22. jun 2023 18:21
Amalija Pavić: Cilj posete "AmCham" Vašingtonu bio je unapređenje ekonomskih odnosa
podeli vest
BEOGRAD - Zamenica direktora Američke privredne komore "AmCham", Amalija Pavić, izjavila je danas da je cilj posete delegacije "AmCham" Vašingtonu bio da se ispita spremnost američke strane da se na institucionalni način unaprede ekonomski odnosi između Srbije i SAD.
"Jedan od primera je izbegavanje dvostrukog oporezivanja. Kompanije koje sada dođu iz SAD u Srbiju trpe dvostruko oporezivanje, isto je i kada naše kompanije odu da posluju u SAD. Neki proizvodi, na primer softveri, skuplji su 25 odsto, ako ih kupujete direktno iz SAD. Sve to bi moglo da bude smanjeno, odnosno anulirano sa jednim sporazumom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja", izjavila je Pavić za Tanjug.
Ona je navela da je bilo razgovora i o obnavljanju bezcarinskog izvoza iz Srbije u Ameriku.
"Tu je situacija nešto komplikovanija, zbog zakona u Kongresu i tu nije samo obnavljanje Srbiji preferencijalnih tretmana, nego i velikom broju drugih nekih zemalja. Ova administracija nije do sada imala obnavljanje takvih stvari, a mi smo na neki način izrazili interes američke privrede da to bude obnovljeno", navela je Pavić.
Prema njenim rečima, bilo je i razgovora za različitim institucijama u SAD o projektima koji doprinose regionalnom ekonomskom razvoju.
"Mi smo razgovarali sa njihovim agencijama na koji način mogu da pomognu Srbiji konkretno, ali i svim kompanijama koje posluju u regionu da se naš region Zapadnog Balkana pretvori u jedno jedinstveno tržište, kao što je EU. Oni su veom zainteresovani da na svim evropskim standardima pomognu građenje jednog takvog tržišta", istakla je Pavić.
Ona je ocenila da je ono što je Srbija ekonomski ostvarila u prethodnom periodu prepoznato od američke administracije.
Sagovornica Tanjuga je navela da je Srbija u poslednjih pet godina, prema Fajnenšl tajmsu (Financial Times), stavljana na čelo kao lidera za privlačenje "grin fild" (green field) investicija.
"Takođe posebnu pažnju ovog puta smo posvetili tome da na neki način izreklamiramo Srbiju kao mesto za istraživanje i razvoj (R&D) i to za američke kompanije, jer ovde imamo 'Microsoft Development centar' i 'Oracle' i 'IBM' i 'Rivian'", kazala je Pavić.
Pavić je rekla da je "AmCham" prilikom posete Vašingtonu radio i na promociji projekta Vlade Srbije "BIO 4".
Na pitanje sa koliko domaćih i stranih kompanija "AmCham" sarađuje, Pavić je navela da u Američkoj privrednoj komori imaju više do 240 članova, kao i da članice zapošljavaju oko 100.000 ljudi iz Srbije.
"Američka privredna komora se pored američkih kompanija sastoji i od evropskih kompanija i od domaćih kompanija koje sve posluju sa američkim kompanijama, tako da je "pul" (pool) kompanija koje su u Američkoj privrednoj komori širi od američkog", objasnila je Pavić.
Komentarišući načine za dalje jačanje ekonomskih odnosa, ona je rekla da je prva stvar na tom put razvoj regionalnih ekonomskih integracija.
"U tom smislu Američka privredna komora je u prethodnih nekoliko meseci zajedno sa Američkim privrednim komorama u Severnoj Makedoniji i Albaniji pravila jedno istraživanje koje se ticalo Otvorenog Balkana, efekata i šta treba dalje da se radi. Postavili smo prilčno decidnu listu stvari koje bi mogle da se uradi, a koje se sastoji od daljeg unapređenja vezano za trgovinu robom, znači smanjenja administracije, do liberalizacije tokova kapitala", rekla je Pavić.
Pavić je na pitanje kavka je saradnja "AmCham" sa studentima, objasnila da Američka privredna komora već deceniju ima program saradnje sa studentima pod nazivom "AmĆamps".
"To su mladi šampioni, to je saradnja studenata Beogradskog univerziteta sa mladim menadžerima iz kompanija, koji tokom cele jedne godine prolaze kroz seriju predavanja, zadataka, i zajedno prave određene projekte i pobednički projekti na kraju budu implementirani", zaključila je Pavić.