25. oktobar 2023 13:49

Maja Gojković: Kolonija u Sremskoj Mitrovici dokaz da kultura povezuje ljude

Izvor: TANJUG

podeli vest

Maja Gojković: Kolonija u Sremskoj Mitrovici dokaz da kultura povezuje ljude

Foto: TANJUG/MINISTARSTVO KULTURE/ DARIO KONSTANTINOVIĆ

SREMSKA MITROVICA  - Potpredsednica Vlade, predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i ministarka kulture Maja Gojković prisustvovala je diplomatskom danu u okviru prve regionalne kolonije pustovanja vune u Sremskoj Mitrovici gde je razgovarala sa učesnicama iz Srbije i BiH, saopštili su iz Ministarstva kulture.

Kako je ministarka istakla "vešte i vredne ruke stvaraju prelepa, istinska umetnička dela inspirisana tradicijom veoma zahtevnim i nimalo jednostavnim drevnim tehnikama"

Gojković je naglasila da je Kolonija u Sremskoj Mitrovici potvrda da kultura zaista predstavlja najsnažniju sponu među pojedincima i društvima i da je zajedno sa turizmom, važna privredna grana.

"Svojevrsni omaž narodnom stvaralaštvu, kolonija je i snažan podsticaj osnaživanju žena, prevashodno unapređenju ekonomskog položaja žena u seoskim područijima jer će mnogi primerci ove radinosti imati priliku da budu predstavljeni ne samo ovde, već i mnogo šire, u Evropi i svetu", ukazala je Gojković i napomenula da će na taj način širiti i predstavljati bogatstvo, lepotu i raskoš narodne radinosti i našeg stvaralaštva.

Prema njenim rečima, uprkos sklonosti novim trendovima, sve većoj fasciniranosti tenološkim napretkom i digitalnim sadržajima, ne smemo nikada da zaboravimo na važnost očuvanja naših korena i kulturnog nasleđa koje je identitet jednog naroda i svake države.

Napomenula je da se Prvom regionalnom kolonijom pustovanja vune i stvaranjem zajedničkih rukotvorina sa motivima prekograninkog podneblja grade novi mostovi saradnje, podstiče ekonomsko osnaživanje žena iz seoskih sredina i daje pečat očuvanju kulturne baštine ovog podneblja.

"Naglasila bih i ovom prilikom da je očuvanje kulturnog nasleđa jedan od prioriteta kulturne politike Republike Srbije i u tom cilju, uz izvanrednu saradnju sa Etno mrežom, Ministarstvo kulture od ove godine sprovodi i konkurs za podršku projektima iz oblasti zaštite i savremene interpretacije starih tradicionalnih zanata i njihove primene. To je jedan od pokazatelja još sveobuhvatnije i potpunije brige naše države kako za kulturnu baštinu, tako i za podsticanje razvoja starih tradicionalnih zanata, njihove primene u savremenom stvaralaštvu, očuvanje i prenošenje znanja", istakla je Gojković.

Ministarka je da je kultura imenica ženskog roda i da su žene koje su samouke ili su izradu rukotvorina naučile od svojih majki ili baka okupljene u Koloniji pustovanja vune pravi čuvari nasleđa i pozitivan primer devojčicama.

"Prenoseći veštine i znanja mlađim generacijama pokazuju i da se od svog rada može živeti, a istovremeno, negovati ono najvrednije što su nam preci ostavili u amanet - tradiciju", zaključila je Maja Gojković i čestitala organizatorima uz želju da kolonija u Sremskoj Mitrovici preraste u tradiciju okupljajući sve veći broj učesnica kao snažan impuls podsticanju zapošljavanja i prvih koraka ka preduzetništvu žena svih generacija iz seoskih i gradskih područja.

Prvu regionalnu koloniju pustovanja vune u okviru projekta "Zajedno za kulturni turizam - Prekogranična saradnja za bolji društveno-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata" organizovali su Etno mreža i NALED u saradnji sa udruženjem Bosanske rukotvorine.

Događaj je okupio žene iz Srbije i Bosne i Hercegovine koje se bave pustovanjem i zainteresovane su za očuvanje tradicije i regionalnu saradnju u cilju stvaranja zajedničkih rukotvorina sa etno motivima pograničnog podneblja.