4. avgust 2023 13:10

Tabaković: U Srbiji više niko ne mora sa strepnjom da gleda u kursnu listu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Tabaković: U Srbiji više niko ne mora sa strepnjom da gleda u kursnu listu

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - U Srbiji je finansijska stabilnost postala nova realnost i više niko ne mora sa strepnjom da gleda u kursnu listu, rekla je guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković. 

"Poverenje koje nam je nužno i koje obavezuje, zaslužuje se jedino ako imate rezultate koje osećaju građani i privreda. I tu nema strategija i taktiziranja", rekla je Tabaković, povodom 11 godina koliko je na položaju guvernera.

Kako je saopštila NBS, ona je dodala je da je stabilnost za nju tačka u kojoj se spajaju interesi poverilaca i dužnika, investitora i štediša, države i građana, uvoznika i izvoznika. 

"To je ona tačka jednakosti, u kojoj niko nije favorizovan. Zato nudim na uvid rezultate koji svedoče o mogućnosti popravljanja sistema koji svoju svrhu dokazuje samo ako radimo u korist svih", istakla je Tabaković. 

Prema njenim rečima, u vremenu globalne nesigurnosti, Srbija se zahvaljući odlučnim i pravovremenim odlukama i merama, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, dokazala kao zemlja koja uspešno čuva stabilnost. 

"Dokazali smo da je i u prostoru između velikih očekivanja od regulatora i nasleđenih preteranih sloboda u ime tržišta, moguće delovati u opštem interesu. Hvala onima koji su razumeli da sve što radimo, radimo sa ljudima, za ljude", poručila je Tabaković. 

Navela je da vizija NBS ostala monetarna i finansijska stabilnost koje donose dobrobit svima i omogućavaju rast i razvoj Srbije i povećanje životnog standarda građana Srbije. 

"Rezultatima ćemo opravdavati poverenje i u narednom periodu. Verujem i znam da politika mora da služi ekonomiji i ljudima.

Ako to nije tako, neće izdržati test realnosti. A realnost se menja. I biće nekih naizgled novih teorija koje će i globalizacija i razvoj tehnologija doneti, ali će onaj osnovni postulat ostati nepromenjen - stabilnost nema alternativu", istakla je Tabaković. 

Navodi da je NBS adekvatnom monetarnom politikom snizila inflaciju za godinu dana sa nivoa od 12,2 odsto krajem 2012. godine na 2,2 odsto krajem 2013. godine.

Zahvaljujući poboljšanju makroekonomske pozicije zemlje i povoljnijim izgledima za naredni period, u novembru 2016. godine, u saradnji sa Vladom Srbije, doneta je odluka o smanjenju cilja za inflaciju sa četiri odsto na tri odsto, počev od 2017. uz nepromenjeno dozvoljeno odstupanje od cilja od ±1,5 p.p.

Promenjen je pristup sprovođenju politike deviznog kursa dinara prema evru i umesto puštanja značajnijih oscilacija, koje
su vodile jačanju inflatornih pritisaka, neizvesnosti poslovanja, visokim kursnim razlikama u domaćoj privredi i porastu problematičnih kredita, a što je bila karakteristika domaćeg tržišta pre avgusta 2012. godine, od tada pa do danas jedna od osnovnih karakteristika NBS ostaje relativna stabilnost deviznog kursa, navodi NBS.

Dinar je tokom poslednjih 11 godina nominalno ojačao za 1,2 odsto prema evru.

NBS je od 6. avgusta 2012. do danas na deviznom tržištu neto kupila 6,6 milijardi evra i time, kao najznačajniji pojedinačni faktor, doprinela da u navedenom periodu devizne rezerve zemlje budu više nego udvostručene i da krajem jula 2023. godine premaše 23 milijarde evra. 

"Rast deviznih rezervi praćen je i jačanjem njihove strukture – značajno smo povećali količinu, vrednost i učešće zlata. Od
avgusta 2012. godine do danas, zlato je količinski uvećano preko 2,5 puta (sa 14,8 tona krajem jula 2012. na aktuelnih rekordnih 38,5 tona), kupovinom na međunarodnom tržištu (tokom 2019. i 2020. ukupno 12 tona), ali i iz domaće proizvodnje, pri čemu je sve zlato najvišeg kvaliteta i čistoće (preko 99,5%)". 

Učešće zlata u rezervama povećano je sa 6,2 odsto na oko 10 odsto, a njegova vrednost povećana je tri i po puta (sa 0,6 milijardi na 2,2 milijarde evra).

Kreditni rejting Srbije povećan je za dva nivoa uprkos krizama iz međunarodnog okruženja, na korak do investicionog.

Kao transformisana zemlja, Srbija je prepoznata i kao odlična investiciona destinacija.

Samo u poslednje tri i po godine koje su obeležene globalnim šokovima, u Srbiju je usmereno 13,5 milijardi evra stranih direktnih investicija.

Izvoz robe i usluga povećan je sa 11,5 milijardi evra 2012. godine, na 38 milijardi evra 2022. godine, a  ove godine očekujemo da pređe 42 milijarde evra, rekla je Tabaković.

Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima bankarskog sektora spušteno je na oko tri odsto, sa zatečenih oko 20 odsto (petina aktive bankarskog sektora).

"Uvođenjem brojnih novih servisa kao konkurenciju skupim inostranim brendovima, promet DinaCard karticama raste, čime smo prosečno naplaćenu trgovačku naknadu prepolovili sa 2,10 odsto na 1,05 odsto. Samo na osnovu toga, i samo za period od četiri godine (od 2019. do 2022. godine) ostvarene su uštede u sistemu trgovine od blizu 200 miliona evra, a to je ujedno i trošak koji bi kroz cene roba i usluga bio prenet na kupce", rekla je Tabaković.

Ugledni mesečnik The Banker, britanski magazin u vlasništvu Financial Times, s  gotovo stogodišnjom tradicijom, proglasio je Jorgovanku Tabaković za najboljeg guvernera na svetu i za najboljeg evropskog guvernera za 2020. godinu. 

U obrazloženju se, između ostalog, navodi njen doprinos jačanju finansijskog sektora, stabilizaciji i rastu srpske ekonomije.

O tom poverenju nesumnjivo govore i rast dinarske i devizne štednje i njihovi rekordni nivoi (sa ispod 18 milijardi dinara krajem 2012. na preko 110 milijardi dinara koliko trenutno iznosi, odnosno sa 8,3 milijarde evra na blizu 14 milijardi evra).

Polazeći od ekonomske situacije u kojoj su se našli pojedini poljoprivredni proizvođači, kao i strateškog značaja poljoprivredne proizvodnje za građane i privredu, poljoprivrednicima je u oktobru 2022. godine omogućen reprogram postojećih obaveza kod banaka i davalaca lizinga. 

Ovom merom je omogućen je reprogram za 6.238 kreditnih partija poljoprivrednih kredita, uključujući i kredite odobrene licima koja se bave otkupom i skladištenjem voća u hladnjači (24,2 milijarde dinara, zaključno sa junom 2023. godine) po osnovu, bude reprogramirano.

Data je podrška građanima u finansijskim teškoćama tako da banke mogu da im produže rok za otplatu gotovinskih, potrošačkih i drugih sličnih kredita i tako im pomognu da lakše izmire svoja dugovanja i prevaziđu izazove s kojima se suočavaju. 

"Doneli smo mere kojima se olakšavaju uslovi otplate stambenih kredita građanima, čime se banke dalje podstiču da produže rok otplate stambenih kredita za dodatnih pet godina u odnosu na inicijalno ugovorenu ročnost. Zaključno sa junom 2023. godine, gotovo 2.000  dužnika u ukupnom iznosu od dve mlrd RSD iskoristilo je ustupak restrukturiranja gotovinskih, potrošačkih i drugih sličnih kredita, odnosno produžetak otplate stambenih kredita. Među prvima u svetu razvili smo sistem za instant plaćanja Narodne banke Srbije - IPS NBS sistem, čime smo građanima i privredi omogućili da plaćaju bilo gde i bilo kada uz prenos novca na račun primaoca u svega nekoliko sekundi", rekla je Tabaković.

NBS je preuzela od Ministarstva finansija - Poreske uprave poslove nadzora nad menjačkim i deviznim poslovanjem od 1. januara 2019. godine, čime je zaokružila svoju ulogu regulatora i supervizora u ovim oblastima.

U svom poslednjem izveštaju iz juna 2023. godine MMF je ocenio da je Srbija tokom poslednje decenije, uprkos spoljnim šokovima, postigla impresivne ekonomske rezultate koji odražavaju njenu snažnu ekonomsku politiku. 

Takva politika je podržavala snažan rast, nisku inflaciju i smanjenje javnog duga. Kao rezultat toga, prihodi su povećani, zaposlenost je povećana, a životni standard je popravljen. 

Devizne rezerve su znatno veće, a priliv stranih direktnih investicija beleži rekordne nivoe. 

Zajednička ocena svih investitora jeste da su makroekonomski fundamenti Srbije odlični i da Srbija odavno zaslužuje investicioni rejting. Srbija je zemlja koja je mnogo postigla u prethodnim godinama, i koja je dokazala da zna kako da održi stabilnost i ostane na putanji rasta u svim uslovima, zahvaljujući kredibilnim politikama. 

Način i brzina reakcije na brojne šokove očuvali su neophodno poverenje u nosioce politika, kao garancija da će stabilnost biti očuvana u svim uslovima. 

Investitori ističu kredibilnu monetarnu politiku, dobru fiskalnu politiku, visoke devizne rezerve, snažne i rasprostranjene strane direktne investicije, po čemu je Srbija već deceniju prepoznatljiva.

O pozitivnoj percepciji Srbije kao investicione destinacije govori i kreditni rejting Srbije koji je povećan na korak od investicionog, uprkos izraženoj globalnoj neizvesnosti. 

U svojim ocenama rejting agencije posebno ističu dokazani kredibilitet monetarne politike i ukupne ekonomske politike, značaj visokih deviznih rezervi zemlje i relativno stabilnog kursa dinara prema evru, povoljne perspektive dugoročnog rasta Srbije, fiskalnu disciplinu i opadajuću putanju javnog duga.