Ukrajini je doveo do između ostalih razloga do pojave visoke stope inflacije koja je u stvari sve zabrinula - vi ako ste 10 godina štedeli u banci vama je za jednu godinu sve to izbrisano, a nekretnine su skočile i one sada imaju korekciju. Akcije u roku od 30 godina, to je empirijski podatak, da ste investirali u indeks S&P 500 koji prati 500 najvećih kompanija u Americi imali biste prosečan godišnji prinos od deset odsto - čak da niste ni birali akcije postoje akcije koje su skočile mnogo, govorim o Eplu, Majkrosoftu, Luj Vutonu", rekao je Rakočević.