20. novembar 2023 13:33

Čak 90 odsto stanovništva Srbije nije imalo nikakav oblik finansijske edukacije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Čak 90 odsto stanovništva Srbije nije imalo nikakav oblik finansijske edukacije

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - Više od 65 odsto stanovništva Srbije finansijske savete ne traži u bankama i drugim finansijskim institucijama, već od komšija i prijatelja, dok 90 odsto stanovništva nije imalo nikakav oblik ni formalne ni neformalne finansijske edukacije, zaključeno je danas na drugoj konferenciji "Škola novca za osnovca".

Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Milan Pašić, izjavio je da je jačanje finansijskih kompetencija učenika prepoznato u našoj strategiji razvoja obrazovanja.

"Projekat 'Škola novca za osnovca' je veoma važan i usmeren je na razvoj finansijske pismenosti učenika osnovnih škola i pomoći će im da steknu znanja i veštine iz ove oblasti, što smo videli prošle godine", rekao je Pešić.

Kazao je da je zahvaljujući podršci škola razvijen program "Svet finansija", koji je u okviru nastavnog plana i programa predviđen za osnovno i srednje obrazovanje.

"Program poziva učenike na sistematično usvajanje znanja i razvijanje stavova prema novcu, štednji, ulaganju, potrošnji", rekao je Pešić, ističući da raste interesovanje škola da se uključe u ovaj program.

Direktorka sektora za marketing i komunikaciju u Erste banci, Aleksandra Kosanović Strižak, kaže da je važno baviti se finansijskim opismenjavanjem dece i mladih.

"Važno je da deca steknu pravilne finansijske navike. To ne znači da kada ih mi edukujemo i kada mi radimo sa njima, da će oni biti nepogrešivi. Uvek postoji ono pravilo da se 'na greškama uči'. Ali naša želja, kao bankara, bila je da te greške minimiziramo. Da oni nauče da kritički promisle", izjavila je Kosanović Strižak.

Ona navodi da se edukacija sa dece prenosi i na njihove roditelje.

"To vidimo mi bankari, kada ljudi dolaze sa konrektnim informacijama, kada dolaze sa nekim predznanjem i kada u stvari krenu da kritički promišljaju", rekla je Kosanović Strižak i dodala da očekuje da se finansijska edukacija uvede bar kao izborni predmet u školama.

"Nadam se da će to stvarno doći na red i da ćemo mi od Srbije napraviti jednog dana finansijski pismenu zemlju. Takođe, hoću da vam prenesem iskustva koja imamo iz drugih zemalja i moram da vam kažem da ono što vi radite, ne radi niko. Ne na ovakav način. Erste banka posluje u sedam zemalja. Ima još dva ogranka, u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Mi svake godine imamo reviziju šta se radi na temu finansijske pismenosti. Vi ste najbolji", zaključila je Kosanović Strižak.

U okviru projekta "Škola novca za osnovca" u osnovnoj školi "Branko Ćopić" iz Lukićeva učenici su, izvlačeći kartice, dobijali zadatak da porodici sa određenim brojem članova, određenim budžetom i računima, vrše raspodelu novca.

Oni su vrlo lako na papiru odustajali od svojih potreba, prvo su želeli da plate račune, a onda i da zadovolje sve članove porodice.

Zaključak učenika je bio da je teško planirati i raspoređivati budžet.

Ministarstvo prosvete i Erste banka su u aprilu 2020. godine potpisali Memornadum o saradnji, čime je dogovoren zajednički rad na finansijskoj edukaciji učenika osnovnih škola, u četvorogodišnjem trajanju, kako bi učenici stekli znanja, veštine i stavove iz finansijske pismenosti koji će im pomoći u donošenju finansijskih odluka u budućnosti.

Konferenciju su, u hotelu M, organizovali Ministarstvo prosvete, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, i Erste banka.