4. avgust 2023 13:17

Istorijski muzej Srbije i Muzej žrtava genocida potpisali ugovor o razmeni građe

Izvor: TANJUG

podeli vest

Istorijski muzej Srbije i Muzej žrtava genocida potpisali ugovor o razmeni građe

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Čelnici Istorijskog muzeja Srbije (IMS), Muzeja žrtava genocida i Fondacije Muzeja žrtava genocida potpisali su danas Ugovor o razmeni istorijske građe i Ugovor o poklonu.

Direktorka IMS-a Dušica Bojić, direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić i upravitelj Fondacije Stanko Debeljaković potpisali su ugovore kojim se ostvaruje pravni okvir za dalju saradnju i razmenu predmeta koji izlaze iz tematskih okvira kojima se te ustanove bave.

Posle svečanog potpisivanja u Izložbenom prostoru IMS-a, Bojić je rekla da je u razgovoru sa Ristićem konstatovala da IMS ima deo građe koje bi mogli da razmene, vezane za Drugi svetski rat i genocid nad srpski narodom.

Prema njenim rečima, IMS je ustupio Muzeju žrtava genocida 100 telegrama organa Nezavisne Države Hrvatske (NDH), od kojih je deset poslato iz koncentracionog logora Jasenovac, a ostalo iz sabirnih centara iz kojih su logoraši dovođeni, kao i tri prijave.

Bojić je napomenula da su dokumente nabavili od svog saradnika Dušana Vitasa, čime su ih "sačuvali da ne propadnu ili da ih neko uništi".

Ristić je istakao da je između ustanova izvršena prvi put razmena pokretnih kulturnih dobara, i da pomenute 103 jedinice svedoče o genocidu nad srpskim narodom u NDH.

Prema njegovim rečima, Muzej žrtava genocida i Fondacija će IMS-u ustupiti 70 dokumenata, fotografija iz vremena Prvog svetskog rata i kasnije, kao i biste vojskovođa Prvog srpskog ustanka Stanoja Glavaša i Vase Čarapića, u tehnici patiniranog gipsa.

"Dobra je praksa u svetu da institucije razmenjuju građu za koju nisu tematski nadležne i odgovorne. Građa koju ćemo dobiti jeste od prvorazrednog istorijskog značaja, kao izvori prvog reda koji svedoče o genocidu", istakao je Ristić.

Istakvši da "tom građom do sada nije raspolagao Muzej žrtava genocida", Ristić je dodao i da se nada da će potez dva muzeja i fondacije "motivisati sve koji raspolažu građom da ih pohrane u Muzej žrtava genocida i IMS".

Bojić je istakla da je do potpisivanja došlo simbolično 4. avgusta na dan kada je 1995. godine "izvršena agresija na Republiku Srpsku Krajinu i proterano 250.000 Srba", dok je Ristić dodao da se istovremeno navršava i 82 godine od stradanja Srba u Prebilovcima, od 4. do 11. avgusta 1941. godine.

Debeljaković je ocenio da potez dva muzeja u fondacije može biti primer koji će motivisati ostale institucije i ustanove kulture na ovakav vid saradnje na odostrano zadovoljstvo i u korist države.