4. decembar 2024 16:39

Briga o ljudskom kapitalu neophodna za dobru javnu upravu na lokalnom nivou

Izvor: TANJUG

podeli vest

Briga o ljudskom kapitalu neophodna za dobru javnu upravu na lokalnom nivou

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Razvoj ljudskog kapitala neophodan je za dobru javnu upravu na lokalnom nivou, dok je implementacija sistema kompetencija važna za reformu lokalne samouprave u pravcu evrointegracija Srbije, zaključci su sa panel diskusije na temu "Podrška Evropske unije lokalnom razvoju", koja je održana danas u Beogradu u okviru 52. skupštine Stalne konferencije gradova i opština - Saveza gradova i opština Srbije (SKGO).

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević se osvrnula na projekat "EU za upravljanje ljudskim resursima u LS - faza III" i istakla njegovu važnost za oblast ljudskih resursa.

"Da bismo dostigli ciljeve koje smo postavili pred sebe, da bi smo dostigli kvalitet javne uprave kakav zaslužuje država, ali kakvu zaslužuju i građani, ne možemo da zanemarimo ljudski kapital, moramo da vodimo računa o kapacitetima koje imamo i o kapacitetima kojima bi trebalo da napravimo prostor u javnoj upravi. Moramo da vodimo računa o službenicima koji rade u administraciji, a koji jesu nosioci pozitivnih promena", rekla je Žarić Kovačević.

Navela je da poslednjih godina, kroz reformu javne uprave, ministarstvo radi na stručnom usavršavanju i na uspostavljanju integrisanog upravljanja ljudskim resursima, kao i na uvođenju kompetencija.

Ona je ukazala da implementacija sistema kompetencija predstavlja složeni proces koji podrazumeva pružanje sveobuhvatne podrške jedinicama lokalne samouprave, kako bi one jačale svoje kapacitete i dodala je da se planira postepeno uvođenje sistema kompetencija kroz nekoliko faza.

Žarić Kovačević je navela da će se u 50 jedinica lokalne samouprave (LS) raditi na uspostavljanju mehanizama za kontiunuiran razvoj kompetencija zaposlenih u jedinicama LS.

"Svi službenici koji rade na određenim poslovima moraju da budu na adekvatnom nivou, kako bi omogućili pružanje efikasnih i pravovremenih i kvalitetnih ulsuga građanima", rekla je ona.

Ministarka je navela da ministarstvo radi ubrzano na reformi sistema lokalne samouprave, navodeći da je taj program izrađen sa ciljem da budu obuhvaćene sve oblasti koje su od značaja za funkcionisanje lokalne vlasti.

"Dugogodišnje iskustvo i dugogodišnja saradnja Ministarstva i SKGO i saradnja sa jedinicama lokalne samouprave stvorilo je dobru osnovu za izradu ovakvog reformskog i sveobuhvatnog dokumenta", navela je Žarić Kovačević.

Ocenila je da je potrebno ojačavati kapacitete jedinica lokalne samouprave.

"Razvoj kapaciteta, službeničkih kapaciteta, kako na državnom nivou, tako i na nivou pokrajinskom i lokalnih vlasti je ono što će ostati prioritet rada Ministarstva", zaključila je ona.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Saša Stevanović izjavio je da četvrtinu rashoda u budžetu za narednu godinu predstavljaju izdaci za kapitalne projekte.

"To je ono što podiže životni standard, što utiče na svakodnevni život građana, kako u kratkom, tako i u srednjem i u dugom roku", rekao je Stevanović i objasnio da bi se takvi projekti realizovali na pravi način potrebno je da se o njima imaju sve potrebne informacije.

On je podsetio da je Srbija objavila u okviru revidirane fiskalne strategije spisak svih kapitalnih projekata većih od 20 miliona evra.

Stevanović je ocenio da je upravljanje kapitalnim projektima uz pomoć EU, MMF i Svetske banke, podignuto na zavidan nivo.

On je istakao finansijsko upravljanje, kontrolu i internu reviziju kao neke od najvažnijih oblasti rada.

Na pitanje šta vidi kao ključne reformske korake za lokalnu samoupravu koje su u delokrugu ministartsva, Stevanović je naveo da je to organizovanje fonda za lokalne samouprave, kako bi one imale novca za učešće za projekte koji se finansiraju iz grantova EU.

On je istakao da su fiskalna disciplina i fiskalna odgovornost na samom vrhu principa na kojim posluje Ministartsvo finansija i istakao da postoji trend opadanja deficita Srbije iz godine u godinu.

"Ne možemo da budemo na dobrom putu ako nemamo podršku lokalnih samouprava", rekao je Stevanović.

Podsetio je da se od 1. januara u lokalnim samoupravama uvodi sistem SPIRI, odnosno sistem za planiranje, izvršenje budžeta, računovodstvo i izveštavanje u lokalnim samoupravama.

Šef Odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji Nikola Bertolini ocenio je da bi integracija Srbije u EU trebalo da se ubrza.

"Ovo je veoma dobar put, ali on sad mora da se ubrza", rekao je Bertolini i dodao da lokalne vlasti treba da isprate te napore.

Naveo je da kapaciteti, planiranje, ljudski resursi, infrastruktura i socijalna inkluzija predstavljaju činioce za unapređenje rada lokalne samouprave.

Preporučio je Ministarstvu finansija da poveća izdvajanja za lokalne samouprave i istakao važnost ujednačenog razvoja samouprava u celoj zemlji.

Državna sekretarka u Ministarstvu za evropske integracije Mira Radenović Bojić osvrnula se na ugovor o grantu za EU projekat "Podrška EU integrisanom teritorijalnom razvoju (EU Integra)", koji je potpisan danas i podsetila da koncept integralnog regionalnog razvoja EU primenjuje 10 godina i objasnila je da je to jedan od osnovnih alata za sprovođenje strukturnih i kohezionih fondova država članica EU.

"Ovaj koncept integralnog regionalnog razvoja predstavlja dobru alatku da regionalni razvoj ne predstavljamo pojedinačno i da ne važi samo za jedan grad i jednu lokalnu samoupravu, već da na jedan sveobuhvatan i integrativni način povežemo regione i lokalne samouprave koje su slične u nekim oblastima", navela je ona, dodajući da se tako strateškim dokumentima razvijaju projekti na lokalu koji su integrativni.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov istakao je važnost socijalne zaštite i inkluzije na lokalnom nivou.

"Onoliko koliko ulažemo napora i sredstava u tu oblast, predstavljaće i nivo našeg civilizacijskog iskoraka i napretka", rekao je Todorov.

On se osvrnuo na projekat održivih usluga socijalne zaštite u zajednici koji je Ministarstvo započelo sa SKGO prošle godine i naveo da će realizacijom tog projekta biti stvoreni uslovi za unapređenje kvaliteta socijalne zaštite i podsticanje inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa.

Generalni sekretar SKGO Nikola Tarbuk izjavio je da u procesu evrointegracija Srbije, SKGO nastoji da nacionalnim partnerima rasvetli kakvo je stanje u opštinama i gradovima i kakve su njihove potrebe u procesu evropskih integracija.

"Nastojimo da pružamo podršku našim članicama, da se što bolje prilagode onome što proces evropskih integracija donosi. Od analize svakog poglavlja, koje se interesuje za lokalnu samoupravu, do pripreme konkretnih programa podrške, kroz različite vrste obuka", rekao je Tarbuk.

U okviru tog procesa izazovi su različiti, dodaje on, navodeći da jedan od njih predstavljaju kapaciteti lokalne samouprave, ljudski i tehnički, da se izvrše reforme.