11. jul 2023 15:19

Ivan Radak: POS program kroz više od tri meseca dostigao cifru od 1.000 preduzetnika

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ivan Radak: POS program kroz više od tri meseca dostigao cifru od 1.000 preduzetnika

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - U okviru programa podrške uvođenju elektronskog plaćanja (POS program), koji je namenjen preduzetnicima, mikro i malim preduzećima koji žele da unaprede i digitalizuju svoje poslovanje, danas je u Beogradu organizovana konferencija "Prvih 1.000 preduzetnika u POS programu".

Šef Jedinice za odnose sa javnošću Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Ivan Radak je objasnio da je Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje - Bolji način pokrenula POS program kako bi pomogla u proširenju prihvatne infrastrukture za bezgovtovisnka plaćanja "Mi smo zemlja koja trenutno ima 123.000 terminala gde se može plaćati bezgotovinski i takođe 3.600 sajtova na kojima se može kupovati na taj način.

Potrebno je da taj broj povećamo, kako bismo sustigli zemlje EU i omogućili građanima veći izbor pri kupovini", izjavio je Radak za Tanjug.

 

On je naveo da je POS program kroz tri meseca dostigao brojku od 1.000 prijavljenih preduzetnika.

"Više od tri meseca koliko traje ovaj program, dostigli smo cifru od 1.000 preduzetnika koji su se prijavili i učestvuju u POS programu. Negde oko polovine uređaja je već instalirano i koristi se i ono što vidimo jeste da iz meseca u mesec raste promet na tim terminalima. U junu je bio prosek iznad 115.000 dinara prometa po terminalu", rekao je Radak.

Dodao je da su POS terminali ravnomerno zastupljeni po regionima.

Najviše su traženi u Centralnoj Srbiji odnosno Šumadiji, u Vojvodini, u Istočnoj i Južnoj Srbiji. Vidimo da je Beograd na poslednjem mestu, ali Beograd je najbolje pokriven kada je reč o bezgotovinskom plaćanju", objasnio je Radak. Prema njegovim rečima, POS uređaje najviše traže trgovci i ugostitelji

 

"Negde oko 45 odsto trgovaca je tražilo POS terminalne i negde oko četvrtine ugostitelja. Neki od tih sektora su najporozniji na sivu ekonomiju. Ovaj program pored toga što pomaže razvoju male privrede, pomaže i državi u suzbijanju sive ekonomije, jer je keš valuta sive ekonomije", ocenio je Radak.

Rekao je i da je 78 odsto prijavljenih za POS uređaje preduzetnika i skoro polovina njih imaju promet do 5.000 evra.

Savetnica u Ministarstvu finansija Ana Jović navela je da je deo novog Akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije, koji je usvojen prošlog meseca, stimulisanje bezgovotovisnkog poslovanja.

"Jedan od načina stimulisanja bezgotovinskog poslovanja jeste uvođenje POS terminala, kao i različiti vidovi bezgotovinskog plaćanja", objasnila je Jović. 

 

Prema njenim rečima, gotov novac je nešto što bi Ministarstvo finansija želelo da smanji u opticaju, jer se time smanjuje i siva ekonomija.

"Mi imamo dve konkretne aktivnosti koje se tiču sive ekonomije, to je stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u javnoj upravi i stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u privredi", rekla je Jović.

Jović je istakla da će se kroz stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u javnoj upravi povećati broj mesta gde će građani moći putem kartica da plaćaju usluge, kao i da će se postupci javne uprave na taj način digitalizovati.

 

Prema njenim rečima, gotov novac je nešto što bi Ministarstvo finansija želelo da smanji u opticaju, jer se time smanjuje i siva ekonomija "Mi imamo dve konkretne aktivnosti koje se tiču sive ekonomije, to je stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u javnoj upravi i stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u privredi", rekla je Jović.

Jović je istakla da će se kroz stimulisanje bezgotovinskog poslovanja u javnoj upravi povećati broj mesta gde će građani moći putem kartica da plaćaju usluge, kao i da će se postupci javne uprave na taj način digitalizovati.

U saopštenju NALED-a su naveli da su privrednici do sada, putem sajta boljinacin.rs ili devet banaka koje učestvuju u programu, tražili 1.155 POS-ova odnosno 1,1 u proseku.

Dodali su da se privrednici najčešće opredeljuju za klasičan POS koji prihvata plaćanje karticama, digitalnim novčanikom i IPS plaćanja, a 62 prijava stigla je za uvođenje bezgotovinskog plaćanja prilikom onlajn kupovine. Direktorka kompanije Mastercard za tržište Srbije, Crne Gore i BiH, Jelena Ristić, istakla je da je cilj POS programa da se do 2025. pomogne širenje prihvatne infrastrukture za bezgotovinska plaćanja na još 25.000 prodajnih mesta i tako građanima ponudi više izbora pri kupovini, a malim biznisima pomogne da unaprede poslovanje.

"POS program svim malim biznisima nudi mogućnost da dobiju besplatnu instalaciju i korišćenje POS uređaja, uz subvencionisanu trgovačku naknadu od najviše 0,99 odsto, u trajanju od godinu dana. Tako doprinosimo da svi segmenti društva imaju značajne koristi od ove važne inicijative, da građani imaju izbor prilikom plaćanja, i da mogu da kupuju na bolji, praktičniji i pouzdaniji način", rekla je Ristić.