Pojačan saobraćaj na putevima, putnička vozila na ulazu u zemlju čekaju od 30 do 60 minuta
22. decembar 06:23
14. jun 2024 15:23
podeli vest
BEOGRAD - Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da Vlada Srbije vidi privredu i Privrednu komoru Srbije (PKS) kao partnera i da bez tog partnerskog odnosa i međusobnog razumevanja nema razvoja države ni u jednom segmentu.
"Nekada možda ima okolnosti koje ne vidimo na isti način, ali jedni na druge smo upućeni, i jedni bez drugih ne možemo i rekao bih da činimo jednu celinu i ovu državu", rekao je on u PKS na osmoj sednica Skupštine tog udruženja privrednika.
Vučević je kazao da bez privrede, odnosno ekonomije nema razvoja države ni u jednom segmentu, tačnije ni obrazovanja, zdravstva, odbrane, kao ni bezbednosti, kulture.
Galerija
"Okosnica rada ove vlade je da mora da pravi ambijent za privredu i naš zadatak je da vam garantujemo mir i stabilnost, da imate predvidiv poslovni ambijent, da imate jasno predviđena pravila, vladavinu prava i što ravnopravnije uslove", rekao je Vučević.
On je dodao da ne može da tvrdi da će sve biti apsolutno idealno, jer kako je naveo ni u životu,kao ni u porodici ništa nije idealno, pa tako ne može biti n i u poslu, ali sveukupni ambijent mora da uliva sigurnost, da privreda može da posluje.
"Iznad svega verujem da nam je potrebno vreme da ovo što je pred nama bude vreme novog srpskog optimizma. Verujem u bolje sutra i da imamo novu energiju, da guramo i da ne čekamo stalno nešto drugo da se desi, ili da prođe još jedna godina, pa onda će, navodno, nešto biti bolje, pa će nam se tada stvari popravljati", kazao je Vučević.
Premijer je naglasio da Srbiji treba trenutni razvoj strategijski opredeljen i da moramo da radimo brže i bolje.
"Ne kažem da je kriza naša razvojna šansa, kao što su neki neodgovorni govorili, ali mislim da treba da dobro razumemo sve okolnosti, da dobro predvidimo ono što će se dešavati, i da budemo strpljivi i mudri, i pre svega da imamo veru u sebe, jer bez toga ne možete da uspete", rekao je Vučević.
On je dodao i da je na Vladi Srbije da pravi dobar ambijent za rad, što i čini podsećaju da je u Srbiji u maju inflacija bila 4,5 odsto. "Nije bilo jednostavno kontrolisati, jer imate, pitanje cene hrane, cene prehrambenih proizvoda i usluga koja ulaze u bazičnu korpu inflacije, koja i dalje imaju porast", rekao je premijer.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije mora s jedne strane da kontroliše inflaciju, a istovremeno da gleda da lagano spušta kamate i referentnu kamatnu stopu, koju je kako je dodao Narodna banka Srbije (NBS) kao prvu naznaku da očekuje i predviđa pad inflacije.
Potrebno je kako je istakao i da se daju podsticaji za veću potrošnju i veći ekonomski razvoj, kao i pravna regulativa.
"Nama je potrebno isto i vreme, odnosno period bez izbora i da privreda ima tri, četiri godine i da vi znate da vas mi nećemo vraćati u neke predizborne ili izborne trke, nego da ćemo se baviti stvarima koja su redovnog toka rada i zakonodavne izvršne vlasti.", rekao je Vučević.
On je najavio i da će vlada imati mnogo veći set zakona koji će se naći pred poslanicima u Skupštini Srbije i pozvao PKS da bude partneri u izradi i u javnim raspravama svih onih zakona koji se pre svega tiču privrede i ekonomije Srbije.
Vučević je naglasio i da je Srbija kada je reč o regionalnoj saradnji dominantna i to je ogromna prednost naše zemlje.
"Nama je ovo tržište, pre svega prostora bivše Jugoslavije plus Albanija, veoma interesantno i hoću da vas obavestim da su danas predsednici države imale razgovore sa međunarodnim predsednicima oko reaktiviranja CEFTE,a tu je najveći nama , problem Priština", rekao je on.
On je naglasio da mislim da smo tu nešto bliži pomaku, što bi, kako je istakao mogao biti dobar znak.
"Možda smo za nijansu bliži da ne budem preterano optimističan da ponovo roba iz centralna Srbije može da se nađe na prostoru pokrajine Kosova i Metohije i time pokrene ceo region Zapadnog Balkana, što bi bilo velika stvar", poručio je Vučević.
On je naveo i da ne treba se plašimo Sporazuma o slobodnoj trgovini sa drugim državama , dodajući da se u julu ii avgustu očekuje potpisivanje sa Egiptom čime otvaramo tržište najveće mediteranske države.
"Egipat je najveća mediteranska država koja pruža ozbiljan prostor, uvozna je gladna, željna je robe, a imamo jako dobar legat iz prethodnog perioda, oni nas doživljavaju iz doba nesvrstanih", rekao je premijer Srbije.
Prema njegovim rečima, generalno nas ceo afrički kontinent doživljava iz doba nesvrstanih i vide nas kao evropsku, slobodarsku državu koja nema kolonijalnu istoriju i nema nikakve aspiracije koje njima mogu da ugroze individualnost i nezavisnost, a to može da bude naša prednost.
"Siguran sam da ćemo mi i pored svih izazova uspeti da zadržimo razvoj ekonomije države i da dobijemo investicioni rejting u narednom periodu, i a to bude ozbiljna garancija za dalji napredak", poručio je Vučević.
On je dodao i da je Srbija deo Evrope i da mora da nastavi evropski put, ne zato što je EU, kako je rekao stvar emocija i ljubavi, već nam EU donosi ono što je najpotrebnije celom Balkanu, a to je mir.
"Nema u EU mnogo ljubavi. EU je zasnovana na interesima, i političkim i ekonomskim", rekao je premijer Srbije i dodao ga je evropski put garancija da nećemo imati ono što smo, na žalost, imali više puta u 20. veku na prostorima gde mi živimo.
On je rekao i da Srbija treba da koristiti prirodne resurse i to možda može da bude i geopolitička prednost Srbije.
Međutim, kako je dodao ne treba da budemo jeftini demagozi i da to ne znači da smo kolonije nečije ili da će neko da nas uništi. "Iako je to moguće u Nemačkoj ili nekim drugim državama, verujem da je moguće i u Srbiji", rekao je premijer.
Na današnjoj sednici PKS usvojen je Izveštaj o radu komore za 2023. godinu i razmotrena su tekuća pitanja.
22. decembar 06:23
22. decembar 05:00
22. decembar 04:30
21. decembar 13:27
22. decembar 10:05
22. decembar 09:09
21. decembar 23:09
21. decembar 21:00
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
21. decembar 19:19
21. decembar 14:59
21. decembar 13:11