Selaković: Đilas potvrdio da je agresija jedini politički program koji SSP zastupa
20. decembar 11:13
6. novembar 2024 13:06
podeli vest
BEOGRAD - Direktorka za finansijske institucije u Evropskoj banci za obnovu i razvoj za Zapadni Balkan i Istočnu Evropu Aleksandra Vukosavljević izjavila je danas da je kroz program podrške konkurentnosti malih i srednih preduzeća odobreno više od 50 miliona evra.
Najveći deo tih sredstava otišao je za podršku MSP u ruralnim krajevima, više od 90 odsto, a preko 70 odsto su bile investicije u zelene tehnologije, rekla je ona na predstavljanju rezultata programa Serbia SME Competitiveness Support Programa (SME CSP) i novog SME Go Green Programa, regionalne inicijative za Zapadni Balkan koju je razvila EBRD uz donatorsku podršku EU.
Ona je kazala da će novi SME Go Green program biti dostupan ne samo u Srbiji već i na čitavom Zapadnom Balkanu i u prvoj fazi je odobreno nekih 120 miliona evra podrške MSP, a očekuje se da će čitav program dostići ukupno 400 miliona evra.
"Za ovaj program je karakteristično da će MSP biti dostupna tehnička pomoć kako bi im se mogućilo da investiraju u najbolje moguće tehnologije kada su u pitanju zaštita na radu, kvalitet proizvoda i kada je u pitanju ozelenjavanje sredine. Tačnije 100 odsto tehnologije koje budemo finansirali i podržali finansijama u okviru ovog programa biće isključivo u zelene tehnologije", rekla je Vukasavljević.
Kako je dodala, nakon uspešne implementacije, MSP će imat priliku da ukoliko njihov projekat bude verifikovan i odgovara standardima koji su dogovorani na početku projekta, da dobiju bezpovrtna sredstva u iznosu od 10 odsto ukupne investicije.
Prema njenim rečima, ovaj novi program je već dostupan preko četiri partnerskih finansijskih institucija, a ima ih ukupno 15 u Srbiji, a u čitavom regionu preko 60.
Uslove u smislu kamate kako je naglasila određuju svaka partnerska finansijska institucija u skladu sa njihovim kreditnim politikama.
"Očekujemo da će ovaj program da traje nekih četiri do pet godina, ali svi naši programi i u prošlosti su po potrebi trajali i duže. Pa ćemo tako i sada osluškivati potrebe tržišta i ako bude bilo potrebe predužiti trajanje programa", rekla je Vukosavljević.
Ona je podsetila da je kroz program podrške jačanju konkurentnosti MSP bio podržan od strane EU i kroz regionalna sredstva, kao i da je preko 430 tih preduzeća samo iz Srbije videlo benefite tog programa.
Pomoćnica ministarke privrede Srbije iz Sektora za razvoj MSP i preduzetništvo Katarina Obradović Jovanović rekla je da je pristup finansiranju MSP veoma važan za njihov razvoj i da je resorno ministarstvo u prethodnom periodu kroz programe podrške značajno podržalo njihov razvoj.
"Jako nam je važno da imamo i snažne partnere kao što je EBRD, ali i komercijalne banke, kako bi mogli da podržimo i one malo veće i srednja preduzeća, pogotovo u oblasto ozelenjavanja", rekla je ona.
Obradović Jovanović je podsetila i da je projekat koji se danas zatvara takođe realizovan u saradnji sa Ministarstvom privrede i da očekuje da će novi projekat koji će biti usmeren u oblast ozelanjavanja omogućiti da firme dođu do povoljnih kredita za ulaganje u solarne panele, ali i za unapređenje njihove konkurentnosti kroz ulaganje u energetski efikasniju proizvodnu opremu.
Šef odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji Nikola Bertolini izjavio je danas da finansijski sektor u Srbiji ne podržava dovoljno mala i srednja predruzeća i da nema dovoljno ozelenjavanja, odnosno visokog stepena zelene tranzicije.
"To su najvažnije teme na agendi EU i EBRD je naš najvažniji sagovornik, odnosno partner u ovom procesu", rekao je on.
Podsetio je i da je EU podržavala inovacije, razvoj startapova i istraživanja i kako je istakao dala na stotine miliona evra ranijih godina.
"Mi podržavamo srpsku privredu, ali takođe podržavamo i pojedinačna preduzeća.
Veoma je važno da se finansira sektor MSP jer je njihov pristup u finansiranju veoma težak te to ograničava njihove mogućnosti rasta", rekao je Bertolini.
Naglasio je i da kako se Srbija približava pridruživanju EU, sve je veći pritisak da se usaglasi sa različitim standardima kako bi bila u stanju da bude konkurentna na evropskom i na svetskom tržištu.
"Naš program je takav da odgovori na potrebe da se promoviše usaglašavanje sa evropskim standardima, da se poboljša finansiranje investicija", reko je on.
Podsetio je da je 250 srpskih preduzeća finansirano kroz 250 podprojekata, a što je još važnije, 10.000 poslova je zadržano zbog ovog i na osnovu ovog programa.
Ono što je bitno, kako kaže i da se podruži pomoć u procenjivanju stvarnih potreba privrede i preduzeća, kao ida se poboljšaju proizvodi i usluge, da se obezbedi bolja konkurentnost i bolja opremljenost da se suočimo sa novim izazovima.
"Deo konkurentnosti modernih preduzeća jeste da njihovo poslovanje bude što čistije moguće. EU i dalje podržava Srbiju u njenim nastojenjima da smanje emisije ugljenika tako što će se izgraditi politički, to jeste, regularni okvir, obučiti ljudi i raditi na obnavljanju i rekonstrukciji postrojenja kako bi se obezbedili čistiji izvori energije", rekao je on.
Direktor EBRD-a za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli rekao da Srbija trguje sa EU i to čini oko 65 odsto njene ukupne trgovine.
On je kazao i da je vrlo važno da se Srbija uskladi sa zakonodavnim aktivnostima novog mehanizma ograničavanja emisija CO2, odnosno ugljen dioksida.
To je, kako je naglasio vrlo važno za proces zelene tranzicije.
Kolanđeli je istakao da su sektori u kojima su Srbiji najvažniji partneri države Evropske unije oni koji se tiču zelenih i čistijih procesa proizvodnje.
"To je vrlo važan fokus i za nas u EBRD-u. Smatram da je to od najvećeg značaja za mala i srednja preduzeća, a naša procena je da će veći deo tih preduzeća koje izvoze na evropsko tržište biti pod uticajem novih regulativa i svega onoga što će biti doneto i usvojeno iduće godine, a odnose se na ograničenje emisije ugljenika", rekao je Kolanđeli.
U Srbiji je, međutim kako je naveo trenutno taj nivo dva puta veći od dozvoljenog, tako da naša zemlja treba da uradi još mnogo toga.
Kolanđeli ističe da postoje različiti načini da se to postigne, a jedan je da se smanji količina otpada, kao i da se vrše uštede u proizvodnji i potrošnje električne energije.
"Ono što ćemo mi pružiti je i iskustvo pored finansijske podrške. Pored toga, IBRD ne pruža samo finansijsku pomoć, već i stvara prilike da se tržište razvije u određenom pravcu, a to je pravac koji bi smo mi želeli da vidimo u budućnosti, a koji se tiče i odnosi na ubrzanje razvoja u smislu zelene tranzicije", kazao je on.
Kolanđeli je naveo i da u tom smislu, EBRD sarađuje i sa Ministarstvom rudarstva i on očekuje da će i nastaviti da unapređujemo i promovišemo ovakve inicijative.
19. decembar 20:10
19. decembar 19:04
19. decembar 16:59
19. decembar 14:58
20. decembar 11:25
20. decembar 10:58
20. decembar 10:44
20. decembar 10:11
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
20. decembar 10:23
19. decembar 13:22
19. decembar 13:13
19. decembar 18:49
19. decembar 06:30
18. decembar 16:16
19. decembar 17:39
19. decembar 14:48
18. decembar 23:33