27. januar 2025 10:52

Potvrđen Ugovor o zajmu sa EBRD-om za izgradnju solarne-termalne elektrane u Novom Sadu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Potvrđen Ugovor o zajmu sa EBRD-om za izgradnju solarne-termalne elektrane u Novom Sadu

Foto: Shutterstock.com/AlyoshinE

BEOGRAD - Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za izgradnju solarno-termalne elektrane u Novom Sadu.

Ovaj ugovor, potpisan je 27. decembra 2024. i predviđa pozajmicu EBRD do 105 miliona evra u dve tranše - prvoj od 85 miliona evra i drugoj od 20 miliona evra.

Minimalni iznos povlačenja sredstava je 1,5 miliona evra, a minimalni iznosi prevremenog plaćanja i onog koji se može otkazati je miliona evra.

Stopa provizije na nepovučeni deo zajma je 0,5 odsto na godišnjem nivou.

Datumi plaćanja kamate su 15. april i 15. oktobar svake godine.

Kako je precizirano u objavljenom u ugovoru tranša 1 zajma će se otplaćivati u 22 jednake, odnosno približno jednake polugodišnje rate 15. aprila i 15. oktobra svake godine.

Prvi datum otplate je 15. april 2029. a poslednji datum otplate zajma je 15. oktobar 2039. godine.

Ovaj projekat podrazumeva izgradnju i integraciju u postojeći sistem daljinskog grejanja solarno-termalnog postrojenja sa dva sezonska skladišta toplote ukupne zapremine 870.000 metara kubnih (m3), polja solarnih kolektora površine oko 37.000 m2 (31 MW), toplotne pumpe kapaciteta 17 MW i dva e-bojlera ukupnog kapaciteta 60 MW.

U sezonskom skladištu bi se čuvala toplotna energija prikupljena tokom leta, da bi se u zimskim mesecima iz skladišta koristila uz pomoć toplotne pumpe.

Kako je objavljeno u obrazloženju, solarno-termalno postrojenje sa velikim akumulatorom toplote (PTES) koristi obnovljivu solarnu energiju (solarno kolektorsko polje), energiju reke Dunav (toplotna pumpa) i viškova električne energije iz elektroenergetskog sistema (električni bojler) i distribuira je u sistem daljinskog grejanja.

Dodaje se da korišćenjem postojeće vrelovodne infrastrukture sistema daljinskog grejanja, koja se nalazi u neposrednoj blizini planiranog postrojenja (TE-TO „Novi Sad”), iz solar-termal postrojenja u sistem daljinskog grejanja biće plasirano oko 243 GWh toplotne energije i smanjiće se emisije CO2 za 17.350 tona godišnje.

Nosilac projekta je JKP Novosadska toplana, uz tehničku podršku Ministarstva rudarstva i energetike i finansijsku koordinaciju Ministarstva finansija.