19. maj 2023 14:36
Otvoren Paviljon Srbije na izložbi arhitekture u Veneciji
podeli vest
VENECIJA - Na 18. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji danas je svečano otvoren Paviljon Republike Srbije u Đardinima, a na prestižnoj smotri arhitekture našu zemlju predstavlja rad "U refleksijama...", mladog autorskog tima koji čine Iva Njunjić i Tihomir Dičić, čiji je komesar Slobodan Jović, saopštili su iz Ministarstva kulture.
Projekat realizuje Muzej primenjene umetnosti u ime Ministarstva kulture, u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije, a izabrani rad koji je odgovorio na zadatu temu ovogodišnjeg Bijenala arhitekture u Veneciji "Laboratorija budućnosti/ The Laboratory of the Future", kuratorke Lesli Loko, bavi se jednom afričkom temom vezanom i za našu arhitekturu i istoriju (Pokret nesvrstanih).
Galerija
Okosnicu izložbe čini sagledavanje Međunarodnog sajma u Lagosu, od vremena kada je podignut, sedamdesetih godina prošlog veka, prema projektu jugoslovenskog arhitekte Zorana Bojovića, pa do danas.
Pomoćnica ministra kulture Danijela Vanušić rekla je na otvaranju Paviljona Srbija, da nastup na Bijenalu predstavlja jedinstvenu priliku da Republika Srbija međunarodnoj javnosti prikaže ne samo kreativnost srpske arhitektonske scene, već i promišljanja srpskih arhitekata o globalnim temama kroz prizmu lokalnih iskustava i društveno-istorijskih tokova.
"Pored toga, ova jedinstvena smotra arhitekture jeste i izraz kulturne diplomatije koja doprinosi uspostavljanju čvršćih veza sa zemaljama učesnicama Bijenala, institucijama kulture i pojedincima. Republika Srbija kontinuirano i aktivno učestvuje na brojnim međunarodnim manifestacijama, a pojedine i sama organizuje, što uveliko doprinosi afirmaciji i promociji naše kulture i zemlje u celini", rekla je Vanušić.
"Projekat 'U refleksijama' predstavlja osvrt i novi pogled na Međunarodni sajam u Lagosu, autora Zorana Bojovića, što je ujedno i primer za razumevanje odnosa i pozicije koju je Srbija imala sa zemljama Afrike u svetlu osnivanja Pokreta nesvrstanih. Arhitektura nastala iz te saradnje svedoči o viziji i vrednostima Pokreta nesvrstanih, a to su nezavisnost i solidarnost", dodala je Vanušić. Takođe je naglasila da je Sajam u Lagosu primer da svaki arhitektonski projekat koji i dalje stvara promene u gradu, može da se iskoristi kao resurs za budućnost ukoliko postoji planiranje i angažovanje arhitekata.
Proglašavajući Paviljon Srbije otvorenim ona je čestitala autorskom timu, komesaru izložbe, Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, kao i svim učesnicima na realizaciji ovogodišnjeg nastupa.
U ime Muzeja primenjene umetnosti dobrodošlicu na izložbu požela je svim prisutnima i direktorka Muzeja primenjene umetnosti, Biljana Jotić.
Podsetila je da je projekat "U refleksijama" odabran većinom glasova na javnom konkursu i da nas uvodi u prostorno-vremensku cikličnost, slojevitu mapu procesa i trajanja, posmatranja i promišljanja.
"Ulaskom u paviljon ući ćemo u elipsastu prostorno-vremensku mapu, slojeve procesa i trajanja, posmatranja i promišljanja, preispitivanja istovremenosti. Od vremena 70-ih godina 20. veka do danas, od prostora međunarodnog sajma u Lagosu koji je bio stecište susreta i razmene, otpočeli su i završili se brojni društveni procesi ostavljajući tragove. Ono što izdvaja autentičnost autorskog koncepta je ne samo mapiranje i beleška pomenutih procesa, već jedan živi momenat, koji se u najjednostavnijem opisu može nazvati hrabrim. Da bi postali živi svedoci stvarnosti i preneli je u projekat, autori su otputovali u nestabilnu i opasnu zonu Lagosa, suočili se sadašnjim stanjima, proživeli teške situacije, istražili, zabeležili i preneli u izložbenu postavku i dnevnike. Na nama je da reagujemo i oživimo u sebi postavljena pitanja. Vremenski i prostorni procesi sada i tada, ovde i onde osnove su univerzalnih pitanja na koja arhitektura direktno reaguje otvarajući nova pitanja i stvarajući prostor za budućnost. Koja?", rekla je Jotić.
Autorka izložbe Iva Njunjić zahvalila je svima koji su učestvovali u projektu.
"Na ovoj izložbi bavili smo se projektom Internacionalnog sajma u Lagosu. U trenutku kada je građen predstavljao je simbol nove multinacionalne države i nezavisnosti, a danas je to mesto transformisano u hipermarket za trgovinu sa zapadnom Afrikom. Putovali smo u Lagos da bismo se upoznali sa svim promenama koje su se ovde desile i zaključili da je ova arhitektura resurs za oblikovanje budućnosti", navela je autorka.
Njen kolega Tihomir Dičić dodao je da nakon višemesečnog rada na ovom projektu sada može da kaže da su svi projekti koji su nastali kao proizvod Pokreta nesvrstanih, plod međunarodne saradnje koja treba da nam bude uzor u oblikovanju budućnosti.
"Pored sajma u Lagosu, projekti u Srbiji koje treba sačuvati, nalaze se pred sličnim izazovima. Promišljena arhitektura je sposobna da podnese izazove koje donosi budućnost, prema njoj se treba odnositi s poštovanjem", naglasio je Dičić.
Komesar za pripremu nastupa Republike Srbije na 18. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji arhitekta Slobodan Jović zahvalio je svima koji su učestvovali u ovom projektu.
"U našem paviljonu prošlost je prisutna ali ne kao nostalgični pogled u istoriju već kao resurs za budućnost. Zato se naš paviljon vraća u Lagos, na mesto koje je dokaz da je naša arhitektura bila deo globalne modernizacije. Vraća se na ovo mesto ali sa novi pogledom, pogledom nove generacije koju reprezentuju Tihomir i Iva. Ovaj novi pogled može da nam pruži mogućnost da razmislimo o budućem pravcu delovanja nas kao arhitekata", rekao je Jović ističući da mu je veliko zadovoljstvo što je radio sa mladim autorima koji, kako je dodao, zaslužuju sve pohvale za hrabrost i viziju.
Svečano otvaranje 18. Međunarodne izložbe arhitekture u Veneciji je sutra, 20. maja, a ovogodišnja smotra će trajati do 26. novembra.