Podeljeni paketići deci PU u Sočanici i Lešku, dar predsednika Aleksandra Vučića
27. decembar 16:57
18. oktobar 2024 14:21
podeli vest
BEOGRAD - Bijenalni "Oktobarski salon" počinje sutra pod sloganom "Šta ostaje?", i čine ga tri kustoska koncepta "Trag", "Estetike susreta" i "Nada je disciplina", najavila je danas Ljiljana Ilić, predstavnica organizatora Kulturnog centra Beograda (KCB).
Ilić je na konferenciji za novinare napomenula da će u programima jubilarnog 60. "Oktobarskog salona", koji traje do 1. decembra, učestvovati više od 40 umetnika na devet lokacija u Beogradu.
Članica Odbora manifestacije i pomoćnica direktora programa Kulturnog centra Beograda Zorana Đaković Miniti je istakla da ni jubilarni Oktobarski salon ne ignoriše stvarnost u kojoj postoji.
Đaković Miniti je rekla da će biti "veoma interesantno da pokušamo sagledavati da li izložba može da funkcioniše kao jedinstvena celina", iako ima tri međunarodna tima kustosa.
Prema njenim rečima, ostaje da se vidi koje su sličnosti između njihovih koncepata, odnosno da li živimo u paralelnim svetovima, što je pitanje sa kojim se svakodnevno susrećemo.
Direktorka Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Maja Kolarić je ocenila da jubilej pokazuje snagu "Oktobarskog salona", ali i umetnosti da se iznova osmišljavaju, da postoje i da pokažu nove generacije umetnika.
Sa kustosom Muzeja savremene umetnosti u Lionu Matjeom Lelijevrom (Matthieu Lelièvre), Kolarić je koautor koncepta "Estetika susreta", jer su "osetili da današnjoj umentičkoj sceni nedostaje susreta".
"Možda je to opšti osećaj svih nas posle Kovid i usled društvenih mreža, koji nas odvajaju od ličnih susreta. Nova umetnička praksa donosi različte vrste susreta, dijalog i kreiranje umetničkog prostora", navela je Kolarić.
Prema njenim rečima, u Salonu Muzeja grada Beograda postoji participativan rad Danca Jepea Hejna, koji poziva posetioce da budu koakteri u njegovom radu "How Do You Feel Like Today", "gde su svi su pozvani da unesu svoja osećanja".
Lelijevr je dodao da će posetioci Salona u okviru "Estetike susreta" videti dela 14 umetnika, od kojih svaki ima "posebnu priču o izazovu stvaranja dela i kako umetnost može promeniti pojedinca".
Govoreći o programu "Trag", kog je koncipirao sa istoričarkom umentosti Dobrilom Denegri, direktor Muzeja moderne umetnosti u Bolonji MAMbo Lorenco Balbi (Lorenzo Balbi) je istakao da je njihova ideja krenula do pitanja što "Oktobarski salon" ostavlja iza sebe.
Balbi je dodao da "Trag" postavlja i pitanja šta kustosi mogu uraditi za svoju umetničku zajednicu, a nakon posmatranja scene u Beogradu, zapitali su se i da li je ovde moguće imati umetnički prostor, pošto ga sam "Oktobarski salon" nema.
Denegri je dodala da su pozvali umetnike preko čijeg rada žele da problematiziju nedostatak umentičkog prostora u Beogradu.
Prema njenim rečima, iskazana je "neka vrsta mirnog protesta" današnjim postavljenjem stolova za ručak ispred sedišta Kulturnog centra Beograda na Trgu Republike, jer su time hteli da vizuelizuju umetnike u javnosti.
Autorke koncepta "Nada je disciplina" su viši predavač i rukovoditeljka studijskog master programa Kustoski rad i kolekcije na Čelsi koledžu za umetnost Univerziteta umetnosti u Londonu Lina Džuverović, kao i Emilija Epštajn i Ana Knežević, kustoskinja u Muzeju afričke umetnosti.
"Nada nije nešto što trenutno osećamo, već nešto na čemu moramo raditi. To je svesna disciplina. Radili smo sa umetnicima i kulturnim radnicima koji nastoje u svojoj zajendici da promene svakodnevni život", napomenula je Džuverović.
Kako je najavljeno, svečano otvaranje manifestacije je 20. oktobra (18:00) u Muzeju afričke umetnosti.
Izložbeni prostori su galerije KCB-a, Paviljon na Cvetnom trgu, Galerija Fakulteta likovnih umetnosti, Galerija Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), Galerija Saveza Udruženja likovnih umetnika Jugoslavije (SULUJ), Salon Muzeja grada Beograda, izlozi Francuskog instituta i javni prostori u gradu
"Oktobarski salon" je reprezentativna međunarodna manifestacija iz oblasti vizuelnih umetnosti, čiji je osnivač i pokrovitelj Grad Beograd, a organizuje ga KCB, uz podršku Ministarstva kulture.
27. decembar 16:57
27. decembar 16:44
27. decembar 16:14
27. decembar 12:28
27. decembar 12:13
27. decembar 11:42
27. decembar 11:30
27. decembar 16:44
27. decembar 16:07
27. decembar 14:21
27. decembar 12:28
27. decembar 16:49
27. decembar 11:35
27. decembar 10:27
27. decembar 10:06
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
27. decembar 14:51
27. decembar 11:09
27. decembar 09:49