23. maj 2024 14:24

Čadež pozvao italijanske privrednike da investiraju u Srbiju

Izvor: TANJUG

podeli vest

Čadež pozvao italijanske privrednike da investiraju u Srbiju

Foto: TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ

BEOGRAD - Zelena tranzicija, informaciono komunikacione tehnologije, veštačka inteligencija i biotehnologije, pored tradicionalnih sektora saradnje, biće u fokusu poslovnog foruma srpskih i italijanskih privrednika koji se sutra održava u Trstu, najavio je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.

On je u intervjuu za italijansku novinsku agenciju "Nova" rekao da ekonomske odnose Italije i Srbije karakteriše višedecenijska uspešna saradnja, koja sada dobija nove šanse za dalje unapređenje, saopštila je PKS.

"Poslovni forum srpskih i italijanskih privrednika, drugi za godinu dana, okupiće više od 200 kompanija, a učestvovaće i visoki politički zvaničnici, što je veoma značajno jer su mnogi naši projekti deo velikog vladinog državnog plana i finansiraju se iz javnih izvora, poput onih o infrastrukturi, zelenoj tranziciji, održivosti", ukazao je Čadež.

Istakao je da u Srbiji radi 1.300 italijanskih kompanija koje zapošljavaju oko 30.000 radnika, da je Italija jedan od naših većih trgovinskih partnera, sa kojim smo dostigli razmenu robe i usluga od oko pet milijardi evra, te da su 60 odsto italijanskih kompanija u Srbiji mala i srednja preduzeća.

Naveo je da su italijanske kompanije bile preteča u mnogim sektorima, poput Fijata u automobilskoj industriji i zajedničkog preduzeća Fintela i MK grupe, koje je sagradilo prvi vetropark u našoj zemlji.

Čadež je istakao da je Srbija jedna od zemalja sa najvećim privrednim rastom na kontinentu u poslednjih pet godina, a pokretačka snaga su najinovativniji sektori.

"IKT sektor kontinuirano raste oko 40 odsto godišnje a stopa rasta se i dalje povećava. Na polju novih tehnologija, Srbija je danas prepoznata kao jedan od najkonkurentnijih centara. Imamo 6,5 miliona stanovnika i očekuje se da vrednost izvoza softvera ove godine dostigne oko pet milijardi evra, a deset milijardi će, prema projekcijama, dostići 2027. godine. Tu konkurentsku prednost prepoznaju italijanske kompanije i dolaze u Srbiju", naglasio je on.

Među tradicionalnim sektorima najvažniji je infrastrukturni, a kako je istakao‚ kec u rukavu‚ je EKSPO 2027, koji će se održati u Beogradu.

Ukazao je da će Beograd 2027. godine biti centar sveta, da se očekuje ogroman razvoj u oblasti nekretnina i infrastrukture i da je to prava prilika za italijanske kompanije.

"Trst je veoma važan kao pomorsko čvorište i centar trgovine između Zapadne Evrope, Italije i našeg jugoistočnog dela Evrope. Veze postoje, samo se moraju potpuno modernizovati", istakao je Čadež.

Podsetio je na konkurentsku prednost Srbije zahvaljujući sporazumima o slobodoj trgovini, ne samo sa Evropskom unijom (EU), već i sa Turskom, Kinom i svim bivšim sovjetskim republikama, koji omogućuju direktan bescarinski pristup tržištima sa 2,8 milijardi potrošača.

"Zapadni Balkan je region u Evropi koji će imati najveći rast u narednih pet do sedam godina, računajući početnu tačku na kojoj smo sada", primetio je on i dodao da postoje i značajni kapaciteti u hidroenergetskom sektoru kao i u oblasti solarne energije.

Ekonomska povezanost Srbije i Italije je deo šire geografske vizije, regiona Zapadnog Balkana i Evrope.

Ekonomske perspektive i mogući pravci delovanja za jačanje italijanskog prisustva u regionu su upravo ono što predviđa strateški plan za Jadransko-balkanski region Ministarstva spoljnih poslova Italije, kreiran u februaru 2023. u saradnji sa institucijama ICE, SACE, SIMEST i diplomatskim predstavništvima.

U periodu od 2023. do početka 2024. godine u Beogradu su otvorene kancelarije SACE, SIMEST i Cassa Depositi e Prestiti (Cdp).

Čadež je pozitivno ocenio odluku italijanske vlade da otvori agencije i regionalne kancelarije, kao i da opredeli sredstva za kreditnu podršku italijanskim kompanijama koje žele da posluju na tržištu Zapadnog Balkana, posebno u Srbiji.

Kako je istakao, uključivanje Zapadnog Balkana u EU i pre punopravnog članstva je novi plan rasta koji se već sprovodi.

"Svesni smo da je proširenje politički proces koji je još u toku, ali naša konkurentnost kao evropske ekonomije, ne može da čeka ako želimo da igramo ulogu među velikim igračima", istakao je on.

Pozvao je italijanska preduzeća i preduzetnike da investiraju sada i budu deo uspeha jer će region Zapadnog Balkana, a posebno Srbija, koja je najveća zemlja, doživeti ekspanziju u narednih sedam godina sa ekonomske tačke gledišta, a sudeći po brojkama, već je u punom usponu.

"Očigledno je da će se nakon ulaska na jedinstveno tržište, a na kraju i sa članstvom u EU, stvari eksponencijalno promeniti u svim sektorima", zaključio je Čadež.