14. novembar 2024 14:14

Izložba "Velikanke srpske kulture" otvorena u Domu Jevrema Grujića u Beogradu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Izložba "Velikanke srpske kulture" otvorena u Domu Jevrema Grujića u Beogradu

Foto: Shutterstock.com/Siriporn Pimpo, ilustracija

BEOGRAD - Lekarka Draga Ljočić, učuteljica Draga Dimitrijević Dejanović, kraljica Draga Obrenović, glumica Žanka Stokić, samo su neka od imena srpskih velikanki koje krase izložbu "Velikanke srpske kulture" koja je otvorena danas u Domu Jevrema Grujića u Beogradu.

Svečanosti su prisustvovali ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji Edvard Ferguson, direktorka Doma Jevrema Grujića Branka Conić, kao i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, koja je otvorila izložbu.

Ona je objasnila da je izložba posvećena ženama koje su mnogi želeli da "obeshrabre i marginalizuju".

"Ništa nije bilo na njihovoj strani, ni zakoni, ni kulturni obrasci, ni ovdašnje vaspitanje. Ipak, mi danas slavimo i sa ponosom predstavljamo životne priče, dela, misli i dostignuća velikanki koje su menjale i sebe i društvo", rekla je Janković.

Prema njenim rečima, srpske velikanke poput pravnice Ane Gođevac Subotić, slikarke Milene Pavlović-Barili, "trajno su upisane u srpsku istoriju".

"One su danas deo kolokvijalnog sećanja, o njima treba tek da se istražuje i govori", smatra Janković.

Ferguson je izrazio čast i zadovoljstvo što je prisutan u Domu Jevrema Grujića, koji je "simbol kulturnog nasleđa Beograda".

"Ovde se zabava i obrazovanje susreću sa pričama iz srpske istorije, diplomatije, umetnosti i društvenog života. Dom otkriva vezu između Ujedinjenog Kraljevstva i Srbije i na to sam posebno ponosan", istakao je Ferguson.

Prema njegovim rečima, ambasada se ponosi pričama o "savremenicama iz Velike Britanije koje su došle u Srbiju kako bi pomogle ranjenima za vreme Prvog svetskog rata".

"Tu je Elzi Inglis koja je 1914. godine sa sifražetkinjama osnovala škotsku žensku bolnicu. Osnovala je 14 bolnica i spasila živote brojnih srpskih vojnika i civila. Ona je prva žena koja je dobila Orden belog orla", izjavio je Ferguson.

Conić je poželela dobrodošlicu na "divno putovanje po okeanu srpskog stvaralaštva".

"Pred vama se nalazi druga po redu izložba iz ciklusa 'Velikanki srpske kulture' gde je predstavljeno preko 20 žena iz različitih oblasti kulturnog stvaralaštva. Imamo dve Britanke koje smo zvali srpskim sestrama i jednu Amerikanku. One su ceo svoj život nosile Srbiju u srcu", rekla je Conić.

Prema njenim rečima, istrajnost, nepokolebljivost i snaga velikanki koje su se bavile svojim pozivom bila je "sila koja je menjala društvo".

"Izložba ne osvetljava samo njihovo delo, već i ličnost, karakter, ljubavi, snove, i trudili smo se da je obogatimo ličnim predmetima koje su one volele", rekla je ona istakavši zahvalnost brojnim institucijama koje su podržale izložbu.

Postavka "Velikanke srpske kulture", deo je drugog ciklusa posvećenog otkrivanju i predstavljanju znamenitih žena iz srpske istorije i kulture.

Autorke izložbe su, pored Janković i Conić i direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju Gordana Bekčić i istoričarka umetnosti Ružica Opačić.

Posetioci imaju priliku da do 8. marta 2025. godine, pogledaju izložbu koja, kroz panoe, fotografije, umetničke portrete, podseća na izuzene žene koje su unapredile položaj žena u društvu i na čijem učenju stoji temelj za dalju emancipaciju.

Pored izložbe, deo programa su i prateće debate, diskusije i radionice sa ciljem dalje edukacije i podsticanja kritičkog razmišljanja.

Pokrovitelji izložbe su Britanski savet (British Council), Britanska ambasada u Beogradu, kao i brojni prijatelji i kulturne institucije Srbije.