Ana Brnabić: Otvaranje brze saobraćajnice do Loznice je još jedan istorijski dan za Srbiju
29. decembar 17:39
23. novembar 2023 13:23
podeli vest
BEOGRAD - U zgradi Francuske ambasade danas se održava poslovna konferencija "Budućnost rada", koja je deo događaja koje organizuje Francusko-srpska privredna komora u Beogradu u okviru 11. Francuske nedelje.
Na poslovnoj konferenciji, na dva panela govore predstavnici kompanija iz Srbije i Francuske o budućnosti rada, uzimajući u obzir aktuelna dešavanja koja se tiču radne snage, radnog okruženja, digitalizacije, ESG standarda i održivog poslovanja.
Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar kazao je otvarajući konferenciju, da će se na njoj govoriti o suštinskim pitanjem u svetu posle kovida i da će se preispitivati trenutni trendovi koji se tiču nove organizacije rada, tehnološke inovacije, profesionalne obuke, kao i standarda koji se odnose na društvenu i ekološku odgovornost.
"Kriza kovida-19 je trajno transformisala odnos prema poslu i za poslodavce i za radnike. Nekoliko studija je analiziralo kroz šta je sve profesionalni svet prolazio u protekle dve godine, posebno kada je reč o ravnoteži između profesionalnog i ličnog života, ali i povećanu geografsku mobilnost i veću organizacionu fleksibilnost", kazao je on.
Košar je naglasio da se praksa rada na daljinu koja se počela primenjivati tokom pandemije, iako su kompanije u početku oklevale da je primene, nastavila i nakon zdravstvene krize i da je sada sastavni deo novog sveta.
Prema njegovim rečima, u Francuskoj i sada čak oko devet miliona zaposlenih radi na daljinu.
"Naše kompanije se prilagođavaju novim izazovima i spremne su da podelele svoje iskustvo, sa kompanijama iz Srbije.To je i cilj današnje konferencije koja se bavi pitanjima budućnosti rada u Francuskoj i Srbiji a sa ciljem pripreme ulaska Srbije u EU", kazao je Košar.
On je naveo i podatak da je u Srbiji prisutno više od 120 francuskih kompanija i da zapošljavaju oko 12.000 ljudi u različitim sektorima - od finansijskih usluga, automobilske industrije, agroindustrija, IT, digitala, ali i u koncesijama.
"Kompanije iz Francuske imaju i želju da ojačaju bilateralnu ekonomsku saradnju sa srpskim kompanijama i institucionalnim partnerima i da sa njima razgovaraju o novim praksama", naglasio je ambasador.
Pomoćnik ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vladimir Radovanović, kazao je na skupu da je transformacija privrede i društva u celini zasnovana na znanju, inovacijama i visokim tehnologijama, u osnovi konkurentnosti i ekonomskog razvoja zemlje.
On je istakao da je usmeravanje razvojnih investicija ka oblastima u kojima jedna država ima značajan resurs znanja, ali i investicioni potencijali, od velike važnosti za pozicioniranje na globalnim tržištima.
Povezivanjem nauke i privrede, kako je objasnio, podstiče se primena naučnih saznanja i tehnologija u savremenom poslovanju i proizvodnji, ali se i jača ekonomija zasnovana na znanju.
Prema rečima Radovanovića, jedan od ciljeva ministarstva u narednom periodu biće veće povezivanje nauke i privrede, odnosno kreiranje pozitivnog okruženja za veća ulaganja privrede u istraživačko razvojni sektor.
"Promovisanjem industrijskog potrencijala određenog regiona ili države, uz promociju akademske zajednice i inovacione infrastrukture, jača se i svest kompanija o značaju istraživačkog potencijala za rast i konkurentnost kompanije i njeno pozicioniranje na nacionalnom i međunarpddnom tržištu", zaključio je Radovanović.
Predsednik Francusko - srpske privredne komore Dragan Stokić, kazao je za Tanjugu da panelisti na današnjoj konferenciji razmatraju promene i trendove vezane za način rada nakon pandemije, a govoriće i o uticaju digitalnih rešenja, odnosno procedura vezanih za zaštitu prirodnog okruženja.
On je naglasio da se privredna saradnja i bilateralna razmena Francuske i Srbije konstantno unapređuje i da ambijent koji je kreiran u Srbiji sigurno je stimulans i dodatni motiv francuskim preduzećima da dolaze u Srbiju.
"Misija Francusko-srpske privredne komore je da motiviše nova preduzeća iz Francuske, da ih zainteresuje za srpsko tržište i da ih privuče da počnu da rade i da otvaraju svoja preduzeća u Srbiji", kazao je Stokić.
Prema njegovim rečima, ukupan obim investicija francuskih preduzeća u Srbiju do sada, procenjuje se na oko milijardu evra.
"Preduzeća iz Franuske koja su prisutna u Srbiju najviše su iz oblasti proizvodnje i pre svega automobilske industrije, ali ih ima i iz poljoprivrede i iz oblasti novih tehnologija, kao i IT-a", naveo je on.
Francuska nedelja u organizaciji Francusko - srpske privredne komore i uz pomoć njenih članica ove godine se održava od 16. do 23. novembra .
29. decembar 10:58
29. decembar 16:52
29. decembar 16:34
29. decembar 16:02
29. decembar 14:55
29. decembar 17:10
29. decembar 16:23
29. decembar 14:55
29. decembar 12:05
29. decembar 12:40
29. decembar 11:58
28. decembar 21:59
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
29. decembar 17:10
29. decembar 16:59
29. decembar 14:57
29. decembar 06:22
28. decembar 15:45
28. decembar 13:40
29. decembar 15:41
28. decembar 19:06
25. decembar 22:11