Stanojević: U Srbiji od početka godine ubijene 24 žene, kazne nedovoljno efikasne
9. novembar 09:00
24. septembar 2024 12:38
podeli vest
BEOGRAD - Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je danas EU smatra da je kulturno nasleđe Srbije deo evropskog kulturnog nasleđa, a nagradu "Heroji nasleđa", koja je ove godine dodeljena Svetlani Spajić, on vidi kao važan simbolički primer saradnje Srbije i EU.
"Mi smo deo iste istorije, ponekad teške, ali delimo toliko stvari, iako su veoma različite i tu raznolikost treba da sačuvamo u Evropi. Srbija je deo našeg kulturnog nasleđa, evropske kulturne baštine", rekao je Žiofre za Tanjug nakon objavljivanja imena ovogodišnje dobitnice nagrade "Heroji nasleđa", koje je održano u okviru Evropske nedelje mogućnosti u Beogradu.
Žiofre je podsetio da je ovo treći put da EU zajedno sa Europa Nostra Srbija dodeljuje ovu nagradu pojedincima koji ličnim delovanjem pomažu u očuvanju ogromne kulturne baštine Srbije.
"Imamo mnogo nematerijalnog kulturnog nasleđa u smislu tradicije, pesama, istorije, koje treba čuvati... izbor koji je doneo žiri bio je težak, ali mislim da zaista simbolizuje koliko je bogata istorija Srbije, koliko je ona deo naše zajedničke tradicije. A na svima nama, na EU, na građanima Srbije je da to sačuvamo", naveo je Žiofre.
Kada je reč o drugim primerima saradnje Srbije i EU, Žiofre je istakao program vredan 22 miliona evra za očuvanje i promociju kulturnog nasleđa i turizma u Srbiji.
"Zajedno sa Ministarstvom kulture i Ministarstvom turizma uradili smo veličanstven posao. Jedan od njih je i tvrđava Golubac. Radili smo u Feliks Romulijani na izgradnji info centra ovog prelepog rimskog mesta. Radimo da u Pimnici u istočnoj Srbiji obezbedimo neophodnu infrastrukturu za ljude, kako bi mogli da preurede ceo kraj. Ali radili smo i sa malim i srednjim preduzećima, čak i pojedincima na promociji turističke delatnosti", rekao je Žiofre.
Naveo je da su iz EU ponosni na pomoć privrednicima tokom pandemije COVID-19, koju je nazvao teškim vremenom za svu turističku privredu u Evropi i u Srbiji.
"Dali smo im mini grantove da prođu kroz taj period i oni su zapravo uspeli, mnogi od njih, da prevaziđu poteškoće. Pomažemo u marketingu Srbije, u samoj Srbiji, ali i van nje, kako bi što više ljudi moglo da dođe i poseti ove prelepe istorijske znamenitosti Golupca, Pimnice. Takođe smo radili na rekonstrukciji Kraljevske vinarije u Topoli i mnogih drugih stvari u Donjem Podunavlju u istočnoj Srbiji", naveo je Žiofre.
9. novembar 09:00
9. novembar 08:04
9. novembar 04:30
8. novembar 14:17
8. novembar 22:52
8. novembar 22:42
8. novembar 22:34
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
8. novembar 13:18
7. novembar 21:03
7. novembar 12:27