28. januar 2025 12:15

Obeležavanje dolaska kineske Nove godine počinje danas u Beogradu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Obeležavanje dolaska kineske Nove godine počinje danas u Beogradu

Foto: AP Photo/LM Otero

BEOGRAD - Obeležavanje dolaska kineske Nove godine biće upriličeno danas u Beogradu, sedmi put u organizaciji Ambasade Kine, Kineskog kulturnog centra, Vlade Srbije i Instituta za pojas i put, a ovaj značajan datum uvršten u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva u domovima će proslaviti i brojni kineski državljani koji žive i rade u Srbiji, kao i potomci prvih Kineza koji su u našu zemlju stigli pre skoro jednog veka.

Glavna manifestacija proslave najznačajnijeg praznika kineskog naroda biće organizovana u Beogradu na vodi od 17 sati, u vreme kada je ponoć u Kini i to uz karnevalsku povorku, ples lavova i zmaja, kaligrafiju, kung fu, degustaciju kineske hrane, a dan kasnije na istom mestu počeće i Kineski festival svetla.

Unuk jednog od prvih Kineza koji su stigli u Srbiju 1928. godine Lau Vuk za Tanjug navodi da je njegov deda Lau Cian Pau na prostore bivše Jugoslavije stigao sa nekolicinom kineskih državaljana baveći se trgovinom.

Kako kaže, bili su poreklom iz Šangaja i početak Drugog svetskog rata dočekali su u Beogradu.

Vuk kaže da se njegov deda Lau Cian Pau po dolasku u Beograd oženio Jevrejkom Mađaricom i da je iz tog braka 1940. rođen njegov otac, istaknuti rukometaš Crvene zvezde, koji je po rođenju imao dva imena Vilhelm Lau i Lau Če Kuo.

Deda, Lau Cian Pau ubrzo posle rata preuzeo je pravoslavnu veru i dobio ime Lau Milan, a njegov sin Lau Rajko.

Bez obzira na to, kaže on, deda je uvek bio ponosan na kinesko poreklo i hiljadama godina dugu tradiciju svog naroda.

Kako je Rajko brzo ostao bez majke, otac Lau Cian Pau oženio se Srpkinjom iz Jagodine sa kojom je dobio ćerku, ali je umro 1948. pa je Rajko dat u Dom za decu bez roditelja iz koga ga je usvojio najbolji očev prijatelj Kinez sa kojim je stigao u Srbiju.

"Prijatelj Čo Čeng Po imao je dogovor sa mojim dedom da ako se jednom od njih dvojice bilo sta dogodi da ovaj drugi preuzme brigu o detetu", navodi Vuk i dodaje da je Čo Čeng Po iz Beograda tokom okupacije prešao u Debeljaču a kasnije u Pančevo, gde je Rajko pored školskih obaveza i rada na pijaci stvorio ljubav prema sportu.

"Jedna od zanimljivosti je i ta da je Čo Čeng Po pisao maršalu Titu. Po jednoj verziji Josipa Broza su upoznali 30-ih godina prošlog veka dok su živeli kod Zagreba i čak ga i neko vreme skrivali od tadašnje vlasti. Druga priča kaže da ga je Čo Čeng Po upoznao u zatvoru u Lepoglavi. U svakom slučaju, nekoliko godina po završetku rata pisao je Titu tražeći dozvolu da slobodno trguje. Nedelju dana kasnije stigla je limuzina iz Maršalata, obezbedili su mu stan, celu porodicu uključujući i mog oca su obukli od glave do pete, dali im bonove za hranu, kao i dozvolu za trgovinu za teritoriju cele Jugoslavije", navodi Vuk sećajući se onoga što mu je pričao otac Rajko Lau koji je bio zaljubljenik u sport.

"U rukometu je ostavio duboki trag. Karijeru je započeo u pančevačkom Dinamu, dok je radio kao hemijski tehničar. Iz Pančeva je prešao u Mladi Proleter 1959. godine na poziv Davida Kalenića na čiji je savet kasnije stigao u Crvenu zvezdu. Za Zvezdu je igrao od 1963. do kraja karijere, 1976. godine", kazao je Vuk i naglasio da njegov otac Rajko i dan danas drži rekord po broju odigranih utakmica za RK Crvena zvezda.

Rajko je, kako kaže, delio teren sa mnogim rukometnim legendama Crvene zvezde, Srbije i stare Jugoslavije: Branislavom Pokrajcem, Milanom Lazarevićem sa kojim je kasnije postao i kum, Milanom Kalinom, Petrom Fajfrićem, Petritom Fejzulom, Svetomirom Ćeramilcem, Andrijom Banjaninom i mnogim drugim.

"Nastupao je za reprezentacije Beograda i Srbije, dok je za reprezentaciju Jugoslavije odigrao jedan nezvanični meč u Alžiru. Prepreka da igra zvanične mečeve za reprezentaciju Jugoslavije predstavljala je činjenica da do rođenja prvog sina nije imao državljanstvo nijedne zemlje, imao je status Apatrida", navodi Vuk (47) čiji je mlađi brat Luka (44) nasledio očev sportski gen i uspešno se takmičio u omladinskim selekcijama FK Crvena zvezda pre nego sto se otisnuo u Grčku i na kraju u SAD gde je diplomirao igrajući fudbal za prestizni univerzitet Florida Atlantic University.

Rajko, iako ponosan na svoje kinesko poreklo nikad nije pokušao da stupi u kontakt sa rodbinom iz Kine, koju je na kraju pronašla njegova polusestra Spomenka iz drugog braka.

Prolećni festival, poznat i kao Kineska Nova godina, najvažniji je praznik u kineskom kalendaru i vreme kada se porodice okupljaju. U istoj svetlosti i radosti, zajednički sa 1,41 milijardu Kineza, danas će biti proslavljena Kineska Nova Godina – dolazak godine Zmije koja počinje 29. januara, a simbolizuje mudrost, spretnost i vitalnost.

Ovaj tradicionalni praznik sa najdubljim značenjem, najbogatijim sadržajem, najvećim brojem učesnika i najširim uticajem biće obeležen i u Novom Sadu, Nišu, Smederevu, Zrenjaninu i Boru.