6. decembar 2024 15:25

Poslanici Odbora Evropskog parlamenta pozdravili sporazum EU i zemalja Merkosura

Izvor: TANJUG

podeli vest

Poslanici Odbora Evropskog parlamenta pozdravili sporazum EU i zemalja Merkosura

Foto: Shutterstock.com/Giulio Benzin, ilustracija

BRISEL - Vodeći poslanici Odbora Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove pozdravili su danas zaključivanje pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i zemalja Merkosura, navodeći da to predstavlja "značajnu prekretnicu" u unapređenju međuregionalne saradnje dva bloka.

"Pozdravljamo zaključivanje pregovora o Sporazumu o pridruživanju EU-Merkosur, što predstavlja značajnu prekretnicu u unapređenju međuregionalne saradnje između Evropske unije i Mercosura", navodi se u izjavi predsednika Odbora EP za spoljne poslove Dejvida Mekalistera, predsednice delegacije za odnose sa Merkosurom Evelin Regner i stalnog izvestiloca odbora za Merkosur Franciska Hosea Miljana Mona, koju je objavio Evropski parlament.

Kako se dodaje, zaključivanjem pregovora naglašava se zajednička posvećenost oba regiona negovanju bližih političkih, ekonomskih i društvenih odnosa, u vreme globalnih izazova, poput klimatskih promena, održivog razvoja i geopolitičkog preusmeravanja.

"Strategijsko usklađivanje između EU i Merkosura ima značajnu geopolitičku vrednost jer može da pomogne da oba regiona ojačaju kolektivnu autonomiju i otpornost, dok istovremeno promovišu demokratiju, održivost i multilateralizam", poručili su ovi poslanici.

Oni su dodali da će Evropski parlament analizirati i pažljivo proučiti tekst.

Evropska unija i organizacija južnoameričkih zemalja Merkosur danas su postigli sporazum o slobodnoj trgovini na samitu u Montevideu, kojem se protivi Francuska.

S druge strane, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je ovaj sporazum "pobeda za Evropu".

Prema njenim rečima, novi sporazum će uštedeti evropskim kompanijama četiri milijarde evra godišnje koja su do sada plaćale za carine prilikom izvoza u zemlje Merkosura.

Nakon što sporazum prođe pravnu reviziju, Evropska komisija predstaviće ga Evropskom parlamentu i vladama država članica EU radi odobrenja.

Evropski parlament mora da da saglasnost za zaključivanje i stupanje na snagu bilo kog međunarodnog sporazuma.

Sporazum treba da odobre i članice Evropske unije, što će biti veoma teško s obzirom na snažno protivljenje Francuske i nekih drugih zemalja.