13. april 2023 18:38

Izložba "Rez - linija - otisak" otvorena u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Izložba "Rez - linija - otisak" otvorena u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu

Foto: Tanjug video, ilustracija

BEOGRAD - Dela društveno angažovanih grafičara između dva svetska rata, iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti, kao i radovi naših savremenih umetika, koji sa njima ulaze u svojevrsni dijalog, čine izložbu "Rez - linija - otisak", koja je otvorena večeras na 4. i 5. nivou zdanja na Ušću.

Izložbu je otvorila Marijana Kolarić direktorka MSUB.

Ova izložba je rezultat studijskog rada na umetničkim delima iz kolekcije MSUB koja su postavljena u svojevrsnu tematsko- interpretativnu relaciju sa savremenim umetničkim praksama i produkcijom.

Kustosi izložbe su Mišela Blanuša i Miroslav Karić.

Publika je u prilici da vidi oko 100 umetničkih ostvarenja najpoznatijih stvaralaca iz muzejske kolekcije: Đorđa Andrejevića Kuna, Marijana Detonija, Sergija Glumca, Prvoslava Pive Karamatijevića, Mirka Kujačića, Otona Postružnika, Maksima Sedeja, Bratislava Stojanovića, Đurđa Teodorovića, Antuna Zupe a od savremenih umetnika radove Vladana Jeremića i Rene Redle, Siniše Ilića, Bojana Đorđeva, Darinke Pop-Mitić, KURS (Miloš Miletić i Mirjana Radovanović), Milice Ružičić i Nikole Radosavljevića.

Sam naziv izložbe upućuje na fenomen grafičkog medija, koji u periodu između dva svetska rata u Kraljevini Jugoslaviji postaje sve zastupljeniji u praksama umetnika koji su u jednostavnosti i vizuelnoj snazi grafike, kao i njenim mogućnostima multiplikovanja.

Skoro sto godina kasnije, socijalno angažovana umetnost kraja treće i četvrte decenije prošlog veka, u radu pojedinih savremenih umetnika i umetničkih grupa aktivnih na domaćoj, regionalnoj i internacionalnoj sceni, predstavlja važno i referentno polje idejnih i formalno-stilskih polazišta u kritičkim promišljanjima aktuelnih lokalnih i globalnih društveno-političkih okolnosti i kretanja.

Reaktualizaciju pomenutog umetničkog nasleđa, u svojim radovima, umetnici vide kao mogućnost da se iz rakursa određenog istorijskog iskustva govori o pitanjima sadašnjeg stanja ljudskih sloboda, materijalnog statusa radnika, društveno-proizvodnih odnosa, posledica koje ostavljaju neoliberalne politike u sferi svakodnevnog života i umetnosti.